Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesya'dan Son Haberler-1840
05 Temmuz 2018 Perşembe Saat 23:01
 
 
The Examiner, 9 Şubat 1840
 
3 Kasım tarihli istihbarata göre, Rus Filosu’nun Ekim ayında Waia tarafından denize açılarak döndüğü ve Anapa’da çok büyük bir kale daha inşa etmek üzere oldukları varsayılan 25.000 kişiden oluşan bir kuvvetle karaya çıkarma yaptığı , bu zengin bölgedeki tarımsal faaliyetlerin Çerkesler tarafından zorunlu olarak terk edileceği  ve önemli iletişim yollarının kapatılacağı anlaşılmaktadır.
 
Bu vaziyet, o bölgedeki halkı dehşete düşürmüştür ve komşularının Şapsığlara, bütün bu fikirleri terk etmeleri gerektiği  aksi halde Ruslardan daha beter düşmanların kendilerine musallat olacağı   tavsiyeleri üzerine,onların bir kısmı, barış ya da müzakere için bir çıkar yol bulmak üzere çabalara girişmeye başlamıştır.
 
Natukhaç’ın işgali zamanında Şapsığlara, mısırın, hayvan yemi olan samanın ve bazı küçük köylerin yok edilmesine yol açan çok büyük bir kuvvetin saldırması sebebiyle, bu hareket tarzı daha fazla vücut bulmuştur.
 
Güneyden gelen haberler daha çok Çerkes tarafının lehinedir, anlaşıldığına göre Sooshe’nin gençlerden oluşan küçük bir topluluk şaşırtıcı bir hamle yapmış ve garnizonun kendi barakalarına kovalananları hariç olmak üzere, topçuları ve bütün görevlileri kılıçtan geçirip, oradaki kalenin hakimiyetini bir müddet ellerinde tutmuşlardır. Bu üstün başarıyı, herhangi bir merdiven söz konusu olmaksızın, deniz kenarındaki toprak duvardan tırmanan 50 ya da 60 kişilik bir grup elde etmiştir.
 
Onlar, çok cılız bir direniş ile karşılaşmışlar fakat beş kişi öldürülmüş ya da yaralanmıştır. Ne varki bu olay, bir bütün olarak netice itibariyle faydasız kalmıştır zira, arkadaşlarının takviyesi  işe yaramadığı için ele geçirme hareketinden vazgeçerek çözülmüşlerdir.
 
Başarısızlığın temel sebebi, gözüktükleri zaman tüfekli askerlere nişan alıp ateş etmek üzere aşağıdaki çukura hakim olan silah mazgallarına yerleştirilen beş kişinin bunu yapmayı boşlayıp, kaleye tırmanan gruba katılmasıdır, bunun üzerine umursanmadığı için, kaleye tırmananların gerisinde kalan tüfekli askerler mazgallardan, Çerkeslerle dolu olan çukura doğru yaylım ateşi açmışlar ve telaş başlamıştır.
 
Söylendiğine göre 23 Çerkes öldürülmüştür. Eğer bu girişim başarılı olsaydı önemli sonuçlara sebebiyet verecekti: kalelerin benzer saldırılardan korunması için düşman tarafında çok yüksek bir ihtiyat peydah edecekti. Fakat bütün bunlara rağmen Çerkeslerin hiçbir şekilde gözü korkmadı ve bu haberin basıldığı anlarda dahi benzer saldırıların gerçekleşmesi  beklenmektedir.
 
Bunlar Çerkesya’dan gelen son haberler içerisinde en önemli olanlarıdır ve tamamen hakikat olarak değerlendirilebilir. Bu haber neredeyse yenidir. Tarihin, yakın bir tarih olmaması, Rusların bu ülke ile bütün iletişime engel olma çabaları nedeniyledir. 
 
 
1840 Yılındaki Rus-Çerkes Savaşı Sırasında Bir Rus Askeri Kalesi'ne Çerkes Saldırısı- Ressam:Aleksander Koslov
 
 
Kaynak:The Examiner, No: 1671, February 9, 1840, Sayfa:88-89.  
 
Çeviri: Dr.Karden Murat
 
Cherkessia.net, 5 Temmuz 2018

Bu haber toplam 4334 defa okundu.


Cavit Aka

Selâm dua ile Allah'a emanetsiniz...

06 Temmuz 2018 Cuma Saat 14:08
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net