Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzuntarla’da (Hacemkohable) Çerkes Peyniri’nin Serüveni
23 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 11:47
 
Uzuntarla (Hacemkohable) kurulduğu günden (1879) bu yana kahvaltı sofralarını süslediği gibi hamur işlerinde de kullanılan, tören sofralarında da yeri olan Çerkes Peyniri, son yıllarda Uzuntarla’nın ekonomisinde getirisi önemli yer tutan bir gıda maddesi olarak serüvenine devam ediyor.
 
Yedi ailenin ‘’butik üretim’’ olarak devam ettirdikleri Çerkes Peyniri üretiminde bazı aileler üretim kapasitelerinin yüksekliğiyle dikkat çekiyorlar.
 
Uzuntarla’da üretilen Çerkes Peynirleri yurt içinde birçok ünlü restoranın menüsünde yer aldığı gibi yaklaşık on ülkeye aracılar vesilesiyle ihraç ediliyor. 
 
Artisanal Çerkes- Abaza Peyniri üretimiyle ön plana çıkan Ümit, Mevlüde Akbulut ve Candan Eroğlu’nun Çerkes ve Abaza peyniri üretimini kültürel mirasın devamlılığı olarak görmeleri yaptıkları işe duydukları saygının bir göstergesi.
 
Asırlık geleneksel yöntemlerini devam ettirmeye çalışan Şavko peynirleri de üretim kapasitesini arttırmış ve füme Çerkes Peyniri ile dikkat çeken aileler arasında.
 
Günlük üretim kapasiteleri 1-2 adet Çerkes Peyniri olan diğer ailelerde peynirlerine gösterilen ilgiden memnun olarak çalışmalarını sürdürüyor.
 
Diasporada Çerkes Peynirinin (Adıge Kuaye) yolculuğu diğer bölgelerde olduğu gibi Uzuntarla’da da geleneksel yöntemlerle üretilerek devam ediyor.


 
 
 
 
 
 
 
Haber: Hakule Vedat Eroğlu, Uzuntarla (Hacemkohable) Ağustos 2017
 
 
Cherkessia.net, 23 Ağustos 2017
 

Bu haber toplam 3264 defa okundu.


vedat eroğlu

Uzuntarladaki çerkes peyniri üreticilerinden bir kaçının iletişim bilgileri .Çerkes Abaza peynirleri Ümit Akbulut 0530 4191333
Şavko peynirleri Levent özşimşek 0544 544 21 91 (Facebook sayfalarındanda irtibat kurabilirsiniz.Şavko peynirleri/ Çerkes Abaza peynirleri)

25 Ağustos 2017 Cuma Saat 16:50
Filiz Berk

Harika görünüyorlar. İletişim bilgisi rica edebilir miyiz peynirlere ulaşmak için.?

24 Ağustos 2017 Perşembe Saat 16:12
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net