Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birs Tuncay
ÇERKESYA GENÇLİĞİNİ OLUŞTURALIM
09 Ekim 2012 Salı Saat 19:38

Çerkes diasporası içinden geçtiği bu zorlu dönemde birçok sınav veriyor. Bu sınavın bir boyutunu ulusal kimliğine, diline, kültürüne sahip çıkma çok yönlü kültürel asimilasyona direnme oluştururken bir boyutunu ulusun başka, başka coğrafyalardaki parçalarıyla dayanışma bilinci, ulusu birliği, zor durumdaki ulus fertlerine sahip çıkma oluşturuyor. Suriye deki soydaşlarımızın içinde bulundukları durum hepimizin malumu ve Suriye deki soydaşlarımızla empati kurabilmek, aynı ulusun parçası olan bizler için çok da zor değil. Onların bizlerin desteğine ve Çerkes diasporasının Rusya federasyonu ve diğer uluslararası örgütler üzerinde kuracağı baskının gücüne ne kadar ihtiyaçları olduğunu ve giderek tek dayanaklarının bu olmaya başladığını görememek için sanırım ya kör yada vurdum duymaz olmak gerekir. 

Ulusal politik gündemimizin diğer önemli ayağını ise atalarımızın mezarları üzerinde tarihimize, ulusal değerlerimize zerre kadar saygı göstermeksizin yapılmak istenen Sochi olimpiyatları oluşturuyor. Dünyada sadece Gürcistan parlamentosu tarafından tanınan ve tüm Çerkes ulusunun en büyük acısı olan soykırım gerçeği bir kez daha bizzat bu acıyı halkımıza yaşatanlarca yok sayılmak, ulusal onurumuz ayaklar altına alınmak isteniyor. Rusya Federasyonu bu tutumuyla ne yazık ki çarlık geleneğinin devam ettiricisi olduğunu ve bizleri yok saydığını çok açık bir biçimde ifade etmiş durumda. Bizlerin de bu tutum karşısında tek bir seçeneğimiz var soykırımı Rusya federasyonuna ve diğer dünya devletlerine kabul ettirme/ tanıtma politikamıza Sochi olimpiyatlarına karşı geliştireceğimiz eylemliklerle bir ivme kazandırmak konuyu mümkün olduğu kadar uluslararası kamuoyunun gündemine taşıyabilmek. Yaratıcı ve zorlayıcı bir kampanya örgütlemeyi başarabilirsek bu hedefimize ulaşmamızın önünde de hiçbir engel yoktur. Önemli olan cüret, irade ve örgüttür.

Buraya kadar saydığımız ve Çerkesler için her birisi sınav niteliği taşıyan gündemlere müdahale etmek ve tabiri caizse bu sınavı alnımızın akıyla vermek nasıl mümkün olabilir?

Bu zamana kadar Çerkeslerin diasporik bir ulus olarak örgütlenmesini engellemek adına türlü taklalar atan, Çerkes dilini hatta Çerkes isminde bir ulusun varlığını bile inkar eden, icat ettikleri ve bizi bir ulus olma düşüncesinden uzaklaştırma, kendimizi salt bir coğrafyanın kültürel unsurları olarak görme eğiliminin oluşması noktasında egemenler için adeta bir ilaç ola gelmiş Kafkasyacılık gerici ideolojisinin sahipleri doğaldır ki bu gündemlerimizle ilgili değiller. Onlardan bazıları tam tersi ya bu süreçlerden nasıl nemalanırızın derdinde ya da aman fazla yaygara kopmasında şu süreçler geçsin gitsin düşüncesinin taşıyıcılığını yapıyorlar. Türkiye de Çerkesliği evrensel tanımı olan Adığelikten soyutlama, saçma sapan bir kültürel çorba oluşturma konusunda çok mahir olup da anavatanımıza gittiklerinde orada ki kurumlarımıza kendilerini Türkiye-Adığe Xase olarak tanıtan iki yüzlü statüko sahiplerinin Çerkes ulusuyla da onun sorunları ve gündemleriyle de ilişkileniş biçiminin bu ulusu mümkün olduğu kadar bir ulus olduğu gerçekliğinden koparmak hedefiyle gerçekleştiğini artık hepimiz biliyoruz.

Diasporada ki bilinç düzeyi arttıkça ve mevcut teknolojik altyapının sağladığı iletişim düzeyi bu şahısların ilişkilerini gözleri önüne serdikçe bu kliğin mevcut durumunu koruyabilmesi ve halkımızı kendi gerçekliğinden koparabilmesi her geçen gün daha da zorlaşacak.

