Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAMİKAZE
29 Nisan 2017 Cumartesi Saat 10:41
 
 
Yıl 1274. Çin, Moğol işgali altında. Çin'i Cengiz Han'ın torunu Kubilay Han, Hanbalık şehrinden yönetiyor. (Hanbalık, bugünkü Pekin ya da diğer adıyla Beijing). 
 
Moğol orduları Çin'den sonra gözlerini Kore'ye dikiyor ve başarılı bir manevrayla o ülkeyi de topraklarına katıyor.


 
Seyok Bülent Özgönenel: Tıp Doktoru, Yazar
 
Kore yarımadasının hemen karşısındaki gizemli adalarda yani Japonya'da savaşçı bir milletin bağımsız durması Kubilay Han'ı tedirgin ediyor. Japonya'ya bir mektup gönderip "küçük ülkenin imparatoru, bak bizim devletimiz ne kadar büyük, kaç milleti barındırıyor, siz de bize katılsanıza" diye yazıyor. 
 
Mektubu okuyan Japon imparatoru, hiçbir cevap yazmadan elçileri geri gönderiyor. Kubilay Han bir cevap almaya çalışıyor ancak Japonlar sessiz kalıp, ne evet ne de hayır diyorlar. Kubilay Han sinirleniyor ve "ya bir cevap bile vermeye tenezzül etmiyorsunuz, alın size savaş!" deyip Kore'deki tersanelerde bir işgal filosu inşa ettiriyor. 800 gemiden oluşan bir filo hazırlanıyor. 
 
Filo ilk önce bir iki ufak adayı ele geçiriyor ve sonra güneydeki Kyuşu adasına çıkartma yapıyor. 
 
İlk başta Moğol ordusu Japonları alışık olmadıkları roket, alevli ok, zehirli ok gibi silahlarla şaşırtıyor. Ayrıca samuraylar o zamana dek buşido kanununa göre sadece teke tek dövüşürlerdi, topluca savaşa girişmezlerdi. 


 
Moğollar ise askeri bir düzenle topluca, davul sesinin ritmine uygun ilerler, davulun ritmine uygun dövüşürlerdi. 
 
O yüzden ilk başta Japonlar yenilgiye uğruyor. 
 
Ancak gece bir tayfun çıkıyor. Kıyıda bekleyen 200 Moğol gemisi, içindeki atları ve askerleri ile birlikte, tayfuna kapılıp batıyor.
 
Kalan gemilere gece karanlığından faydalanarak çıkan samuraylar Moğolları şaşırtıyorlar. Karada kalan Moğol birliği de Japonlara yeniliyor.
 
Bütün bu olanlar üzerine Moğol komutan geriye çekilme emri veriyor. Kubilay Han öfkeden kuduruyor. Yedi yıl uğraşıp yeniden bir filo kuruyor. 
 
Bu sefer Kore'den 900 gemi, Çin'den de 3500 gemi ile Japonya'ya saldırıyorlar. Kore'den gelen ufak filo körfezde direkt Japon kalesine saldırıyor ancak yedi yıl boyunca hazırlık yapmış olan Japonlar çok iyi direniyorlar, ufak teknelerle düşman filosunun arasına karışıp Moğol gemilerini tutuşturuyorlar. 
 
Bu sırada 3500 tekneden oluşan dev filo karaya yanaşıyor ve karaya asker çıkartmaya başlıyor. 
 
Dev filoyu görünce Japonların morali sıfıra düşüyor. Ancak o sırada mucizevi bir olay oluyor. İkinci bir tayfun direkt olarak kıyıda bekleyen filoyu vuruyor. Binin üzerinde gemi, binlerce asker ve denizci kaybediliyor. 
 
Karaya çıkmayı başarabilmiş olanları da samuraylar gece karanlığında avlıyorlar. Moğollar büyük bir hezimete uğramış olarak geri çekiliyorlar.
 
 Kubilay Han pes ediyor. Japonlar, doğanın iki kez kendi adalarını korumasını Tanrının bir lütfu olarak yorumlayıp bu tayfunlara 'kutsal rüzgar' anlamına KAMİKAZE adını veriyorlar. 
 
Bu başarısız işgalden sonra Japonlar, ülkelerini kutsal bir kuvvetin koruduğuna ve hiçbir zaman işgale uğramayacaklarına inanıyorlar. Maalesef bu inanışın İkinci Dünya Savaşı sırasında çok zararı oluyor, yenilgi çoktan belli olduğunda bile hâlâ savaşmaya devam ediyorlar, Hiroşima'nın atom bombasıyla bombalanmış olduğuna inanamayıp ancak Nagazaki de vurulduktan sonra Amerikalılara teslim oluyorlar.
 
 
Kaynakça:
 
1- https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mongol_invasions_of_Japan
 
2- https://www.thoughtco.com/the-mongol-invasions-of-japan-195559
 
3- http://news.nationalgeographic.com/news/2014/11/141104-kamikaze-kublai-khan-winds-typhoon-japan-invasion/
 
4- http://www.burnpit.us/2012/08/divine-wind-wrecks-mongol-invasion-fleet-threatening-japan
 
 
 
Seyok Bülent Özgönenel, Detroit- Michigan-ABD
 
Cherkessia.net, 28 Nisan 2017
 

Bu haber toplam 2495 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Sayın Seyok Bülent Özgönenel,
Aramıza hoş geldiniz. Bizlere kaliteli, anlaşılır bir makale sunmuş bulunuyorsunuz. Bundan sonrası için de yazılarınızı okumak bizi mutlu edecektir. Sağlıklar dileğimle...

01 Mayıs 2017 Pazartesi Saat 16:01
SEMİH AKGÜN

Değerli arkadaşım, cherkessia.net sayfalarında seni görmek beni çok mutlu etti.
Ellerine, gözlerine sağlık.
Periyodik olarak görürsek daha da çok mutlu oluruz.
Sevgi ve selamlarımla.

29 Nisan 2017 Cumartesi Saat 12:34
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net