Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RUSLAN ĞUAŞE YALNIZ DEĞİLDİR! РУСПАН ГУЪАШЪО ИЗАКЪОП! RUSLAN ĞUAŞE IS NOT ALONE!
25 Eylül 2017 Pazartesi Saat 14:14

RUSLAN ĞUAŞE YALNIZ DEĞİLDİR! РУСПАН ГУЪАШЪО ИЗАКЪОП! RUSLAN ĞUAŞE IS NOT ALONE! 

 

Ğuaşo Ruslan Kimdir?
 
17 Ağustos 1950’de Soçi’deki Büyük Kiçmay köyünde doğdu. 1968’de Şapsığ Bölgesi’nde Golovinka okulundan mezun oldu, 1968-1970 yıllarında Sovyet Ordusu’nda askerlik yaptı.
1972’de Maykop’taki Tarım Teknik Okulu’ndan, 1976’da Rostov’daki sendika okulundan mezun oldu.
 
1991’de Nalçik Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi’ne kayıt oldu fakat 1992’de Abhazya direnişindeki gönüllü birliklere katıldığı için okuldan çıkarıldı. 1992-1992 yıllarında Abhazya direniş mücadelesine katıldı. Savaştan sonra kendisine “Abhazya Kahramanlık Madalyası” verildi.
 
1972’den itibaren çeşitli kurumlarda çalışan Guaşo Ruslan son olarak 2002-2005 yıllarında Adıgey Ulusal Müzesi’nde arkeoloji bölümü başkanı olarak görev yaptı.
 
Guaşo Ruslan 1988’de Kara Deniz Bölgesi Şapsığ Derneği kuruluş çalışmalarına katıldı, 1989-1991 yıllarında dernek başkan yardımcısı ve 1992-1994 döneminde dernek başkanı oldu.
 
1989’de Kafkas Dağlı Halkları Konfederasyonu kuruluş çalışmalarına katıldı ve başkan yardımcısı olarak seçildi. 1993-1995 yıllarında Konfederasyon’da başkanlık görevini sürdürdü.
 
1991’de kurulan Dünya Çerkes Birliği’nin ilk genel kuruluna Şapsığ Derneği temsilcisi olarak katıldı ve dört yıl görev aldı.
 
2011-2013 yıllarında Kara Deniz Bölgesi Adıge-Şapsığ Yaşlılar Konseyi başkanlığını yaptı.
 
***
 
Ğuaşo Ruslan Davası
 
Ğuaşo Ruslan, 21 Mayıs 2017’de Kıyı Boyu Şapsığ Bölgesinde Çerkesler açısından sembolik öneme sahip bir ağaç olan Çığ Daxe’nin altında savaş ve sürgünde hayatını kaybeden atalarımızın ruhu için dua etti ve bir konuşma yaptı. Bu etkinliğin ardından göz altına alınan Ğuaşo Ruslan, 2 Haziran 2017’de Lazarevsk Bölge Mahkemesi tarafından “izinsiz anma programı” yaptığı gerekçesiyle 7 gün hapis cezasına çarptırıldı, hapis cezası para cezasına (10,000 ruble) çevrildi.
 
Guaşo Ruslan, herhangi bir yasayı çiğnemediğini, “Düşünce Özgürlüğü ve Dini Kurumlar Yasası”na göre tüm dini törenlerin ve etkinliklerin izinsiz düzenlenebileceğini, Adıgey Cumhuriyeti İnsani Araştırmalar Merkezi’nin çalışmalarında da kanıtlandığı gibi Çığ Daxe’nin eski çağlardan beri Çerkesler açısından kutsal bir yer olduğunu ve burada, ataları anma dahil, törenler düzenlendiğini belirterek kararı temyiz etti.
 
2 Ağustos günü itirazı değerlendiren Krasnodar Eyalet Mahkemesi Lazarevsk Bölge Mahkemesi’nin idari ceza kararını bozdu ve davanın yeniden görülmesine hükmetti.
 
30 Ağustos günü davayı görüşen Lazarevsk Bölge Mahkemesi, eski kararında ısrar ederek idari cezayı onayladı.
 
Ğuaşo Ruslan’ın avukatı Marina Dubrovina, bu karara tekrar Krasnodar Eyalet Mahkemesi’nde itiraz edeceklerini, çünkü idari ceza kararının düşünce, din ve inanç özgürlüğüne ilişkin hakları çiğnediğini ve ortada idari bir suç olmadığını söyledi.
 
Lazarevsk Bölge Mahkemesi’nin bu kararının ardından Ğuaşo Ruslan 11 Eylül günü süresiz açlık grevine başladı.
 
“Bu eylem benim şahsımda mensubu olduğum Çerkes toplumuna karşı uygulanan taraflı, adaletsiz, önyargılı, ahlak dışı yaklaşıma karşı bir protestodur. Bu benim son eylemim, arkamızdan gelenler davanın takipçisi olsunlar.”
 

Bu haber toplam 2988 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net