Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Kiev Çerkes Soykırımını Tanıyacak mı?
02 Kasım 2017 Perşembe Saat 20:30
28 Ekim 2017, Beslan Kmuzov
 
Bir haftadan daha fazla süre, eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili tarafından düzenlenen konuşmalar sürdü. Kuzey Kafkasya'da paralel olarak sivil eylemciler, Rus-Çerkes savaşında ölen Çerkesler için yapılan dua için para cezası verilen Ruslan Ğuşe davasını tartışıyorlar. Cumhurbaşkanının doğrudan seçimlerinin iadesi konusu da daha şiddetlendi.
 
Bu durum daha da yüksek sesle ifade edilen bir sürece girebilir ya da girmeyebilir mi? 
 
Saakaşvili, Gürcistan'da daha önce yaptığı gibi Çerkes soykırımını Rada'da tanıtırsa ne olur?
 
Kafkasya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Mamuka Areshidze, siyasi analist Gela Vasadze ve uluslararası "hiper Siyonist" hareketi "Bead Arceynu" ("Anavatan İçin!") Başkanı ve Doğu Ortaklığı Enstitüsü Başkanı Avraham Şumulyeviç, "Kavkaz.Reali" ile yapılan bir röportajda bu soruları yanıtladı.
 
Avraham Şumulyeviç:Rusya doğumlu İsrailli politolog
 
Şumulyeviç, Rada'nın 19. yüzyılda Çerkesler'in Rus İmparatorluğu tarafından toplu katledilmelerini soykırım eylemi olarak kabul etmesinin oldukça gerçekçi olacağına inanıyor.
 
"Dünya’da ki tanınmışlık konularında yapılan başvuruların yanı sıra, soykırımın tanınması için yalnızca birkaç gerçek resmi girişim vardı: 1990'lı yılların başında Kabardey-Balkar parlamentosu tarafından soykırımın tanınması, 2011 yılında Gürcistan tarafından tanınması ve Ukrayna Parlementosu Rada'nın gündeminde soykırım sorununun ortaya çıkması". İkincisi iki kez yapıldı diye de hatırlatıyor Şumulyeviç.
 
Ve devam ederek şunları kaydediyor: Ukrayna parlamentosu Rada'nın soykırımın tanınması konusunu tartışacağı sırada bunun görüşülmesini engelleyen olaylar yaşandığını belirtiyor: Boeing'in yaz aylarında Donbass'a düşmesi, 2014 yılının ardından doğu Ukrayna'daki askeri operasyonların fazlalaşması gibi.
 
"Çerkesler" ile "Çeçenler" Nasıl Karıştırıldı?
 
Sürecin gecikmesinin önemli nedenlerinden biri de Ukraynalı milletvekillerinin Kuzey Kafkasya'daki durumla ilgili yetersiz bilgisi olduğu ve bazılarının "Çerkesler" ve "Çeçenler" kelimelerini birbirine karıştırdıkları şeklinde değerlendiriyor Şumulyeviç.
 
25 Ekim'de suikaste kurban giden Milletvekili Mosoychuk, 21 Mayıs 2016'da Çerkes soykırımı konusunu parlamentoda görüşecekti.
 
Konuşmasına bir dakika sessizlikle başladı ve o tarihte Kafkasya'nın kardeş halkının soykırımını anlattı. "Soykırımla yok edildiler ve sürgün edildiler, ilişkili olduğumuz bu insanları unutmamalıyız. Rada'daki milletvekillerinden bir dakika sessizlik ile kahraman Çeçen halkının anısına saygı göstermelerini rica ediyorum." dedi. Bunu sadece konuşma sırasında o dakika içinde istem dışı olarak karıştırdı.
 
Şumulyeviç, "Bu konuyu teşvik etmek için sürekli olarak lobi faaliyetinde bulunmak zorundayız ve bunun için periyodik olarak Ukrayna'da bulunmalı, milletvekilleriyle görüşmeliyiz" dedi.
 
Doğu Ortaklığı Enstitüsü Başkanı Şumulyeviç, Saakaşvili ile Çerkes soykırımı konusunu sürekli tartıştığını ve Rada'nın sonunda onu tanıyacağına dair güvencesini dile getirdiğini söyledi.
 
Ve devamında  "Ancak artık çok fazla diğer sorunlar var - sonuçta Ukrayna'da bir savaş var ve Ukrayna vatandaşları her gün ölüyor" dedi.
 
