Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıyıboyu Şapsığe’de Ulusal Kültür Günleri
21 Şubat 2016 Pazar Saat 11:16
 
Fatime Psışuape’deki (Psıřape/ Lazarevsk) N 35 lisesi müdiresi. Lise’de değişik ulusal kültürlerin tanıtılmaları konusunda titizlik gösteriliyor. Okulda “Ulusal kültürler günü” düzenlemeleri yapılıyor. 
 
 
Öğretmen ve öğrenciler, elbirliği halinde her bir ulusun kültürünü hangi açılardan tanıtacaklarına kendileri karar veriyorlar. Ulusların geleneklerini, sosyal ilişkilerini, giysilerini, yiyeceklerini ve tarihsel geçmişlerini tanıtıyorlar. 
 
 
Son kutlama gününde Karadeniz Kıyısı Şapsığlarının toplumsal ilişkileri örnekleriyle genişliğince sergilendi ve tanıtıldı. Kutlama günü hazırlık çalışmalarına sadece Adıge/ Çerkes öğrenciler değil, diğer uluslardan 11. sınıf öğrencileri de katıldılar. Birlikte dramatik oyunlar sahnelendi, oyunlar Adıge atasözleri ve xırıxıhlarla (tekerlemelerle) zenginleştirildi. Adıgelerin yaşlılara gösterdikleri saygı, konuk ağırlaması ve dayanışma örnekleri sunuldu, Adıgeler hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Toplantıya gelenlere Adıge yemekleri sunuldu. 
 
 
Ŝıĵ Aminet, Ŝıĵ Ĥarêt ve Ŝhabe Dane, Rus kız çocuğu Anna Çernovari, bu üçü, birlikte Adıge dans örnekleri sundular. Kutlama günü Adıge dansları ile şenlendirildi. 
 
 
Aminet ve Ĥarêt kız kardeş, ünlü devlet ve parti çalışanı Ŝıĵ Ŝalih’in torunları. Hacıko köyünde yaşıyorlar, çalışkan lise öğrencileri. Adıge danslarını seviyorlar. 
 
 
Ulusların kültürlerine yönelik kutlamalar lisede sık sık düzenleniyor ve ilgiyle karşılanıyor. Bir kutlamayı diğer bir kutlama izliyor. Yeni öğretim yılındaki kutlama programı önümüzdeki ilkbaharda karalaştırılacak. 
 
 
Nıbe Anzor, Şapsığ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni 
 
Adıge mak, 16 Şubat 2016
 
 
Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız
 
Cherkessia.net, 21 Şubat 2016
 
 

Bu haber toplam 1282 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net