Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Stavropol’ü Basmaya Giden 60 Şapsığ Süvarisi
26 Şubat 2017 Pazar Saat 22:21

 

5 Mayıs 1838

Stavropol (Rus Çerkesya’sının başkenti) üzerine hareket etmek ve şehri ateşe vermek kararında olan 60 Şapsığ süvarisi, Ekaterinador’un (Çevirenin Notu:Krasnodar’ın Eski Adı) biraz yukarısında yer alan Kuban’ı geçti. Şapsığların Stavropol’e ulaşmaları için, Kazak bölgeleri boyunca 350 verst (250 mil) (Çevirenin Notu:Yaklaşık 402 km) yol almaları gerekli idi.  

 

Bütün bir hat boyunca mütemadiyen mevcut ve tetikte olan bir gözetleme sisteminden nasıl kaçtıklarını anlayabilmek kolay değildir. Fakat her nasılsa onlar, bu gözetleme mekanizmasından sıyrılarak, şehre yaklaşmalarından şüphe duyulmaksızın, Stavropol’ün kapılarına dek dayandılar. Şehre dönen bir çiftçi, geceyi beklerken kendilerini gizlemekte olan Şapsığları fark etti.

 

Bu bilgiyi alan askeri yönetici, Çerkeslerin saklandığı ormanı, yüzlerce Kazak ile birlikte kuşatma altına aldı. At nallarından çıkan sesleri ve silah şıngırtılarını fark eden Şapsığlar, pusuya yattıkları yerin tespit edildiğini anlayarak, eşit bir şekilde hızlı ve şiddetli olma azmini benimsediler. Kazakları görür görmez, düşmanlarının eline canlı bir şekilde düşmeme ahdini sağlayacak şekilde, kendi atlarının bedenlerinden siperler oluşturdular.

 

Her bir atışın neredeyse onları delik deşik ederek parçalara ayıracağı, karabinaların ilk ateşlenmesinin ardından silahlar kullanışsız hale geldi ve düşmanlarıyla göğüs göğüse savaşa tutuştular. Bu savaşta, yeryüzü, 60 Şapsığın ve onlardan çok daha fazla sayıda Kazakların bedenleri, öldürülmüş atlar ve savaşçıların silahları ile kaplandı.  

 

Kaynak:The Athenaeum

 

Çeviri:Dr.Karden Murat

Cherkessia.net,26 Şubat 2017

 


Bu haber toplam 3475 defa okundu.


Zeynep Ekmekçi

Merhaba okuduğum metinlerde rusların safında ve çerkeslerle savaş halinde olan söz konusu kazakların orta asyada yaşayan türk kökenli kazaklar olduğunu zannediyordum.

Tabi bu benim şahsi bilgi eksikliğimle alakalıdır . Dolayısıyla bu durum benim garibime gidiyordu bugün paylaştığınız yazıyla durum tekrar dikkatimi çekti ve internetten araştırma yaptığımda bu olaylarda bahsi geçen kazakların orta asyalı Türki kazaklar olmadıklarını * rus kazakları * yada *slavi kazaklar* olarak geçtiklerini, Ukrayna ve Rusya karışımı kökenli bir halk olduklarını okudum.

Siz bunları biliyor olabilirsiniz, bu metinlerde bahsedilen coğrafyaya bakınca bunların orta asya kazakları olmadıkları anlaşılıyor olabilir, ama ilk bakışta coğrafi bilgisi olmayanlar bunu anlamıyor ve ikisi aynı zannediyor olabilirler.

Dolayısıyla sizce de adige tarihimizle ilgili metinlerde geçen kazakların Rus kazakları veyahut Slav kazakları veya kozaklar olarak belirtilmesi gerekmiyor mu ?

28 Şubat 2017 Salı Saat 14:06
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net