Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıge Mak:Kıyıboyu Şapsığe Yöresi (Soçi kenti ve Tuapse ilçesi) Okullarında ve Çocuk Yuvalarında Adıgece Günü Kutlamaları!
22 Mart 2016 Salı Saat 09:12
 
Аше1
 
 
16 yıl önce Dünya Adıge Khase örgütü 14 Mart gününü Adıgece günü olarak belirledi. Gün, ünlü Adıge eğitimci Bırsey Ömer’in (Vımar) 1853 yılı mart ayında Tiflis’te ilk Adıge Alfabesini yayınlamış olması nedeniyle belirlendi.
 
 
Bu tarihi gün nedeniyle bu yıl Adıgey, Kabartay-Balkar, Karaçay-Çerkes, Krasnodar Kray’da ve Adıgelerin bulunduğu dış ülkelerde etkinlikler düzenlendi.
 
 
Karadeniz kıyısında yaşayan Şapsığların Adıge Khase’si başkanı Çaçuh Mecid’in (Ćaćıĥu Megıd) görüşüne göre, anadilini koruma, onu kalkındırma ve buna bağlı sorunları ele alma konusunda bu kutlama günü, ülke yöneticilerinin dikkatlerini anadili konusu üzerine çekme bağlamında önem taşıyor.
 
 
“Adıgecenin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bugünlerde başta gelen sorumluluk ulusun en büyük zenginliği olan anadilini korumaktır”, diye anlatıyor Karadeniz kıyısında yaşayan Şapsığların Adıge Khase’si başkanı. Bu konuda birçok sorunla karşı karşıyayız. Sorunlar arasında en çok kaygı uyandırıcı olanı da Adıgece konuşanların sayısının git gide azalmakta olması. En çok da çocuklar ve gençler bakımından kaygılanıyoruz. Adıgeceyi öğrenme konusunda çocuk yuvalarına ve okullara büyük görevler düşüyor. Olayların gelişimi ciddi biçimde kaygılanmamıza yol açıyor.
 
 
Adıgece Günü Hacıko köyünde de çok güzel kutlandı. Lise öğrencileri T’ehu Zaire (Ҭeĥu Zaire), Hahu Ruset, Şıj Fatime (Ŝıĵ Fatime) ve Kobl Zarême yıl boyu süren Soçi kenti bilgi yarışmalarına katıldılar. Anadili dersini okutan Nepsev Rusêt’in çalışma arkadaşları ve öğrencileri, birlikte Adıge yazarları tarafından yayımlanmış kitapları topluca sergilediler. Ayrıca okulda anadilini geliştirme içerikli çalışma saatleri düzenlendi, öğrenciler de resim yarışmaları düzenlediler.
 
 
Кичмай3
 
 
Çocuk yuvalarını ziyaret edenler de yavrularımızın büyüklerinden geri kalmamış olduklarını gördüler. Hacıko köyü çocuk yuvasında büyük bir ulusal kültür günü etkinliği vardı.
 
 
- Gün boyunca çocuk yuvamız şenlendi: Bebeler ve çocuklar Adıgece şarkılar söylediler, şiirler okudular, ulusal dansları, çocuk oyunlarını öğrendiler, gün boyu Adıgece dışı bir dilde konuşma yapılmadı, - diye anlatıyor Hacıko köyü çocuk yuvası müdiresi Belgey Marine. – Gün bağlamında en çarpıcı oluşum ise, çocuk yuvamızda “Adıge şagu” (Adıge Bahçesi) adı verilen bir etnografik müze açılışı yapılmış olması. Karadeniz kıyısı Şapsığlarının eski yaşam biçimlerini yansıtan ve tarihi geçmişlerini tanıtan yapıtlar bu müzede yer alacak. Günün düzenlenmesinde bize yardımlarını esirgemeyen Şıj Aminet, Çaçuh Marıyet ve Belgey Murdin’e teşekkürlerimizi huzurunuzda sunmak isterim.
 
 
 
Nıbe Anzor, Şapsığe Gazetesi Yönetmeni
 
 
Adıge mak, 18 Mart 2016
 
 
Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız
 
Cherkessia.net, 22 Mart 2016
 
 
 
Not: 2010 yılı Rusya nüfus sayımına göre Karadeniz kıyısındaki Soçi büyük şehri ile Tuapse ilçesinde 14 bine yakın bir Adıge-Şapsığ nüfusu bulunuyor.
 

Bu haber toplam 2675 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net