Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birs Tuncay
ATEŞ ALTINDA YÜRÜMEK
15 Eylül 2012 Cumartesi Saat 13:57

Geçtiğimiz dönem dünya da Çerkes aktivizminde ciddi ve gözle görülür bir kıpırdanmanın yaşandığı, Çerkeslerin bulundukları tüm alanlarda seslerini yükselttikleri bir dönem oldu. Yaşanan bu hareketliliğe paralel olarak Çerkes düşün dünyasında da önemli bir ideolojik çarpışmanın yaşandığını, yıllardır Çerkesleri (Adigeleri) manipüle eden, kendi sorunlarından uzaklaştıran bir ideolojik hegemonyanın kırıldığını en azından ciddi bir şekilde çatırdadığını görmekteyiz. Kafkasyalılık adı altında yürütülen bu gerici söylemin aslında o kadarda masum olmadığı günümüzde Çerkes gençliği tarafından çok daha net görülmeye başlanmıştır. Ulusumuzu diasporada bir örümcek ağı misali sımsıkı sarıp kıpırdayamaz duruma getirmiş bu gerici ideolojik örtünün parçalanması doğrultusunda büyük bir cesaretle ortaya çıkıp, doğruları bir ok gibi mevcut düzenin sahiplerinin yüzüne fırlatan Çerkesya Yurtseverleri, ulusal uyanışın başlatılmasında çok önemli ve tarihsel bir rol oynamıştır. Doğal olarak da gelinen noktada Çerkesya karşıtlarının birincil hedefi konumundadırlar.

Yurtsever hareket başlattığı örgütlenme hamlesiyle, saldırıların kendisini yolundan döndüremeyeceğini göstererek ateş altında da yürünebileceğini pratiğiyle gözler önüne serip umudu ayakta tutmuş ulusun gözbebeği olma yoluna girmiştir.

Açıktır ki böylesi çetin bir süreçte böylesi kutsal bir görevi yüklenen Çerkesya Yurtseverlerinin karşılaşacağı karşılaşması muhtemel bir çok problem olacak, dışarıdan zaten süren bir taarruz olduğu gerçeğiyle beraber, içeride de bu sürecin yükünü kaldıramayacak yada bu sürece yani bir ulusun özgürlük düşlerine sekte vurmak isteyecek kimi olumsuz tutum ve davranışlar olacaktır, olmasıda son derece doğaldır.

Ancak hiçbir saldırı ve olumsuzluğun önemli ideolojik ve pratik mücadelelerden geçerek çelikleşmiş, kendisini tüm mücadele alanlarında kanıtlamış özelliklede bu kadar doğru ve sağlam düşünce ve ilkeler üzerine bina edilmiş bir hareketi yolundan döndüremeyeceği açıktır.

Anaklia deklarasyonunda ilan edilen 6 maddelik açıklama önümüzdeki döneme dair neler yapmamız gerektiğini ifade ederken Çerkesya Yurtseverlerinin ideolojik kodlarını da tüm dünyaya duyurmuş oldu. Bu deklarasyonda ilan edilen görüşleri bulunduğumuz alanlarda bıkmadan usanmadan dillendirmeli ve dillendirdiklerimizi hayata geçirmek içinde disiplinli ve cüretkar bir şekilde çalışmalıyız. Tekrar hatırlayacak olursak deklarasyon şu altı maddeyi içeriyordu;
1- Çerkesler Adıgelerdir ve Adıgeler dünyada Çerkesler olarak bilinmektedirler.

2-Biz Çerkesler yalnızca ve yalnızca kendi ulusal sorunlarımızla ve geleceğimizle ilgilenmeliyiz.

3-Çerkes Soykırımının dünyada ve özellikle Rusya Federasyonunda tanınması için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz.

4-Bütün dünyada, Çerkesler arasında ulusal bilinci yaymak ve geliştirmek için çalışmalıyız.

5-Çerkesler olarak birincil görevimiz, barışçıl ve demokratik yol ve yöntemlerle tarihsel vatanımızı yeniden inşa etmek olmalıdır.

6-2014 Yılında Soçi’de düzenlenecek Olimpiyatlar Çerkes sorununu tüm dünyaya anlatmak ve tanıtmak için büyük bir fırsattır. Bu nedenle tarihsel topraklarımızda ve atalarımızın soykırımdan geçirildikleri Soçi’de düzenlenecek olimpiyatlara karşı mücadele, bundan sonra önceliklerimizden olacaktır.

