Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkurt Kadınları Modernliği ve Geleneği Yansıtıyorlar
03 Ekim 2017 Salı Saat 22:03
 
Özgür Avrupa/Özgürlük Radyosu, 5 Eylül 2017 
 
Başkurdistan Rusya Federasyonu içinde yer alan çok-etnili bir cumhuriyet. Burada bazı kadınlar modern hayatın talepleriyle toplumun geleneksel beklentileri arasında bir çelişki görüyorlar. 
 
Özgür Avrupa/Özgürlük Radyosundan Sergey Poteryaev bu iç gerilimin izini sürdü; etnik kimliğin bölge kadınları için ne ifade ettiğini araştırdı.
 
Poteryaev benzer bir çalışmayı Tatar ve Mari kadınları için yapmıştı. Bu defa gözlerini kapayarak Başkurt kadını olmanın ne anlama geldiğini düşünmelerini istedi, tepkilerini kaydetti. 
 
Kadınlar geleneksel ve antik kıyafetler giydiler. Giysiler Ufa kentinde bulunan Başkurdistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesinden ödünç alındı. (Özgür Avrupa/Özgürlük Radyosu Tatar-Başkurt Servisi) 
 


Regina, 29 yaşında, sanat tarihçisi:
“Başkurt kızları uluslarına ve tarihlerine layık olmalılar. Gelenekle modern gerçeklik arasında bağ kurmak önemlidir. Kolyemi kendim yaptım. Gardrobumda bundan sonra etnik ögelere yer vermeyi düşünüyorum.”

Salima, 29 yaşında, televizyon kanalında sanatçı 
“Sadece annemin babamın değil, ulusumun kızıyım. Atalarımın tarihine ilişkin sürekli bilgi peşindeyim. Bir Başkurt kızı için geleneksel ve modern yaşam biçimleri arasında büyük bir fark yok. Geleneksel yaşamı seviyor, onunla rahat ediyorum.” 
 
Uraliya,13 yaşında, öğrenci 
“Modern dünyada geleneksel değerleri yaşatmanın zor olduğuna inanıyorum. Şimdilerde hayat daha kolay ama bunun bir bedeli var. Yine de büyük bir ailem olsun istiyorum. Aynı zamanda kariyerimi ilerletmem lazım.”
 
Lyaisan, 31 yaşında, gazeteci 
“Başkurt olmak iyidir. Farklı olsak bile kanımızda savaşçılık var. Geçmişte erkekler savaşa gittiklerinde onların sorumluluklarını kadınlar üstlenirdi. Ama bu eşitlik anlamına gelir mi? “
 
Aisylu,29 yaşında, kültürel programlar direktörlüğü görevlisi 
“Bu soruya yanıt vermek zor. Yine de ilk aklıma gelen kelime “başlangıç.” Modern yaşamda güçlü olmak için köklerinizi anlamanız önemli.” 

Regina, 26 yaşında, müze rehberi 
“Dünya değişiyor. Biz de öyle. Çalışmasam da boş oturamam.” 
 

Zalina, 23 yaşında, öğrenci 
“Başkurt kadını her şeyden önce ocağı yaşatan kişidir. Her şey olması gerektiği olursa aile de ayakta kalır. Hep bir yerlere gitmek isterim. Bu beni halkıma bağlıyor. Özgürlüğümüze düşkünüz.” 
 
Shaura, 40 yaşında, müzisyen 
“Ebeveynim ve üst kuşağı için Başkurt olmalıyım. Bu baskı değil, içten gelen bir şey. Ailelerimizin itici gücü olmalıyız diye düşünüyorum.” 
 


Fatima, 25 yaşında, bir şirkette geliştirme müdürü 
“Başkurt kızı öncelikle içtenliği ve açıklığıyla tanınır. Ben de öyle olmaya çalışıyorum. Duygularım yüzüme yansır. Modern Başkurt mücevherlerini çok seviyorum. Geleneğin modaya dönüştüğünün bir örneğidir bu.” 
 

