Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birs Tuncay
Suat Yoldaş Ölümsüzdür !
21 Eylül 2013 Cumartesi Saat 14:23

Dün günlük koşuşturmacalar içerisinde debelenirken telefonum çaldığında , nereden bilebilirdim o puslu bakışlarının içerisine dünyanın en güzel gülümsemelerinden birini yerleştirmiş, dağ yüreğiyle bizden bu güzel bakışlarını hiç esirgemeyen güzel ağabeyimizi canımız yoldaşımızı yitirdiğimiz haberini alacağımı…

Sarsıldım..

Çöktüm kaldım bir süre ,gözlerim doldu, arkadaşlarım ne olduğunu soruyordu… Suat ağabeyi kaybetmişiz dedim, inanamıyordum inanamadığımı söyledim,hala çok tuhaf geliyor ki benim tanıdığım çok insan öldü.. Çok kısa süre içerisinde çok fazla insanı uğurladım hayatımın bir döneminde ama Suat ağabeyin gidişi başka bir his yaşattı bana.. 

Sadece bizden birini yitirmedik, aynı zamanda sanki bize dair bir şeyi yitirdik bu ölümle, yara alan vatanımızdı sanki ve ben o kadar eminim ki dün öğlen saatlerinde Çerkesya’nın sürgünde ölen bu ona aşık adam için bir damla gözyaşı daha döktüğüne..

Suriye Çerkesleri için Xeku’dan gelen çağrıya fiziksel engeline rağmen uyanlardandı Suat yoldaş, sarsılmaz duruşuyla Konya Valiliği önünde dayanışma çığlığını yükseltti, Çerkeslerin bir ulus olduğu haykırışını bir elinde koltuk değneği diğer elinde Çerkesya bayrağı arşa kadar yükseltti..

Candı bizim yoldaşımız, telefonda zaman zaman konuşurduk, hep pozitifti,hep umut  taşırdı, onu heyecanlandıran bir şeyden bahsederken çocuk gibiydi, yeni tanıştığı bir gençten bahsederken onun Çerkesya mücadelesine nasıl faydalı olabileceği konusu temel meseleydi.. 

Başka halkların, insanların sorunları,dertleri de çok ilgilendirirdi Mıgodkho Suat’ı. Bize ne başkalarından deyip kafasını kuma gömenlerden olmadı, Kürt halkının yaşadığı acılarla kendi ulusunun yaşadıklarını özdeşleştirir Türk şovenizmine yedeklenenlerden hicap duyardı.. birçok kişi türlü türlü mazeretler üretirken  Konya’dan fiziksel engellerine rağmen  İstanbul’a yoldaşlarının yanına koşup bir toplantıda Çerkes ulusunun sorunları üzerine yoğunlaşır çözümler arardı..

Vatanında ölmek isterdi her Çerkesya Yurtseveri gibi ama olmadı, sürgünün en acımasız tarafını onu uğurlarken bir kez daha gördük, bu çok dokunuyor bana.. Ama Suat ağabeyin ölümü başka bir gerçeği daha serdi gözümüzün önüne bazıları ölür toprağa gömülür bazıları ölür yüreklere yerleşir.. Suat ağabey belki Çerkesya hasretiyle ebediyete gitti ama yüreği Çerkesya’da ve Çerkesya için atan her Çerkesin kalbine gömüldü ve hep bu yüreklerde yaşayacak.

Mıgodkho Suat öldü dediler, hayır yanılıyorlar ! Suat yoldaş bir dava adamıydı o bir Çerkesya Yurtseveriydi, Çerkesya Yurtseverlerinin öncü kadrolarındandı.. Ve Çerkesya Mücadelesi devam ettiği müddetçe Suat yoldaşımda yaşayacak, her şeye rağmen gülümseyen gözleri bizi hiç bırakmadı, bırakmayacak..

SUAT YOLDAŞ ÖLÜMSÜZDÜR !

YAŞASIN ÇERKESYA !

YAŞASIN ÇERKESYA YURTSEVERLERİ !
Hatko Gülay

Çok güzel bir yazı olmuş Sevgili Tuncay.Söyleyecek fazla söz bırakmamışsın gerçekten.Evet suat yoldaşımız Çerkesya hasretiyle hasretiyle gitti sonsuzluğa ve bu ideale sahip her çerkesin yüreğine gömüldü buna her yurtsever gibi bende eminim.Ve bu mücadele var olduğu müddetçe Suat abimiz de var olacak,hep bizimle yanıbaşımızda olacak.CANDIR,YOLDAŞTIR,DOSTTUR SUAT YOLSAŞ ÖLÜMSÜZDÜR

22 Eylül 2013 Pazar Saat 23:33
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net