Bunları temel ilkelerimiz olarak kabul ederken, burada belirttiğimiz hedeflere, örgütsel inşamızı tamamlamadan, hareketi Çerkeslerin bulunduğu her alanda örgütlemeden ulaşamayacağımız açıktır. Bu hareketin örgütlenmesi süreci aynı zamanda Çerkes ulusunun birleşmesi süreci anlamına gelmektedir. Ulusumuzu ve anavatanda yeniden uluslaşma idealimizi inkar edip, bu kutsal ve onurlu mücadeleyi engelleme gayreti içerisinde olan çevre ve yapılanmalar zaten sürecin ihtiyaçlarına cevap veremeyecek zaman içerisinde tasfiye olacaklardır. Tarihin doğal akışı ve Dünya halklarının mücadele deneyimleri bunun böyle olduğunu defalarca göstermiştir.

Peki kendi örgütsel varlığımızı inşa ederken harekete geçmek için içe dönük sıkıntılarımızı aşmayımı bekleyeceğiz? Kesinlikle hayır! Hareketi mücadele içerisinde inşa edecek, sürecin bize yüklediği ulusal görevlerden asla kaçmayacağız. Çeşitli bahanelerin arkasına saklanmayacak, gücümüzün sınırlarını her zaman sonuna kadar zorlayıp ulusumuzun önemli güncel politik meselelerine de müdahil olacağız, olmak zorundayız. Ateş altında yürürken ateş altında büyüyeceğiz.
Önümüzdeki mücadele dönemi bizden önemli görevler bekliyor. Suriyeli Çerkesler meselesini şu ana kadar ki tutum ve pratiğiyle basit bir yardım meselesi olmanın ötesinde anavatana dönüş ve ulusal birlik perspektifyle ele almayı başarabilmiş tek örgütsel ve ideolojik yapı olan Çerkesya Yurtseverleri bundan sonrada bu gündem çerçevesinde atılması gereken adımların öncüsü ve taşıyıcısı olmaya devam edecektir etmelidir. Anavatandan bu anlamda gelen eylem ve etkinlik çağrılarına tüm arkadaşlarımızın son derece duyarlı olup etkin cevaplar verebilmesi bizlerin farkını belirginleştirmek açısından oldukça önemli olacaktır.

Bir an önce, tekrardan üzerimize atılmak istenen ölü toprağını parçalayıp ulusumuzun sesini her tarafta duyurmak için harekete geçmeliyiz .Bunun için süreç içerisinde ortaya çıkmış kimi örgütsel eksikliklerin giderilmesi adına kolektif önderliğimizin hızla harekete geçmesi, yapılması gereken düzenlemeleri ve görevlendirmeleri vakit kaybetmeden yapması bizleri hantallaştıran kimi örgütsel kurumlarda revizyona giderek hareketin önünü açması acil bir görevdir. Tüm aktivistlere düşen ise Çerkesya idealine ve güncel politik görevlerimize dört elle sarılmak, hiçbir görevi büyük, küçük, önemli önemsiz olarak değerlendirmeden her zamankinden daha fazla sorumluluk almaktır. Mücadele böyle verilir ,atılım böyle gerçekleştirilir ateş altında yürüyenlere yakışan budur.

Yaşasın Çerkesya ! Yaşasın Çerkesya Yurtseverleri !
Bjedug gizem c. - bursa

Tuncay halkımızın rehberi özgürlüktür. Politikanın her daim olanaklı olanın sanatı olduğunu vurgulayan ve baş ağrısına neden olan diğer başka sitelerdeki gereksiz sayısız söylemler arasında senin bu inanç dolu, nartların ruhuna uygun güzel yazını okumakta gecikmişim. Selamlar.

07 Aralık 2012 Cuma Saat 14:17

kibishe demir

wupseuj tuncay...

16 Ekim 2012 Salı Saat 19:40

Bırs Bulent

Kardeşim Tuncay;
Şüphesiz, varlığın gücümüze güç katacak...
Tekrar hoşgeldin...

19 Eylül 2012 Çarşamba Saat 21:21
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net