Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birs Tuncay
Çerkesya Ruhuyla Alanlardayız !
03 Mayıs 2013 Cuma Saat 17:10

21 mayıs tarihi maruz kaldığımız korkunç soykırımı ve vatanımız Çerkesya’dan koparılışımızı simgeliyor. Neredeyse 150 yıl önce Mayıs ayı vatanımızı savunmak adına son çarpışmaları gerçekleştirdiğimiz Çerkesya’yı savunma savaşımızın yenilgiyle sonuçlandığı ay oldu. Soçi kentinde yaşanan bu son çarpışmalardan sonra 100 yıla yayılan ve Çerkesya coğrafyasında sistematik bir soykırımın Çarlık Rusya’sı tarafından tatbiki ve Çerkesya’nın hem düşmanı hem tüm dünyayı şaşkına uğratacak şekilde kahramanca savunulmasıyla karakterize olan özgürlük mücadelemiz sekteye uğradı. Ardından da tarihin gördüğü en kapsamlı sürgün uygulamasına maruz kaldık.

Ulusumuzun yaşadığı soykırım ve sürgünün yarattığı tahribat ve acı o kadar büyük ki 21 mayıs tarihi bizim için yitirdiklerimizi andığımız ve çok yoğun duygular yaşadığımız bir tarih.

Ama Çerkesya Yurtseverleri için bu tarih kesinlikle bir ağlama gününü ve nihai bir yenilgiyi temsil etmiyor. Bu tarih Çerkes ulusunun vatanı için verdiği mücadelede bir kesintiye işaret ediyor olsa da aynı zamanda Çerkesya mücadelesinde yeni bir dönemin başlangıcını ifade ediyor. 

Bizim için 21 mayıs yas değil direniş günüdür !

21 Mayıs adalet istemimizi , demokratik hak ve taleplerimizi Çarlık Rusya’sının günümüzdeki mirasçısı olan Rusya Federasyonu’na büyük bir kararlılıkla ileteceğimiz, tüm dünyaya maruz kaldığımız soykırımı duyuracağımız gündür !

21 Mayıs Çerkesya Bayraklarını dalgalandıracağımız, vatanımız Çerkesya’da yeniden uluslaşma idealimizi bizi kültürel bir motif olarak kurgulayıp başka devletlerin Wuneutu yapmak hevesindekilere karşı haykıracağımız gündür !

Ve bu yılki 21 Mayıs eylemi 2014 yılında Çerkesya’mızın tarihi başkenti Soçi’de yapılmak istenen kış olimpiyatları öncesi son 21 Mayıs eylemi olacak. Bu nedenle ulusumuz için soykırımı ve sürgünü dünyaya anlatabilmek adına önemli bir fırsatı ifade ediyor.Ve bizler için bir kat daha önemli.

Bu nedenlerle ve her zaman ulusumuzun tüm kurumlarının temel öneme sahip konularda birlikte hareketinin önemine olan inancımızdan , bu yılki 21 Mayıs eylemini birlikte örgütlemek adına defalarca toplumumuzun içerisinde herhangi bir düzeyde örgütlü olan kurumlarımıza çeşitli çağrılar yaptık,toplantılar örgütlemeye çalıştık. Bazıları maalesef bu çağrılarımıza hiç cevap vermedi bazı kurumlarda birlik adına atmaya çalıştığımız somut adımlara tamamen kayıtsız kaldı. Gelin birlikte bu süreci bir haftaya yayılan bir eylemlilik sürecine dönüştürelim dedik ama bu çağrımızda somut bir karşılık bulmadı. 

Tüm bunları Çerkes kamuoyunun takdirine bırakıp her sene olduğu gibi Çerkesya ruhuyla ve yeşil bir deniz gibi yayılan Çerkesya bayraklarımızla alanlarda olacağımızı buradan ilan etmenin coşkusunu yaşıyoruz.

Ulusumuzun tüm fertlerini etkinliğimizin gerçekleşeceği tarih olan 18 Mayıs Cumartesi günü buluşma noktamız olan Taksim Meydanına bekliyoruz. Tramvay durağında kortejlerimizi oluşturup ulusal kıyafetlerimiz , Çerkesce (Adigebze ) ezgilerimiz,sloganlarımız ve Çerkes  yüreklerimizi kuşanıp Rusya federasyonu Başkonsolosluğu önüne doğru bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Ulusumuzun her ferdini ve Çerkes ( Adige ) ulusuyla dayanışmak isteyen her bireyi etkinliğimize , Çerkesya Yurtseverleri saflarına bekliyoruz.

Etkinlik tarih ve saati : 18 Mayıs Cumartesi saat: 15.00

Toplanma yeri : Taksim Meydanı Tramvay durağı

Yaşasın Çerkesya !

Yaşasın Çerkes Ulusu !

Yaşasın Çerkesya Yurtseverleri !
Ömür Zafer Özdemir Şapsığ-Jade

Adığelerin Çerkeslerin, insanlık tarihinin en büyük zülmüne ve sürgüne tabi tutulmalarının yıdönümünde yapılacak anma programına tüm soydaşlarımızın birlik ve beraberliğimizi en iyi şekilde ortaya koyma zamanı. 21 MAYIS 1864 büyük sürgünü birlik beraberlik içinde analım...Verilecek medajları gerektirdiği gibi yerine ulaştıralım....
VOROPSOV Adığeğer. Vorepsov Adığeme yağìğog...

Amacımız birse, kalbimiz adığelik için bir çarpıyorsa hep birlikte kolkola aynı yolda yürüyelim...

03 Mayıs 2013 Cuma Saat 20:17
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net