Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkeslerde Savaş Tanrısı: Zek'otha
14 Kasım 2018 Çarşamba Saat 21:06
Çerkes savaşçılarının tanrısı Zek'otha (ЗекIотхь) idi, yani askeri seferlerin tanrısıydı. Askerler, savaşlardan ve askeri seferlerden önce ona dua ederlerdi. Zek'otha kendisine sunum olarak sadece savaşta kullanılmış silahları kabul ediyordu.
 
Özel rahipler, Zek'otha'ya atıfta bulunarak, seferin sonucunu merak ettiklerinde, bir ok atılır ve ok'un nasıl uzandığına bağlı olarak, sonucunun ne olacağı belirlenirdi. Kehanet'in tahmini aleyhlerinde olsa bile, Çerkesler hiç bir seferi iptal etmezdi, ama sadece psikolojik olarak yenilgiyi kabul etme konusunda hazırlanmış oluyorlardı.
 
 
Diğer kehanet yöntemleri, bir blebğu "блэбгъу" (koyunun omuz kemiği) veya bir kien "кIэн" (koyunun aşık kemiği) üzerinden tahmin yürütmek idi. Genel olarak askeri seferler, düşünebileceği gibi Çerkesler için bir zenginleşme aracı değildi, ancak onlar öncelikli şöhret kaynağıydı.
 
Çerkesler arasındaki sosyal merdivenin zirvesi en cesur savaşçılar tarafından işgal edilmişti ve onların cömertliği ya da serveti ikincil bir rol oynardı. Çerkeslerin sosyal yükselişi doğrudan askeri seferler ile bağlantılıydı.
 
"Onlar Nart Khase'sinde konuşmak için yürüdüler,
 
Gözüpek kahramanların olduğu yer hakkında,
 
Geçilmez yollar hakkında,
 
Yorulmayan atlar hakkında,
 
Ünlü baskınlar hakkında,
 
Uykusuz yiğitleri hakkında,
 
Öldürülen devler hakkında,
 
Dağların tepelerindeki sisler hakkında
 
Vahşi kasırgalar hakkında,
 
Sınırsız okyanuslarda,
 
Ölümcül ok uçları hakkında,
 
Güçlü, cesur insanlar hakkında,
 
Ne görkemli bir başarı"
 
 
Çerkeslerin bütün hayatı bir şekilde savaşa bağlıydı. Yaşam, kültür, hatta ünlülerin zayıf ve sessiz ünsüzlerin dilde zengin olması, askeri operasyonlarına maksimum uyum sağladı.
 
Konu Çerkes dilidir ki, bu dil fısıltılı kelimelerin aktarımına uyarlanmış gibi, Kafkasya'nın sessiz görkemli doğasının taklit edilmesi gibi tıslamalıdır.
 
O, Popko'ya göre, gece yarısı rüzgârıyla katırtırnağının çığlık atarak titreyen yaprakları gibi gizemli sohbetler için yaratıldı ve Kuban yiğitleri, esrarengiz bir şekilde gece örtüsünün altında gölgeler gibi, Cossack'lara doğru yola çıktılar."    
 
[Shcherbina. Kuban Cossack Birliklerinin Tarihi, Cilt II]
 
 
Çeviri : Tlepşuko Ömer Çakırer 
 
Cherkessia.net, 14 Kasım 2018
 
***
Черкесский военный бог: ЗекIотхь
 
Покровителем воинов у черкесов был Зекотх (ЗекIотхь), т. е. « Бог военных походов ». Бойцы молились ему перед сражениями и походами. В качестве жертвоприношений Зекотх принимал только добытое в бою оружие.
 
Особые жрецы гадали, обращаясь к Зекотху, об исходе похода: вверх пускалась стрела и в зависимости от того, как она ляжет, определяли, каким будет его исход.
 
Даже если гадание предрекало неудачу, черкесы не отменяли поход ,а лишь психологически готовились принять поражение. Другими методами гадания были ворожьба на блэбгъу (баранья лопатка) или на кIэн (сустав из ноги барана).
 
Вообще, военные походы не были для черкесов средством обогащения как можно было бы подумать ,а впервую очередь были источником славы.
 
Вершину социальной лестницы у адыгов занимали самые доблестные воины и их родовитость или богатства играли второстепенное значение. Социальный лифт у черкесов на прямую был связан с их военными подвигами.
 
«Шли на хасе нартов речи
 
О геройской сече грозной,
 
О путях непроходимых,
 
О конях неутомимых,
 
О набегах знаменитых,
 
О джигитах непоборных,
 
Об убитых великанах,
 
О туманах в высях горных,
 
О свирепых ураганах
 
В океанах беспредельных,
 
О смертельных метких стрелах,
 
О могучих, смелых людях,
 
Что за подвиг величавый
 
Песню славы заслужили».
 
Вся жизнь черкеса была так или иначе связана с войной. Быт, культура и даже бедный на гласные и богатый на согласные язык, были максимально приспособлены к боевым действиям. "Дело в том, что черкесский язык . язык гортанный, шипящий, как бы приспособленный к передаче слов шопотом, к подражанию молчаливой величественной природе Кавказа.
 
Он, по выражению Попко, создан только для таинственных разговоров прикубанского трепещущего листьями осокоря с полуночным ветром, да закубанских джигитов между собою, когда они таинственно, под покровом ночи, пробираются, как тени, укромными местами в казачьи владения." [Щербина. История Кубанского Казачьего Войска. том II]

Bu haber toplam 3649 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net