Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şoqul Kürşat
Azınlık Hakları
23 Şubat 2011 Çarşamba Saat 18:46

Öncelikle 21 Şubat Dünya Anadil Gününüzü kutlarım. Anadilini konuşan ve korumayı başaran halklar adına sevinmeye devam edeceğiz.

Geçmişten bu yana arkeoloji ve tarih çalışmaları hemen hemen her ülkede geçmiş medeniyetlere ait tarihi eserler ve kalıntılar bulmuş ve bu eserler hem içinde bulunan ülke için hem de o eserlerle bir şekilde ilişkisi olan ülke ve halklar için değerli addedilmiştir. Ama hiç düşündünüz mü bilmiyorum bir halkın dili bu tarihi eserler içinde en eskileridir aslında ve korunmayı en çok hakedendir. Bir halkın dili tarihin birebir tanığıdır, tarihi birebir yaşamıştır, en eski atalardan beri dile ait bu özelleşmiş sözcükler kullanılagelmiştir. Ve dil öyle bir eserdir ki onu konuşmazsanız yaşatamazsınız, onunla yazmazsanız onu aktaramaz, hatırlayamaz ve geliştiremezsiniz.

Önceki yazılarımda daha çok Çerkes cemiyetine yönelik eleştirel yazılar yazdım. Bu yazımda bunu yapmayacağım, şimdi arkamda Çerkes halkı var ve dışarı sesleneceğim.

Türkiye’de 30dan fazla dil konuşulmakta ve bu etnik dillerin hayatta kalması için konuşulması ve yazılması gerekiyor. Bir çoğunluk içindeki azınlık dillerinin yaşatılabilmesi için gerekli bilimsel ve istatiski çalışmalara değinmeyeceğim, gereksinimleri taraftar olan olmayan herkes biliyor. En önemli gereksinim bu dillerinin eğitim dili olarak desteklenmesi. Zira eğitim dili olarak kullanılmayan bir anadil toplum içinde öğütülmeye mahkumdur. Eğer tarihe, tarihin değerlerine ve insana saygınız varsa insana dair değerlere de saygı duymanız ve haklarını iade etmeniz gerekir.

Türkiye kamu oyunda geçmişten beri yapılmakta olan bir dizi dezenformasyon ve yanlış bilinçlenme insanların birbirlerine olan saygısını malesef azalttı. Saygıyı tek taraflı görme ilke edinildi. Elbetteki asli unsurun ön planda olması kaçınılmazdır ancak azınlıkların da insan olduklarının, temel insani haklarının tanınması gerektiğinin ve kendi varoluşlarının da bir onuru olduğunun unutulmaması gerekir.

Bu yanlış bilinçlenmiş kamu oyu kimi zaman iyi niyetle, kimi zaman faşist veya aşırı milliyetçi düşüncelerle, hatta kimi zaman sözüm ona hümanist düşüncelerle azınlıkların anadil haklarını görmezden gelmekte ve anlamsız bir karşıtlık gütmektedir.

Halkın bir kısmı bu yalan yanlış fikirlere devam edecektir varoluştaki muhalefetin zaruriyeti icabı. Ancak unutulmamalıki ben yoksam sen de yoksundur, yarın seni de başka bir dünyanın silebileceğini unutmaman gerekir.

Neyseki bu konuda olumlu siyasi gelişmeler de olmuyor değil Türkiye’de ve bunlar gelişerek devam edecektir. Azınlıklar haklarını insan olmanın gereği olarak er ya da geç elde edecektir.

İnsani doğal hakların iadesi gereği Türkiye’de Çerkeslerin ve diğer azınlıkların haklarının tüm vatandaşlar tarafından desteklenmesi ve bu ülkedeki gerçek anlamdaki birlikteliğin yapay bir zaruretten değil samimi bir dostluktan ve diğerini öteki olarak değil kendisi olduğunu kabul etmekten geçeceğini bilmelidirler.
Shokul Kutlu

Umit bey bence oneriniz guzel ve eminim sitemiz de olumlu yonde karsilayacaktir. Benim de aklimda daha genis capta ve hatta Lozani da irdeleyecek nitelikte icerikler vardi ancak daha kisa tutmayi tercih ettim. Siz de bu dogrultuda katki saglarsaniz memnun olurum. Saygilar

15 Nisan 2011 Cuma Saat 15:59

Ümit duman

Merhaba.. Doğrusu yazının başlığını görünce daha farklı bir yazı beklentisi içine girdim.. Yinede yazınız için kutlarım.. Benim beklediğim yazı türü ise BM nin, UNPO'nun veya Avrupa Birliği veya Avrupa Konseyinin konuyla ilgili değerlendirmeleri temelinde bir yazı idi.. Sanırım birçok yazar 'Azınlık Hakları'' veya ''Azınlık İnsan Hakları'' yada''Yerli Halklar Hakları'' gibi dokümanlar bazında Çerkes azınlık hakları, kısaca 'Kuzey Kafkasya Halkları Hakları'' konularıyla ilişkilendirip yazılar pek yazmıyorlar... Eğer 'sitenizin' yönetimi bu konuda yazmamı ister ve yayımlanmasında sakınca görmiyeceklerse hem yazılmış hemde hazırlayabileceğim birkaç yazıyla konuya katkıda bulunabileceğimi sanıyorum.. Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

09 Nisan 2011 Cumartesi Saat 18:47

Şevcen Burhan

Ne kadar da isabetli bir yazı.
Genç Kürşat kardeşim seni tebrik ediyorum. Bilgine ve yetkinliğine saygı duydum. allaha emanet ol değerli kardeşim.

01 Mart 2011 Salı Saat 01:33
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net