Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İBRAHİM YAĞAN YALNIZ DEĞİL!
21 Temmuz 2011 Perşembe Saat 01:07

Doğu Çerkesya’da XASE Lideri İbrahim Yağan üçüncü kez  saldırıya uğradı.

Yağan ilk kez 5 Kasım 2009, ikinci kez ise 30 Nisan 2010 tarihinde saldırıya uğramıştı. Son saldırı 19 Temmuz gecesi Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik'te gerçekleşti.

Saldırıyı gerçekleştiren 5 saldırgan, ünlü Çerkes lideri kullandıkları demir çubuklarla, ağır biçimde yaraladılar. Daha önceki saldırılara göre daha ağır yaralar alan ünlü Çerkes lider, hastaneye kaldırıldı.

Bugün akşam Nalçik’ten aldığımız haberlere göre İbrahim Yağan hastaneden çıkarılmış, tedavisine evinde devam edilecektir.

İbrahim Yağan başkanı bulunduğu Xase inisiyatifiyle tüm Balkar, Rus sivil örgütleri ve siyasi partilerin yerel temsilcileri ile birlikte 16 Temmuz’da Nalçik’te cumhuriyetteki sosyo-ekonomik durum ve haklar konularında konferans organize etmişlerdi.

Toplantı yeri olarak Sendikalar Birliğinin salonu tutulmuş ve gerekli hazırlıklar bitmek üzereyken salon sahibi yapılan anlaşmaları hiçe sayarak uydurma bir tadilat gerekçesiyle anlaşmayı bozmuştur.

Daha sonra salon müdürü İbrahim Yağan’ı, sekreterine hakaret ettiği gerekçesiyle mahkemeye vermiş ancak ifadesi alınan sekreter kendisine hakaret edildiğini doğrulamamıştır.

Toplantı 23 Temmuz’a ertelenirken 18 Temmuz’da http://kbr-news.ru/  sitesinde Hasan Boziyev imzasıyla İbrahim Yağan’la alay eden bir makale yayınlandı.

Ardından 19 Temmuz akşamı ise Yağan’a ellerinde demir çubuklar bulunan maskeli kişilerce saldırıldı.

Öncesinde toplantıyı yapmaması için defalarca tehdit alan İbrahim Yağan kimlerin çıkarlarına zarar vermişti acaba?

Toplantıya katılacak olan diğer halklara da ait sivil örgüt liderleri toplantıya katılmamaları konusunda ikna edilmeye çalışılmıştı. Örneğin toplantıya katılacağı duyulan Mayskiy rayonu Kazak temsilcisi Edvard Burda yönetime çağrılarak toplantıya katılmaması için sert bir şekilde uyarılmış ve yasak konmuştu. Diğer sivil kitle yöneticileri de benzeri uyarıları almışlardır.

Kabardey-Balkar yönetim organları için, cumhuriyette çeşitli halkların sivil kitle örgütleri temsilcilerinin bir araya gelmeleri ve cumhuriyetteki sorunları konuşmaları ve ortak çözüm yolları aramaları nasıl bir tehdit unsuru olabilir ki?

Acaba kan, gözyaşı, anlaşmazlık, istedikleri anda yaratılan ve yok edilen radikal gruplar, ulusal çatışmalar ve toplumsal huzursuzluklardan beslenen birileri mi var?

Sivil Kitle Örgütü “Xase” başkanı İbrahim Yağan’a yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınarken sorumlularının en kısa zamanda yakalanarak cezalandırılmasını talep ediyor ve İbrahim Yağan’ın yalnız olmadığını ilan ediyoruz!

Çerkesya  Yurtseverleri
Tızıfed Çerkes Gençlik Gurubu
Cerkes.net

____________________________________________________________________________________________________________

Ибрагим Яганов не одинок!

Дорогие соотечественники,

В Восточной Черкессии, лидер  общественной организации «ХАСЭ», Ибрагим Яганов был избит в третий раз.

Первое нападение на Ибрагима было совершено 5 октября 2009 года, второе 30 апреля 2010 года. Последнее нападение было совершено 19 июля ночью в столице Кабардино-Балкарской Республики, в Нальчике.

