Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KINAMA EYLEMİNE ÇAĞRI
23 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 01:58

Günümüzde, anavatanlarında  800 bine yakın sayılarıyla farklı yönetim birimlerinde bölünmüş toprakları ve nüfuslarıyla yaşamak zorunda bırakılan Çerkesler, kimliklerini koruyarak Çerkesya’nın yeniden kurulması yönünde çalışmalarını hızlandırmışlardır.

Bu hareketin değişik bölgelerdeki  parçaları olan  olan sivil toplum hareketleri liderleri ve aktivistlerine sistematik bir şekilde RF devleti tarafından baskılar  oluşturulmakta, sivil kitle hareketleri liderleri dövülmekte, farklı soruşturma, kovuşturma ve takibatlara uğramakta ve hatta öldürülmektedirler.

Ulusal-demokratik hareketlere yönlenen gençler  Rusya devletinin özel birliklerinden oluşturulmuş yasadışı örgütlerin ağlarına düşürülerek, radikal akımların üyeleri gibi gösterilmekte ve kendilerine yasadışı eylemler yaptırılarak radikal “İslamcı” örgüt üyesi olmaları suçuyla yakalandıkları yerde sorgusuz, sualsiz, mahkemesiz infaz edilmektedirler.

Bu şekilde Rusya devleti 150 yıl önce yaptığı soykırımı bugünde devam ettirmekte, Çerkeslerin ulusal demokratik haklarını elinden geldiğince geciktirmeye çalışmaktadır.

Bu yasadışı eylemlerin bir parçası olarak, Çerkesya ulusal hareketinin liderlerinden Kabardey-Balkar cumhuriyetinde faaliyet gösteren Toplumsal Hareket” Xase” Başkanı İbrahim Yağan, 19 Temmuz akşamı üçüncü defa kimliği belirsiz, maskeli kişilerce saldırıya uğramış ve yaralanmıştır.

Daha önce defalarca “İslamcı” yeraltı örgütlerine bulaştırılmak istenerek sonrasında kolaylıkla imha edilmek istenen Yağan, bu tür provokasyonlardan kurtulmuş ancak faaliyetlerinden dolayı yerel işbirlikçi, belirli merkezlerden yönetilen yasadışı örgütlerin hedefi olmaktan kurtulamamıştır.

Bizler RF devletini, İbrahim Yağan ve diğer Çerkes ulusal hareketi liderlerine ve aktivistlerine yapılan baskıları durdurmaya, suçluların biran önce yakalanarak adalet önüne çıkarmaya, anavatanlarında ve diasporada yaşayan  Çerkeslerin tüm ulusal demokratik haklarını iade etmeye çağırıyor, uluslararası kamuoyunu ise 19. yüzyılda sürgün ve soykırıma uğrayan Çerkes halkının haklarının verilip, kendi topraklarında özgürce yaşamalarının sağlanmasında RF’na etki yapmaya çağırıyoruz.

Bu bağlamda 24 Temmuz 2011 Pazar günü saat 17:00’da İstanbul’da, İstiklal Caddesi - Galatasaray Lisesi önünde toplanılarak RF konsolosluğuna yürünerek bir  basın bildirisi okunacaktır.

Çerkes halkını bu konuda duyarlı olmaya ve ''İbrahim Yağan Yalnız Değildir'' adı altında düzenlenecek olan bu kınama eylemine katılmaya davet ediyoruz.

Yaşasın Çerkes kalma mücadelemiz !

Çerkesya  Yurtseverleri
Tızıfed Çerkes Gençlik Gurubu
Cerkes.net


Bu haber toplam 2512 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net