Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Defol Lanet 'Ы' ! Jirinovski Rusların ‘İğrenç Asyalı” Harfi Kaldırıp Atmalarını İstiyor
22 Nisan 2015 Çarşamba Saat 12:06
 
Defol Lanet 'Ы' ! Jirinovski Rusların ‘İğrenç Asyalı” Harfi Kaldırıp Atmalarını İstiyor 
 
12.03.2014
 
Göçmen işçilerden terörizme kadar bütün konularda aşırı fikirleriyle tanınan ultranasyonalist Rus politikacı Vladimir Jirinovski, şimdilerde Rus alfabesindeki bir harfi hedef almış durumda. 
 
Söz konusu harf "ы" (ı) harfi olup, anadili Rusça olmamakla beraber Rusça konuşanlar tarafından zor telaffuz edilen bir harftir, İngilizce’de basit bir şekilde “y” olarak translitere edilmektedir. Jirinovski, ithal edilmiş olan “iğrenç Asyalı”  bu harfi Rus alfabesinden kaldırmak istediğini söylemektedir.   
 
Jirinovski 12 Martta Devlet Duması’nda yaptığı konuşmada, bu sesin Rus diline Moğollardan geçtiğini belirtmektedir.  
 
“Sadece hayvanlar ‘ы- ы’ (ı) sesini çıkarır” diyerek, Rus alfabesindeki "и" ("i") sesinin yeterli olduğu hususunu ilave etmektedir. 
 
"Ы" (ı) sesinin diğer Avrupa dillerinde olmadığını ileri süren Jirinovski, “Bu ilkel Asyalı ses, Avrupa’lı halkların bizden hoşlanmamasının asıl sebebidir” dedi milletvekillerine. 
 
Kendi oğlunun çocuk iken bu sesi çıkaramadığını iddia eden politikacının, gırtlaktan çıkan harfi uzun zamandır bir problem olarak düşündüğü anlaşılmaktadır 
 
“Oğlum bir keresinde bana ‘Baba,baba,bak, bir 'мишка'  var” (мишка-mişka Rusça’da ayı demek) dedi. “Ben ‘мишка’-mişka nın ne olduğunu düşündüm. Bir ayı ? Fakat o fare için kullanılan 'мышка’ (mışka) sözcüğünü kastetmişti.” 
 
Hakaret retoriği, Rusya’nın Liberal Demokrat Partisi için yeni bir şey değil. 
 
Geçen ay, Jirinovski bölgedeki beş cumhuriyetin Rusya’nın bir tebası olarak bir araya gelmesi gerektiğini söyleyerek Orta Asya’da bir nefretin kıvılcımını çakmıştı.  
 
Almatı doğumlu politikacı, başkenti “Verny” olması gerekli Rusya’nın “Orta Asya Federal Bölgesi”nin oluşturulmasını önermişti. 
 
"Verny", Rusça’da “sadık” anlamına gelmektedir ve aynı zamanda Kazak şehri Almatı’nın eski adıdır. 
 
Siyasetin ötesinde başıboş gezinen Jirinovsky, Duma’da geçen ay insanların dudakları öpmemesini ve fakat sadece alınları öpmesi zorunluluğunu önermişti. 
 
Ayrıca öpücük kondurmadan önce derinin dezenfekte edilmesini tavsiye etmişti. 
 
Rus ve Beyaz Rus Kiril alfabelerinin yanı sıra, "ы" (ı) sesi ,aynı alfabeyi kullanan, Kırgız ve Kazaklar da dahil olmak üzere, eski Sovyet cumhuriyetlerinde konuşulan Türki dillerin çoğunda mevcuttur.
 
Söz konusu ses Kırgız ve Kazak dillerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır,bazı zamanlarda aynı kelime içerisinde birkaç kez kullanıldığı da olmaktadır. 
 
“Dayanışma olmadan bereket olmaz” anlamına gelen bir Kazak atasözü, "Ырыс алды – ынтымақ" (Irıs aldı-ıntımak) demektedir.
 
"ы" (ı) harfi aynı zamanda meşhur Kırgız deyişi,  "ырысы жоктун ырымы күч" (ırısı joktun ırımı kuç) “inançsız kişi batıla itimat eder”  cümlesinin bir çok sesini oluşturmaktadır. 
 
Kaynak: http://www.rferl.org/content/zhironovsky-russian-banning-letter/25294499.html
 
Çeviri:Dr.Karden Murat Yıldırım 
 
Cherkessia.net/22.04.2015
 
***

Out, Damned 'Ы'! Zhirinovsky Wants Russian To Shed 'Nasty, Asiatic' Letter

Vladimir Zhirinovsky, the ultranationalist Russian politician known for outrageous remarks on everything from migrant laborers to terrorism, has now targeted a letter in the Russian alphabet.

The letter in question is the vowel "ы" -- a difficult-to-pronounce sound for nonnative Russian speakers which is usually transliterated simply as "y" in English.  Zhirinovsky says he wants the letter removed from the Russian alphabet, calling it a "nasty Asiatic" import. 

The vowel came to the Russian language from the Mongols, Zhirinovsky was quoted as telling the State Duma on March 12.

"Only animals make this sound, 'ы- ы,'" he said, adding that the regular "и" ("i") is enough for the Russian alphabet.

"Ы" doesn't exist in any other European language, argued Zhirinovsky. "This primitive, Asiatic sound is the reason people don't like us in Europe," he told lawmakers.

The politician seemed to have a longstanding issue with the "guttural" letter, which he claimed his son wasn't able to pronounce as a child.

"He once told me, 'Dad, dad, look, there's a 'мишка'," the Russian for "bear." "I thought 'What 'мишка'? A bear? But he meant 'мышка'," the word for "mouse."

Insulting rhetoric is nothing new for the leader of Russia's Liberal Democratic Party.

Last month, Zhirinovsky sparked outrage in Central Asia, saying the region's five republics should be grouped together as subjects of Russia.

The Almaty-born politician suggested the creation of the "Central Asian Federal Region" of Russia with a capital that should be known as "Verny."

"Verny" is Russian for "loyal," and also the old name for the Kazakh city of Almaty.

Straying beyond politics, Zhirinovsky suggested last month in the Duma that people should not kiss on the lips but only on foreheads.

He also advised disinfecting the skin before planting a kiss.

Beside the Russian and Belarussian Cyrillic alphabets, the letter "ы" also exists in most of the Turkic languages spoken in former Soviet republics, including Kazakh and Kyrgyz, which use the same alphabet.

The vowel is widely used in Kazakh and Kyrgyz, sometimes several times in the same word.

"Ырыс алды – ынтымақ," ("Yrys aldy - yntymaq") reads a Kazakh proverb, which translates as "There is no abundance without solidarity."

The letter "ы" also makes up most of the vowels of a well-known Kyrgyz saying -- "ырысы жоктун ырымы күч" ("yrysy zhoktun yrymy kuch") – that means "a person with no confidence believes in superstition."
 
 

Bu haber toplam 2089 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net