Bu noktada diaspora tarihinde ilk defa ulusal bir örgütlenme olarak anavatan da yeniden uluslaşma hedefi ile ortaya çıkmış ve şuana kadar ki pratiğiyle Çerkes ulusu, Çerkes ulusal sorunu, Çerkes ulusal hareketinin dayanması gereken ilke, yol ve yöntemler noktasında çok net tanımlar yapmayı başarmış ve soykırım anmalarını sadece bir yas günü olmaktan çıkarıp ulusal politik gösterilere dönüştürme becerisiyle, Suriye de yaşayan Çerkesler sorununu basit bir yardım meselesi olmanın ötesine taşıyarak anavatana dönüş ve ulusal birlik perspektifiyle ele alma iradesini göstermiş, Sochi olimpiyatları sürecini dünyada soykırımın tanıtılması noktasında ciddi bir kampanya süreci olarak hedefleri arasına alıp ulusumuz için umudun adı olmuş bir ulusal örgütlenmenin Çerkesya Yurtseverleri’nin varlığı ve eylemlilik süreci bizler için zincirin kırılmasını ifade ediyor.

Bunun artık dönüşü yoktur, henüz yolun çok başında olmasına rağmen hızla kurumlaşan ve örgütlenme sürecini içerde dışarda birçok saldırı altında devam ettirme iradesinden bir adım geri durmayan Çerkesya Yurtseverleri Çerkes ulusunun öncü politik kurmayı olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Dünyada hiçbir örgütlülük gençlik örgütlenmesi olmadan, gençlikle sağlam ve köklü bağlar kurmadan politik zaferlere imza atamamıştır. Çerkes ulusal mücadelesinin de ulus bilincine sahip aktif, dinamik bir gençlik yapılanması ihtiyacı, içinden geçtiğimiz bu dönemde daha da yakıcı bir şekilde hissedilmektedir. Elbette ki Çerkesya Yurtseverlerinin bu konuda attığı adımlar mevcuttur. Ancak bunların Çerkesya gençliğinin özgün sorunlarına da cevap verebilecek onları Çerkes ulusal sorunu etrafında örgütleyecek,  güncel politik meselelerimizde kitle hareketinin ateşleyicilerine dönüştürecek bir gençlik örgütlenmesi oluşturma hedefiyle hız kazanması sürecin temel ihtiyacıdır.

Tüm dünyada ki gençlik örgütlenmeleri politik örgütlenme ve mücadelelerin adeta teminatı olmuşlardır. Çerkesya mücadelesinin teminatı da ulus bilincine sahip, bu noktada sorumluluklarının farkında yeniden Çerkesleşmiş bir gençlik yaratılmasıdır. Çerkesya Yurtseverleri bu doğrultuda hareket edecek Çerkesya gençliğini oluşturacaktır. Ulusal mücadele yurtsever gençlikle kazanılır. Tüm Çerkes gençlerini bu sürecin parçası olmaya Çerkesya mücadelesine omuz vermeye çağırıyoruz.

 Yaşasın Çerkesya!

 Yaşasın Çerkesya Yurtseverleri!

 Yaşasın Yurtsever Çerkesya Gençliği!

 e-mail : tuncay.bozkurt@marun.edu.tr
Talebe

Eline sağlık Tuncay,

gençlik her ülkede, her mücadelenin dinamosudur. Gençlik içtenliktir, coşkudur, moraldir, hesapsız kitapsız sevmek, atılganlık, cesaret ve fedakarlıktır. Ve elbette biraz delilik...

Gençlik mutlaka politize olmalı, örgütlenmeli ve politik mücadeleye kazanılmalıdır.

Bu yolda harcanacak hiçbir emek boşuna olmayacaktır.

Hoşgeldin.

11 Ekim 2012 Perşembe Saat 10:49

Mehmet Salih Elveren

Ulusal mücadele için gençlik aşısı, tüm halka gerek.Halkımızın üzerine bir karabasan gibi çöreklenmiş umutsuzluk, güvensizlik ve atalet zincirlerinden hızla kurtulmamız gerek.Yazı için gerçekten çok teşekkürler.

11 Ekim 2012 Perşembe Saat 09:30

YUSUF ZAHİT- SAKARYA

Wopsaw Bırs Tuncay kardeşim.Çerkes gençliğini Çerkesya için çalışır göreceğiz tham yıome.

11 Ekim 2012 Perşembe Saat 00:50
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net