Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şeffaf Olmayan Dünya
24 Haziran 2018 Pazar Saat 22:37
17 Haziran 2018, Moises Naim,  El Pais
 
Gizliliğe karşı en iyi panzehir bağımsız medya ve iletişim kanallarıdır.
 
Kırım’ı Rus ordusu işgal etmedi. Silahlı sivil (!) güçler Şubat 2014’te , bölgeyi “bağımsızlığına” kavuşturmak ve anavatan Rusya ile bütünleştirmek için, Ukrayna Hükümeti’ne karşı ayaklandılar.
 
Bu, gelişmelerin Kremlin yanlısı medya tarafından aktarılan versiyonuydu.İnkar edilemez gerçek ise, Kırım’ı silahlı güçle alan sözde vatanseverlerin, aslında, işgal öncesinde, tüm üniformalarından, tanklarından ve ekipmanlarından Rusya amblemleri ve armaları sökülmüş Rus Silahlı Kuvvetleri olduğu idi.
 
Benzer bir durum finans dünyasında da yaşanıyor.Dünya’da gerçekleştirilen doğrudan dış yatırımların %40’ı aslında “hiç var olmuyor”. Bir işletme veya şahıs , başka bir ülkedeki bir duran varlığa( makina, bina, konut,vs) yatırım yaptığında bu, doğrudan dış yatırım olur.Ancak ,dünya genelinde gerçekleştirilen bu tür dış yatırımların %40’ı bir kandırmacadan ibaret.Tıpkı Ukrayna’daki “sivil aktivistler!” gibi.
 
Ekonomist Jannick Daamgard ve Thomas Elkjaer’in “hayali yatırımlar” üzerine yaptıkları araştırmanın geçtiğimiz günlerde yayınladıkları sonuçlarına göre, tüm Dünya’da doğrudan dış yatırımların 12 trilyon Dolar’lık kısmının tamamen suni olduğu belirlendi.Para , hiçbir reel faaliyeti bulunmayan içi boş şirketler arasında dolaştırılıyor. Amaç, servet gizlemek, kara para aklamak veya vergi kaçırmak.Yetkililerin tüm çabalarına rağmen, uluslararası finansal sistemin işleyişi her geçen gün biraz daha şeffaflıktan uzak hale geliyor.Bitcoin,Ethereum vb kripto paraların ortaya çıkmasıyla birlikte, bu tür finansal işlemler yürütmek hiç olmadığı kadar kolay hale geldi.
Moises Naim: 1952 Trablus doğumlu. Venezuela eski ticaret ve endüstri bakanı. Dünya bankası eski yöneticisi. El Pais yazarı. Ağırlıklı olarak Rusya, Venezuela gibi otokratik yönetimlere karşı eleştirel yazılarıyla biliniyor.
 
Kendi amaçlarını gizleyen kuruluşların çoğalması, birincil gayesi hayırseverlik ve yardım olması gereken sivil toplum kuruluşlarında bile etkisini gösteriyor.Bu STK’lar bazen ne hayırseverler, ne de yardım ediyorlar.Belirli çıkar gruplarını ve iyiliksever olmayan düşünceleri gizli bir şekilde savunmak için birer araç olarak kullanılıyorlar.Bazı hükümetler bu örgütleri gizli faaliyetleri için kullanıyor. Bu tip yapılanmalar “Devlet Kontrolündeki STK’lar” olarak adlandırılıyor.Bu tip organizasyonlara bir örnek , kar amacı gütmeyen “Dünya’da Nazizme Hayır” örgütü. Merkezi Moskova’da olan bu örgüt Putin’in politikaları doğrultusunda yönetiliyor ve görünürdeki misyonu “ eski Sovyet Bloku ülkelerinde antifaşist ideolojinin yayılmasını sağlamak.” Ancak gerçek amacı, bir propaganda aracı olarak Kremlin tarafından uygulanan uluslararası politikalara destek vermek.
 
Günümüzün şeffaf olmayan dünyasının sunduğu fırsatları değerlendirme konusunda, Putin ‘in son derece hevesli ve etkili olduğuna hiç şüphe yok.
 
“Papa Francisco tüm dünyayı şaşırttı ve başkanlık seçimlerinde Trump’ı desteklediğini açıkladı.” Bu , 2016’daki ABD başkanlık seçimleri öncesinde sosyal medyada yayılan sözümona “haber”lerden sadece biriydi.Ve,tabii ki yanlıştı.İstihbarat örgütlerine göre, bu haber, seçim sürecinde oy verenlere gönderilen milyonlarca mesajdan sadece biriydi ve seçim sürecine Moskova tarafından yapılan müdahalenin yalnızca bir yönünü teşkil ediyordu.
 
Ocak 2017’de Amerikan istihbarat servisleri, Kremlin’in Donald Trump’ın kazanmasını istediği ,Putin’in bu amaç doğrultusunda bizzat verdiği direktifle, Hillary Clinton’u zayıflatmak ve toplumun Amerikan demokrasisine olan güvenini sarsmak hedefiyle bir etki kampanyasının başlatıldığı bilgisini verdiler.Aynı suçlamayı İspanya hükümeti, Katalan krizinde gizli olarak yalan haberleri yaydığı gerekçesiyle Rusya’ya yöneltti.İngiltere hükümeti de kendi ülkesinde seçimlere müdahalesi nedeniyle Rusya’yı kınadı.
 
Bu tür gizli operasyonlara karşı , en etkili panzehir , hükümetlerin, siyasi partilerin, şirketlerin veya suç kartellerinin etkisi altında olmayan bağımsız medyadır.
 
Organizasyonları ve bireyleri kendi kötü çıkarları doğrultusunda kullananların masum maskelerinin ardındaki gizli niyetlerini anlamak için ancak bağımsız medyaya güvenebiliriz.
 
Bu tür şeffaf olmayan faaliyetlerin en endişe verici yanı ,bizi bu aktörlerin kötülüklerine ve ilerleyişlerine karşı uyaran medyanın editoryal bağımsızlığının çöp sepetine atılması.Rusya,Macaristan,Venezuela gibi demokrasi görünümlü otokratik ülkelerde, gazete, dergi , radyo ve televizyonların devlet tarafından desteklenen ve finanse edilen “özel yatırımcılar” tarafından kontrol altına alınması çok sıradan bir durum.
 
Asıl korkutucu olan, bu durumun, demokrasinin gerçekten işlediği ülkelerde de yaygınlaşması.
 
Dünya genelinde şeffaflığı ve açıklığı azaltan bu tür pratiklerin çoğalmasını engellemek, günümüzde verilmesi gereken en önemli ve belirleyici mücadelelerden biri olarak ön plana çıkıyor.
 
 
 
 
İspanyolcadan çeviri: Cihan Mugan
 
Cherkessia.net, 24 Haziran 2018

Bu haber toplam 4322 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net