Öte yandan Kafkas akademisyen Mamuka Areshidze Saakaşvili'nin adaylık tahminleri hakkında kuşkulu.
 
Areshidze, "Saakaşvili'nin ana figür olacağını sanmıyorum - Bugün onu çevreleyen insanlar onu bir koçbaşı olarak kullanmak için her şeyi yapıyor, mevcut yetkililerle çatışma sonrasında akılcı bir liderlik mücadelesi başlayacak ve mevcut yetkililerle yüzleştikten sonra liderlik için keskin bir mücadele olacak. Anayasa onu engelleyecek - cumhurbaşkanı olma hakkı yok. Ve ikincil pozisyonlarda da bir numara olamayacak gibi görünüyor." diyor.
 
Mamuka Areshidze: Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Direktörü
 
Siyaset bilimci Gela Vasadze, bu durumda çok fazla değişken olduğundan herhangi bir tahmin yapmanın doğru olmadığına inanıyor.
 
Vasadze, "Tabii ki bu, sanılardan ileri geliyor - Mikhail Saakaşvili kazanacak mı? Ancak her durumda Ukrayna, Çerkes soykırımını tanıyacak kim kazansa da" diyor.
 
 
Kafkasyalıların Olmayan Birliği ve Çerkeslerin "Meclis/Khase Tarzı"
 
Ukrayna'daki olaylar en azından Kuzey Kafkasya'daki durumu nasıl etkileyebilir?
 
Areshidze, Kafkasyalılar arasında birlik olmamasından dolayı onları "bu dünyanın gücünün" emperyal hırslarının kolay kurbanı yapacağını düşünüyor.
 
Gela Vasadze: Siyasi analist
 
Areshidze, "Ne yazık ki, Kafkas halklarında hiçbir şekilde konsolide-politika politikası yok. Her zaman kendi çıkarlarını ayrı ayrı savundular. Kalktılar ve sadece Sovyetler Birliği döneminde ve sonrasında ayrı ayrı şeyler istediler. Bu Kafkas zihniyeti nedeniyle, dünyadaki güçler Kafkas halkları arasındaki bu çelişkileri kendi amaçlarına ulaşmak için kullanmayı başarabildiyse, Ukrayna halkının başarılı bir biçimde yüzleşmesinin Kuzey Kafkasya için ilham verici bir faktör olacağını sanmıyorum." dedi.
 
Ve Çerkeslerin protesto kitleleri arasındaki örgüt varlığında, Kafkasya'nın diğer halklarının birleşmesinin söz konusu olmadığına inanıyor.
 
Genel olarak Çerkesler "meclis/khase tarzı" nı seçmişlerdir - açık dilekçeler hazırlıyorlar, gösteriler düzenliyorlar bu önemli, ancak bu gibi durumda farklı bir stile ihtiyaç duyuluyor, bunlar farklı hedeflerdir. Ukrayna'nın davranış tarzı farklıdır" diye ekliyor Areshidze.
 
Kuzey Kafkasyalılar Arasındaki "Küçük Kardeş"  Sendromu Üzerine
 
Avraham Şumulyeviç, Çerkeslerin ve Ukraynalıların haklarına yönelik mücadelede farklı davranış tarzlarına sahip olduklarına da inanıyor. "Çerkesler ve Ukraynalılar haklarına yönelik mücadelede farklı davranış tarzlarına sahipler. Moskova tarafından kasıtlı olarak yok edilen ekonominin yanı sıra Çeçenistan'daki savaşın korku veren etkisi de mücadeleyi engelliyor."
 
Şumulyeviç "Ne yazık ki, benlik sayımız ve çıkarlarımızı savunmaya hazır olma seviyesi çok düşük, Kuzey Kafkasya'daki durumun Ukrayna'da ki her yerde aynı olmadığını görüyoruz" diyor. "Ekonomik durum korkunç - sadece Kafkasya ekonomisinin Moskova tarafından bilinçli biçimde tahrip edilmesi değil ayrıca insanlar çalışmıyor, ancak bunu sosyal performanslarda görmüyoruz." Dağıstan'da kamyonculuk/nakliyecilik sektörü vardı, ama battı.

