Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Estonya Bayrak Günü: Kısa Tarih
08 Temmuz 2016 Cuma Saat 21:44
 
4 Haziran Estonya Bayrak Günü olarak kutlanıyor. Bayrağın tarihi Estonya ulusal uyanışıyla iç içe.  
 
29 Eylül 1881 günü Tartu Üniversitesi’nde “Vironya Derneği” (şimdiki adı Eesti Üliõpilaste Selts – Estonyalı Öğrenciler Derneği) kuruluyor. Mavi-siyah-beyaz üç-renk bugünkü halini alıyor.  
 
İlk bayrak derneğin onursal üyesi Dr. Karl August Hermann’ın eşi Paula Hermann tarafından 1884 baharında elde dikiliyor. Mekan Hermann çiftinin Veski Caddesi üzerindeki evinin mutfağı. 
 
Üç-rengin anlamına ilişkin farklı yorumlar var.  
 
En yaygın yoruma göre mavi renk gökyüzünün göller ve denizdeki yansımasını, yani dayanıklılığı ve göklerin sonsuzluğunu simgeliyor. Siyah renk halkı besleyen toprağı temsil ediyor. Beyaz aydınlık ve saflık anlamına geliyor.  
 
Ne var ki bayrak yasaklı. Zira Estonya Rusya İmparatorluğuna bağlı.  
 
Üç-renk 4 Haziran 1884’de Otepää’da düzenlenen yarı-gizli kilise ayininde kutsanıyor. Merasim “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” (“Anayurdum, gururum ve neşem”) şarkısıyla sona eriyor. Bu şarkı şimdi Estonya ulusal marşı. 
 
4 Haziran Estonya Bayrak Günü oluyor. 
 
Yerel Alman nüfusun ve Moskova’nın düşmanca tutumları karşısında Estonya bayrağı özgürce dalgalanamıyor. Ama tüm Estonyalıların gözde imgesi haline geliyor. Bayrak sevgisi dar öğrenci çevresinden çıkarak tüm ulusa yayılıyor.  
 
1905 Devrimi esnasındaki gösterilerde üç-rengin siyasi anlamı önem kazanıyor.  
 
1910 yılındaki yedinci Şarkı Festivalinden bir gün önce çok sayıda ev ulusal bayraklarla donanıyor. 
 
Üç-renkli bayraklar 1917 yılında Petrograd kentinde özerklik için yapılan yürüyüşlerde açılıyor.  
 
Özerklik kazanıldıktan sonra Estonyalılar üç-renkli rozetler ve kurdelalar takmaya başlıyorlar.  
 
Estonya 24 Şubat 1918’de bağımsızlığını ilan ediyor. Aynı yılın 21 Kasım günü üç-renk resmi olarak ulusal bayrak kabul ediliyor.  
 
12 Aralık 1918 Estonya ulusal bayrağının ilk defa göndere çekildiği tarih oluyor. Başkent Tallinn’de bulunan Pikk Hermann kulesinde dalgalanıyor. 
 
Estonya 1940 yılında Sovyetler Birliği tarafından işgal ediliyor.  
 
Ulusal simgelerin yerini Sovyet sembolleri alıyor. Estonya bayrağının taşınması, hatta üç-rengin bulundurulması tutuklanma veya Sovyet kamplarına gönderilme sebebi oluyor. 
 
1944 sonbaharında on binlerce Estonyalı Kızıl Ordunun baskısına maruz kalmamak ve sürgüne gönderilmemek için ülkelerini terk ederek İsveç, Kanada, Amerika ve Avustralya’ya yerleşiyor.  
 
Üç-renk ve diğer ulusal simgeler gurbette yaşatılıyor. Her fırsatta kullanılıyor. Estonya bayrağının 100. yıldönümü sürgünde kutlanıyor. 
 
Nihayet perestroyka geliyor. Ciddi bir uyanış yaşanıyor. Tepe noktası 1987-88 yılları. Üç-renkli bayrak açık hava toplantıları ve konserlerde özgürce dalgalanıyor.  
 
On binlere insanın katıldığı Şarkı Devrimi bilhassa önemli.  
 
Estonya ulusal bayrağı 24 Şubat 1989 günü – yetmiş sene önce olduğu gibi – Pikk Hermann kulesine asılıyor. Bunu Ağustos 1991’de Estonya’nın bağımsızlık ilanı izliyor. 
 
 
Dr. Ömer Aytek Kurmel
 
Cherkessia.net, 8 Temmuz 2016
 

Bu haber toplam 2553 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net