Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Japonya'nın Kafkasya'ya İlgisi
22 Şubat 2017 Çarşamba Saat 11:01
 
Evrak Numarası 1989 
 
(Türkiye’den Özel Gizli Rapor, No.5)
 
15 Kasım 1929 
 
/Gönderen:/ Topçu Binbaşı HASHIMOTO Kingoro, Türkiye’deki Japon İmparatorluğu Büyükelçiliği’nde Askeri Ataşe 
 
/Muhatap/ Silahlı Kuvvetler Kurmay Başkan Yardımcısı OKAMOTO, Ben-ichiro  
 
KONU:KAFKASYA’DAKİ DURUM VE SABOTAJ AKTİVİTELERİ MAKSADIYLA BUNUN STRATEJİK KULLANIMI 
 
/P.2/
 
Sovyet Rusya’nın merkezinden oldukça uzakta bulunan, değişik ırk ve dinleri bünyesinde barındıran Kafkasya Bölgesi , Rus uygarlığından çok az etkilenmiştir. Bu durum göz önüne alındığında Kafkasya, Rusya’ya karşı , taktik bakış açısıyla, hiç şüphe yoktur ki önemli bir bölgedir. Fakat bu bölgedeki çeşitli milletlerin birbirlerine hasım olmaları  ve  hiçbir şekilde işbirliği yapamamaları nedeniyle, bütün bir Kafkasyayı Rusya’ya karşı ayaklandırmada birleştirmenin, askeri işgal gücü kullanılmadığı sürece, oldukça zor olacağını inkar edemeyiz 
 
/P.5/
 
Büyük Ermenistan fikrini ya da bağımsız Gürcistan eğilimini ya da Müslüman Hareketini ya da Dağlıların Partizan Hareketini v.s  tahrik etmek suretiyle, Kafkasya’daki bütün milletleri yek diğeri ile karşı karşıya getirmek ve  böylelikle bu bölgede ihtilaf yaratmak dahi güzel bir tasarım teşkil edecektir. Başarılı olup olmamasının bir ehemmiyeti bulunmaksızın, böyle bir duruma sebebiyet verecek en fazla gelecek vaat eden ateşleyici fitil, Büyük Ermenistan Fikri’dir. Bu fikrin tarafı olunması durumunda, Gürcistan, Azerbaycan ve söylemeye gerek yoktur ki Türkiye tarafından yükselecek itiraz yüzünden çok büyük bir ihtilaf patlak verecektir.  
 
 
 
 
 
 
 
 
Çeviri: Dr. Karden Murat
 
Cherkessia.net, 22 Şubat 2017
 

Bu haber toplam 2326 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net