Mihail Saakaşvili: Eski Gürcistan Devlet Başkanı
 
Şumulyeviç devam ediyor: İslami sloganlar altında başka gösteriler de vardı; sosyal, ekonomik ya da ulusal sloganlar altında Çeçen savaşından sonra gösterileri görmedik. Belki de bu Çeçenistan'ın kanlı şekilde bastırılması ile bağlantılıdır. Yani 150 yıllık bir sömürge yönetimi sonrasında Kafkasyalıların korktuğunu görüyoruz. İnsanlar için herhangi bir sömürge hali felakettir: ruhunu öldürür, düşünme yeteneğini keser. 
 
Kuzey Kafkasyalılar - sadece Çerkesler değil, - küçük kardeş sendromuna sahipler. Bağımsız olmaktan korkuyorlar. Çerkesler, tam bir yenilgi sonucunda yaşadıkları soykırım şokunu yaşıyorlar. Yenilginin sendromu herkes için geçerlidir. 
 
Ve seçkinler, entelektüeller ve sıradan insanlar köle konumundalar. Bilinen bir fenomen, uzun zamandan beri esaret altında tutulmuş bir hayvan, kafesi açılıp serbest bırakılsa da, özgürlük içinde uzun süre yaşayamaz. 150 yıldır Kuzey Kafkas halkları kafestedir. Bu çok ciddi bir travma ve bunun üstesinden gelmek için gayret gösterilmelidir. 
 
Zaten birçok kez Kuzey Kafkasya'nın eski medeniyet merkezlerinden biri olduğunu ve Kuzey Kafkasyalıların birçok istilayı yaşadığını defalarca yazmıştım. Rusya'nın işgali, en kötüsü değil, ilk de değil. Kafkasyalılar gücünü bulacaklar, ancak bu zaman alacak.
 
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 2 Kasım 2017

Bu haber toplam 3054 defa okundu.


SEMİH AKGÜN

Konu Çerkes ulusu ve Çerkesya olduğu zaman, Çerkes politikasından söz etmek yerinde olacaktır.
Çerkes politikası, sadece çerkesler ile yapılmaz, tüm dünya ulusları ve devletleri ile beraberce yapılır.
Başka türlü Çerkesya ve Çerkes ulusal bütünlüğü kurulamaz.
Politika bir bir uluslararası arenadır ve burada at koşturabilmenin tek yolu diplomasi yapmaktır.
O siyonist, bu komünist, bu faşist, bu dinci derken ortada adam kalmaz.
Onun için ön yargılı olmak yerine diplomatik trafikte yerimizi almak zorundayız.
Önemli olan bu trafik içinde bireysel çıkışlar ile halkımızın geleceğini tehlikeye atmamamız.
Çıkar ise ulusal olandır aslolan, bireysel çıkarlar izinde koşanlar hareketimizden uzak tutulmalıdır.
Sağlam karakterli, ulus ve ülke sevgisi içinde yer etmiş, vicdan ve ahlak sahibi insanlarımız, ulusal politika düzeyinde bizi temsil edecek yetenek ve özelliklere sahipler ise hepimizi temsil eder konuma gelmeli ve gelecekdir de.
Çeviri için çok çok teşekkürler Ömer.
Verdiğin emek, göznuru ve el yorgunluğu için borçlu olduğumu düşünüyorum.
Sağol varol.

07 Kasım 2017 Salı Saat 12:45
Tsey A.Mert

Cevdet abinin yorumuna katılıyorum.
Çerkeslerle ilgili kimin ne düşündüğünü ne yazdığını öğrenmemiz en başta bize yararlı. Kendimiz çalıp oynamaktan çok daha akıllıca olur en azından.
Teşekkürler Ömer bey.

06 Kasım 2017 Pazartesi Saat 20:03
hapi cevdet yıldız

Sayın Tlepşuko Ömer Çakırer,
Güzel çevirileriniz için teşekkürler. Avraham Şumulyeviç için bir siyonist, beyan ettiği tespitleri pek çok Çerkes de rahatlıkla yapabiliyor, diyorsunuz.
O halde Shumulevich'ten çeviriye ne gerek var? Bu bir önyargı olmaz mı?
Biz, mümkünse, dost düşman herkesin bizimle ilgili ne dediğini öğrenmeliyiz. Herkesle de konuşabiliriz. Kurallara uygun olarak tabii. Saygılar.

04 Kasım 2017 Cumartesi Saat 16:24
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net