Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atlantik’te Kayma. Avrupa ve Amerika’ya Yabancılaşma Rusya İçin Ne Anlama Geliyor
15 Eylül 2017 Cuma Saat 16:04
 
Institute of Modern Russia, 8 Eylül 2017
 
Russia in Global Affairs dergisi baş editörü Fyodor Lukianov Rusya, Avrupa ve Amerika arasındaki ilişkileri masaya yatırdı. Üç oyuncu arasındaki çerçeve resmi olarak 20 yıl önce oluştu.
 
Moskova Brüksel’i Avrupa’nın merkezi kabul ediyordu. Rusya “Geniş Avrupa’nın” parçası olacaktı. 
 
Ne var ki komşular meselesi ölümcül bir rol oynadı. Avrupa ve Transatlantik kurumlarının genişlemesi sonraki gelişmeleri tetikledi. Ukrayna anlaşmazlığı ilişkileri dinamitledi. 
 
 
Fyodor Lukianov: Russia in Global Affairs sayfası editörü ve Ekonomi Yüksek Okulu'nda Araştırma Profesörü 
 
Lukianov’a göre Rusya ile AB arasındaki ilişkilerin geleceğine dair bir tahminde bulunmak için Avrupa ve Transatlantik kurumlarındaki kaymaları anlamak gerekiyor.
 
Donald Trump’ın Avrupa’ya ilgisizliği yeni bir şey değil. AB’ye yönelik hayal kırıklığı George W. Bush’tan bu yana büyüyerek devam ediyor. 
 
Son 30 yılda Avrupa üç aşamadan geçti: Siyasi olarak “Batı Avrupa” idi, Avrupa bölünmüştü, Moskova’ya karşıydı… “Geniş Avrupa” Washington tarafından denetleniyordu, Moskova ikincil öneme sahipti… “Kriz Avrupa’sı” 2010 yılından bu yana önce Avro, sonra Ukrayna ve mülteci krizleriyle malul.
 
Avrupa “Batı Avrupa” senaryosuna geri dönmüş durumda. Ne var ki bu sürdürülebilir bir durum değil. Zira Rusya sistemsel karşıt rolüne uymuyor. Yeni bir yaklaşım da henüz bulunamadı.  
 
Lukianov “Küçük Avrupa” olarak tanımlanabilecek bir düzenleme öneriyor. Avrupa küçük ama daha birleşik olacak. 
 
Merkel’in son G7 zirvesinde dile getirdiği Avrupa’nın kendine yeterli olması zorunluluğu bu düşünce sistematiğinin bir örneği olsa gerek. 
 
Rusya’yı kucaklamaya hazır, Amerika-karşıtı bir Avrupa henüz gündemde değil. Ama yaptırımlar konusunda AB ülkelerini bir arada tutmak giderek zor olacak.
 
Rusya, AB ve Amerika eski çerçeveyi çöpe attılar. Üçgenin kenarları istikrara kavuşuncaya kadar yeni bir çerçeve ufukta görünmüyor. 
 
Lukianov üçgenin kareye dönüşebileceği görüşünde. Yeni format Çin’i de içine almak zorunda.
 
Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel 
 
Cherkessia.net, 15 Eylül 2017
 
***
 
Carnegie.ru: The Atlantic Drift. What Estrangement From Europe and the U.S. Means for Russia
 
Institute of Modern Russia, 08 September 2017
 
Fyodor Lukianov, editor-in-chief of Russia in Global Affairs magazine, discusses the framework of the relations between Russia, Europe and the United States, which officially took shape 20 years ago.
 
At the core of this framework was Moscow’s recognition of Brussels as the European center, while Russia was set to become a member of “Greater Europe.”
 
But the neighbors issue proved to be fatal, while the enlargement of European and Transatlantic institutions served as a trigger. The Ukraine conflict blew up the existing structure.
 
Lukianov argues that understanding the current shifts in the European and Transatlantic institutions is crucial for predicting what may happen next between Russia and the EU.
 
Donald Trump’s scant interest in European affairs is not unique—disappointment in EU allies has been growing since George W. Bush.
 
Over the last 30 years, Europe has transcended three stages: being “Western Europe” in a political sense, that is being a divided Europe and opposing Moscow; being “Greater Europe,” implying oversight by Washington with Moscow playing a secondary role; and then “Crisis Europe” (since 2010), ridden by multiple crises—first the euro, then Ukraine, refugees, etc.
 
Europe has since resorted to the “Western Europe” schema, which is unstable, because Russia doesn’t fit the role of a systemic adversary. A new format has not yet been found.
 
Lukianov suggests a format that could go by the name of “Smaller Europe,” albeit more united. He argues that Merkel’s statement on Europe’s need for self-reliance at the recent G7 summit is unprecedented evidence of this kind of thinking.
 
The author projects that an anti-American Europe ready to embrace Russia is not in the cards, but argues that EU unity on sanctions will be harder to maintain.
 
All three—Russia, the EU and the U.S.—have discarded the old framework, but a new one will remain elusive until all the corners of this triangle stabilize. Lukianov concludes that the triangle might in any case become a square, i.e. the new format will inevitably need to account for China as well.
 
 

Bu haber toplam 2929 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net