Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MAYKOP (YA DA VEŜADE) KURGANI (МЫЕКЪОПЭ [Е ОШЪАДЭ] IУАШЪХЬЭР)
17 Ekim 2016 Pazartesi Saat 21:47

Adıge Cumhuriyeti arkeolojik eserler yönünden zengin bir ülke. Adıge ulusunun dünyaca tanınmasında önem taşıyan arkeolojik anıtlardan biri de Mıyekuape (ya da Veŝade) Kurganı, tümülüsüdür.    

 
1897 yılında St. Petersburg Üniversitesi’nden profesör, ünlü arkeolog N. İ. Veselovski Maykop’a gelmişti. Geliş amacı kentin batısında bulunan birçok tümülüs (yığma mezar) içinde en göze çarpanı, en büyüğü olan  Maykop Tümülüs’ünü kazmak, bir şey elde edilecek olursa incelemek ve değerlendirmekti.     
 
 
Maykop Tümülüsü (kurgan) kazıldığında, ulus önderinin mezar evi ile karşılaşıldı. Ulus önderinin iki karısı, atı, silâhları, kullandığı eşyalar da yanında gömülüydü ve hiçbiri  yıpranmamıştı. Silâhlar gümüş suyu yedirilmiş durumdaydı.        
 
 
Önderin mezar evi mükemmel inşa edilmişti. Başucunda gümüş işlemeli  ipekten bir gölgelik vardı. Gölgelik dört gümüş direğe bağlanmıştı. Önderin dört yanında gümüş ve altından yapılma çanak çömlekler ve güğümler vardı.
 
 
Mezar evden ikisi altından, 14’ü de gümüşten yemek tabağı çıkarıldı. İpek başlığa da altından öküz ve daha başka hayvan resimleri (büyük değil ama çok sayıda) bağlanmıştı. Maykop Kurganı’ndan çıkarılan altınlar (değişik eşyalar) halen St. Petersburg’daki Devlet Ermitaj Müzesi’nde koruma altında tutuluyor.
 
 
N. İ. Veselovski’nin belirlemesine göre, Maykop Kurganı’ndaki zengin arkeolojik  bulgular – eşyalar eski Adıge gümüş sanatı ustalarının elinden çıkma eserlerdir. Adıge ulusal tarihinin öğrenilmesi açısından Maykop Kurganı büyük bir önem taşıyor. Yığma mezar MÖ III bin yılına tarihleniyor.  
 
 
 ***  
 
 
Veŝade bir erkek adı ve bu yerde, yığma mezara yakın  bir yerde oturan kardeşlerin en büyüğü idi. Kardeşlerin yaşamı ve korkusuzluğu üzerine çok sayıda anlatı ve öykü vardır.
 
MAMIRIKO Nuriyet
Adıgemak, 14 Temmuz 2016 
 
Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız 
 
Cherkessia.net, 17 ekim 2016
 
 
 

Bu haber toplam 2479 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net