Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DERNEKLERİMİZİN EMEKÇİLERİ
22 Haziran 2011 Çarşamba Saat 02:25

Bütün birimlerimiz kurumlarımızın isimlerini değiştirmeyi gündemlerine aldılar, tartışıyorlar ve artık önemli kararları almanın arifesindeyiz. 2011’de somut adımların atılacağını biliyoruz.

 

 

Çok geç olmadan bir kez daha hatırlatmak istiyoruz:

Ulusal kimliğimizle örgütlenmek Çerkesleşmek yolunda atılacak büyük bir adım olacaktır. Ama bu adımı atarken gerçekten çok iyi düşünmeliyiz. Tavrımız bugüne, birilerine veya şimdiye kadar yapılan yanlışlara bir tepki değil; anavatanla bütünleşme, uluslaşma ve Çerkesya’yı inşa perspektifli olmalıdır.

Duygusallık yapmamalı, birleşme çabalarımızı  bilerek veya bilmeyerek baltalayanların oyunlarına gelmemeli; dünyanın her yerinde aynı ve birleşmeye, bütünleşmeye hizmet edecek bir kimlik altında toplanmalıyız.

Anavatanımızda da Çerkes kimliği altında toplanılmaya çalışılması boşuna değildir. “Çerkes Diasporası” olarak bizler de tek ve anlaşılır olmak, birleşmek ve birlik olmak için önyargılarımızdan kurtulup kurumlarımızı sürece en uygun düşen “Çerkes Derneği – Adıge Khase” kimlikleri altında örgütlemeliyiz. Bu adımı mutlaka atmalıyız!

“Kafkas” veya “Kuzey Kafkasya” gibi yalnızca “Adıge” ismini öne çıkarmak da doğru değildir. Böyle duygusal düşünen arkadaşlarımız, “kirletilmiş Çerkes kimliği”nden de kurtularak kolay bir çözüm bulduklarını sanıyorlar. Halbuki bu, politik düşünememek, Çerkes halkını bölmek ve birleşmemizi-uluslaşmamızı geciktirmek anlamına gelecektir.

Ama aynı zamanda Çerkesleri tabanda “Adıgeler ve Abazalar” veya daha da genişletip “Adıgeler, Abazalar, Osetler, Çeçenler, Karaçaylar ve Dağıstanlılar” diye örgütlemek isteyenlerin, yani Çerkeslerin Adıgeler olduklarını reddedip “Kafkas”ın yerine “Çerkes”i getirmek isteyenlerin değirmenine su taşıyacaktır.

Bu oyuna gelmemeli; ulusal-uluslaşma kimliğimiz olan, Çerkesya’mıza kanını, ruhunu ve adını  veren “Çerkes”in içinin boşaltılmasına; Adıge dili, kültürü, tarihi ve gelecek vizyonu ile bağlarının kopartılmasına; Çerkesleşme sürecinin kültürel bir eksene oturtulmasına izin vermemeliyiz.

Gündemimize aldık ve tartışıyoruz. Ama artık bizleri oyalamak isteyenlerin oyununa gelmemeli; “üst kurulları” veya “yönetimleri”  beklemeden son noktayı koyup, “Çerkes Derneği – Adıge Khase” leri örgütlemeli ve “bundan sonra ne yapacağız”ı planlamaya geçmeliyiz.

Yolumuz açık olsun! 

Çerkesya Yurtseverleri


Bu haber toplam 4257 defa okundu.


hakan kanbolat berzeg

" yani Çerkeslerin Adıgeler olduklarını reddedip " derken; neyi kastediyorsunuz?
' Kümeler ' konusu ilkokul matematik derslerinde öğretilmişti bize...Sizin matematiğinizde Adige kümesi çerkesi kapsıyorsa, ya matematik bilmiyorsunuz ya da tarih...

18 Kasım 2011 Cuma Saat 00:25
shokey

ezelden beridir siz yoneticiler anca bir birinizle ugrasmaktan icraat yapamiyorsunuz bu halk size nasil guvensin nasil birlik olsun. cikar derdine duseceginize size verilen gorevler yada icraatleri yerine getirin adigelik icin kafkasya icin bir seyler yapin...

11 Kasım 2011 Cuma Saat 00:57
BALKAR SELÇUK

EVET TEK AMACIM KAFFED'İN YIPRANMASI!

Bunun için elimden gelen her fırsatta yazacağıma, düşüncelerimi sonuna kadar haykıracağıma emin olabilirsiniz.

Bu kadar ...şimdilik.


BİRDE UNUTMADAN!
Kurumlarınız bize hayır hasenat için maaş vermedi. Aslında maaş da vermedi. Gerçeği şu: BEN KAFDER'E İKİ PROJE VERDİM. Hemde KAFFED'E rağmen.

Birde, tanıdığım tüm Şığalığwe'leri çok sevdim. Çok istifade ettim Siz hariç.

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat 22:38
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net