Пятеро нападавших жестоким образом избили известного черкесского лидера применяя металлические трубы. Раненый более серьезно по сравнению с прежними нападениями, черкесский лидер был отправлен в больницу.

По последним полученным новостям из Нальчика, Ибрагим Яганов был выписан из больницы для дальнейшего лечения на дому. 

По инициативе организации «ХАСЭ», главой которого является Ибрагим Яганов, совместно со всеми балкарскими, русскими общественными организациями, представителями региональных политических партий была организованна конференция, намеченная на 16 июля, на которой планировались обсуждения соблюдения прав и социально-экономической ситуации в республике. 

Для конференции был арендован зал Союза Профсоюзов, но в день собрания директор помещении Фаина Охаева по надуманной причине ремонта зала отказав предоставить зал, расторгла договор аренды.

Затем Фаина Охаева подает в суд на Ибрагима Яганова за оскорбление ее секретарши, но  секретарша затем в показаниях не подтвердила факт оскорбления.

Конференция была перенесена на 23 июля, а 18 июля на сайте http://www.kbr-news.ru/news.php?id=2732 с подписью Хасана Бозиева была опубликована статья в издевательской форме отзывающаяся про Ибрагима Яганова.

Потом 19 июля вечером Ибрагима избили металлическими трубами.

Интересно, чьим интересам помешал Ибрагим Яганов, перед этим получавший многочисленные угрозы для отмены конференции?

Так же было оказано давление на лидеров других национальных организаций, чтобы они не участвовали в конференции. Например, представитель казачества Майского района Эдуард Бурда был вызван начальством и получил строгий запрет принимать участие в конференции. Так же и другие лидери получили предупреждения.

Какую же опасность  могла нести для руководства республики, собрание всех общественных организаций для обсуждения проблем республики и совместного поиска решения накопившихся проблем?        

Неужели кто то питается проливаемой кровью, разногласием, радикальными группа, тут же создаваемыми и тут же уничтожаемыми, национальным противостоянием и общественным замешательством?

Жестким образом осуждая безобразное нападение на главу черкесской общественной организации «ХАСЭ» Ибрагима Яганова, требуем задержания ответственных за это нападение в кротчайшие сроки и объявляем всем что он не одинок!

 

Патриоты Черкессии

Черкесская Молодежная Группа «Тызыфэд»

Черкес.нэт


Bu haber toplam 4036 defa okundu.


BALKAR SELÇUK

Erdoğan Bey (soy adınız?),

Belkide öyledir KAFFED bende bir takıntı olmuş olabilir. Ama haklısınız KAFFED'i kafaya takmaya bile değmez. Başka işlerle uğraşmalı. Ya da siz de KAFFED'in gönüllü muhafızlığından vazgeçmelisiniz. Yoksa KAFFED üzerine konuşulamaz ve eleştirilemez KUTSAL BİRLİK KİLİSESİ falan mı? Eğer öyleyse KAFFED'E iman etmektense imansız kalmayı tercih ederim...

30 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 12:57
Erdogan

Sayin Balkar Selcuk,

birkac yorumunuza okudum ayni tablo, konuyu Kaffed e getiriyorsunuz.

29 Temmuz 2011 Cuma Saat 10:39
BALKAR SELÇUK

KAFFED'E KİM SALDIRMIŞ
SN ERDOĞAN BEY
BEN KAFFED'E HERHANGİ BİR SALDIRI DA BULUNMADIM.
SADECE İBRAHİM YAĞAN'A DAHA ÖNCE YAPILAN SALDIRIYA KARŞI KAFFED'İN NASIL BİR AÇIKLAMA DA BULUNDUĞUNU HATIRLATTIM O KADAR.
AYRICA BU KAFFED'E BİR SALDIRI DEĞİLDİR. AMA EĞER SALDIRI GİBİ ALGILANIYOR İSE BENCE SAKINCASI YOK.

AYRICA GELECEK İÇİN ÖNGÖRDÜĞÜNÜZ ÜTOPYA DA FENA DEĞİL UMARIM ÖYLE OLUR. AMA BU KAFFEDLE BİRLİK MİRLİK OLMAZ.

28 Temmuz 2011 Perşembe Saat 14:59
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net