Jamiliya, 29 yaşında, çevre bilimci 
“Kadın olmak nereden geldiğini ve nereye gittiğini bilmektir. Koşullara uyum sağlarım ve yakınmam.” 
 


Rozaliya, 30 yaşında, topluluk merkezinde uzman 
“Kocamın gölgesinde kalmak istemiyorum. Dengeyi korumalıyım. Çocuklarımı geliştirmeyi, onlara özgürlüğü öğretmeyi isterim.”
 
Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel 
 
Cherkessia.net, 03 Ekim 2017
 
***
 
Bashkir Women Reflect On Modernity And Tradition 
 
RFE/RL, September 05, 2017 
 
In Bashkortostan, a multiethnic republic within the Russian Federation, some women feel a conflict between the demands of their modern life and traditional expectations in their society. RFE/RL photojournalist Sergey Poteryaev has been exploring this internal tension and what ethnic identity means for females in the region. He previously published series on Tatar and Mari women. For this collection of photos, he asked women to close their eyes while thinking about what it means to be a Bashkir woman and recorded the responses they gave. They are dressed in traditional, antique clothing borrowed from the National Museum of the Republic of Bashkortostan in Ufa. (RFE/RL's Tatar-Bashkir Service)
 
Regina, 29 years old, art historian
 
"I think that the goal for a Bashkir girl is to be worthy of her nation and its history. It's important to build traditions into modern realities. I have made the breastplate necklace myself, and I plan to use ethnic patterns in my wardrobe further on."
 
Salima, 29 years old, artist at a television station
"I am the daughter of my nation, not just my father and mother. I am constantly in search of information about the history of my ancestors. For a Bashkir girl, there is no big difference between the traditional and modern way of life. I like the traditional way and I feel comfortable in it."
 
Uraliya,13 years old, schoolgirl
"I think that it is difficult to live with traditional values in the modern world. Nowadays, life is easier and that has certain consequences. Yet, I would like to have a big family and not to forget about my career."
 
Lyaisan,31 years old, journalist
"It's cool to be Bashkir. Even though we are different, there's a belligerence in our blood. Previously, when men went to war, women would take over all their responsibilities. However, is that equality?"
 
Aisylu,29 years old, staff member at the Directorate of Cultural Programs
"Although it is trivial, the first word that comes up to my mind is "beginning." In my opinion, in modern life it is very important to understand your roots in order to be strong."
 
Regina,26 years old, museum tour guide
"Times are changing, and so are we. But important things remain. I may not work in general, but I cannot sit still."
 
Zalina,23 years old, student
"A Bashkir woman is first and foremost the keeper of the hearth, and if everything is as it should be, the family will be fine. I always want to go somewhere. I am linked with my people this way. We love freedom."
 
Shaura,40 years old, musician
"I always felt the responsibility of being a Bashkir for my parents and grandparents. It's not pressure, rather something internal. And nowadays, I think we all should be able to be an engine for the family."
 
Fatima,25 years old, development director at a company
"A Bashkir girl is first of all characterized by sincerity and openness. I try to be like that myself, therefore all my emotions are immediately visible on my face. I love modern Bashkir jewelry and this is an example of how traditions can be trendy."
 
Jamiliya,29 years old, ecologist
"Being a woman means knowing where you came from, and where you're going. I adjust to circumstances and do not complain."
 
Rozaliya,30 years old, specialist at a community center
"I don't want to be a shadow of my husband, I want to keep the balance. I want to develop my own children even more and to teach them freedom."
 

Bu haber toplam 4314 defa okundu.


Fatma Ozbay

Etnik kıyafetler modernize haliyle bence daha hoş. Müzelerden sergilere hapsedilmemeli. Çağdaş ve etnik çizgiler bir arada olmalı.

08 Ekim 2017 Pazar Saat 22:06
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net