Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcüler Kaybettiğinde, Diğer Gürcüler Daha Fazla Kaybediyor
19 Kasım 2018 Pazartesi Saat 15:05
4 Kasım 2018, Thomas de Waal
 
Kafkasya'da genç bir demokrasi, çok agresif bir kampanya tarzı benimsemiştir.
 
Gürcistan uzun zamandır Doğu Avrupa'nın politik olarak aykırı, özgür fakat öfkeli şekilde tartışmalı seçim yapılan ülkesi. Yirmi sekiz yıl önce, komünist yönetim sona ererken, Washington Post Tiflis'teki politik ortamı "intikamlı demokrasi" olarak tanımladı. Bu yazının muhabiri (genç David Remnick), "Gürcistan'daki mevcut çok partili seçim kampanyasının, Corleones ve Tattaglias arasındaki savaşın bütün demokratik ruhuna sahip olduğu görülüyor" dedi.
 
Thomas de Waal:Carnegie Europe kıdemli uzmanı. Politolog
 
O zamandan bu yana Gürcistan uygun bir devlete dönüştü ve siyaseti biraz daha fazla sivilleşti, kimse başka birinin parti merkezini artık yakmadı, ama bundan fazlası değil. Bu ay ikinci turuna çıkacak olan sıcak günlerde devam eden cumhurbaşkanlığı seçimleri, Gürcistan halkının hala demokratik bir şekilde oy kullanma özgürlüğüne sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu gösteriyor ki, kampanyaya egemen olan olumsuz baskın kampanyalar, ülkenin demokrasisinin hala aşırı saldırganlıkla bağdaştırıldığı şeklinde değerlendiriliyor.
 
Kazanan aslında fazla güç kullanmaz. 2012'den bu yana, Gürcistan cumhurbaşkanı'nın başbakan karşısındaki anayasal yetkileri önemli ölçüde azaltılmıştır ve bu yetkiler bir daha ki sefere kadar halk oyuyla değil, yazılı yolla, parlamenterler ve bölgesel politikacıların seçimiyle, elekronik bir grup tarafından kararlaştırılarak daha da azaltılacak.
 
Bu yüzden bu yılki seçimler esas olarak semboliktir, aslında Gürcistan'ın en zengin adamı ve gayrı resmi lideri olan, iktidardaki ''Gürcü Rüyası'' partisinin başı Bidzina Ivanishvili hakkında bir nevi referandumdur.
 
Gürcü Rüyası Partisi 2012'de iktidara geçti ve 2016'da yeniden seçildi. Parti çifte çekiciliğe sahipti. Kentli orta sınıflar, ülkenin Mihail Saakaşvili tarafından yönetilen sonraki yıllarında gittikçe artan otoriter dönüşümü tersine çevirmek istediğinde, daha yoksul seçmenlere iş vaat ediliyordu.
 
Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması ve vizesiz giriş anlaşması gibi çeşitli başarılara rağmen, her iki seçmen grubu da hayal kırıklığına uğruyor. Hiçbir ekonomik mucize gerçekleşmedi ve Ivanishvili şimdi ülkeyi, aynı Saakaşvili'nin yaptığı gibi, kişisel otoriter davranışlarıyla gölgeliyor.
 
28 Ekim'deki ilk tur, Ivanishvili’nin desteklediği aday Salome Zurabişvili ve önde gelen muhalefet adayı Grigol Vaşadze arasında az bir farkla sona erdi. Onlar sırasıyla yüzde 38,6 ve yüzde 37,7 oy aldı ve arada sadece 14 bin oy vardı.
 
Bu Vaşadze'yi ikinci turu kazanmak için net favori yapar. İlk turda diğer muhalefet adaylarına giden oyların çoğunu alacak, Zurabişvili ise daha fazla destek almak için mücadele edecek.
 
Tiflis Devlet Üniversitesi'nden Giorgi Gogsadze, Gürcistanlı bir siyasi coğrafyacı ve tercih edilen bir seçim gözlemcisi, matematiğin sadece Zurabişvili için çalışmadığını ve en az 250.000 seçmene ihtiyacı olduğunu söyledi ve bunları bulmak çok zor olacak.
 
Zurabişvili iktidar partisine geri dönmesi garip bir seçim oldu. Eski bir Fransız vatandaşı, 2004'te Saakaşvili tarafından dışişleri bakanı olarak seçildi, ancak daha sonra ona karşı muhalefete girdi. Kolay sinirlenen, mükemmel Gürcüce'den oldukça uzak, daha az konuşabilen biri ve etnik azınlıklar hakkında saldırgan yorumlar yaparak, çok sayıda seçmeni soğuttu.
 
Buna karşın Vaşadze, Saakaşvili'nin Birleşik Ulusal Hareketi partisi için akıllıca bir seçim oldu. Ayrıca eski bir dışişleri bakanı, çok daha devlet adamı bir tavırla ve sakin ses tonuyla konuşuyor. Karısı ve potansiyel gelecekteki first lady olacak, çok sevgilisi olan ünlü bir balerin Nina Ananiaşvili olması onun için önemli değil. Vaşadze, Saakaşvili'nin mirasının en zehirli kısımlarıyla bağlantılı olmamakla birlikte, Birleşik Ulusal Hareketi'in örgütsel kasından yararlanarak her iki tarafı da aldı.
 
Yine de kişiliğe odaklanmak çoğunlukla meseleyi gözden kaçırmaktır. Bu, Gürcistan'ın kısır negatif kampanya yürütme geleneğini sürdüren ve oylamaya kıyasla oylamaya karşı daha çok oy veren bir seçimdi. Bir şekilde, örneğin, her iki taraf birbirini itibarsızlaştırmaya çalışmak için Rusya kartını oynamayı başardı.
 
Zurabişvili onun ifadelerini yakaladı ve Gürcü tarafının 2008 Ağustos ayında savaşı başlattığını söyledi ve "Moskova'da ona Kremlin'in şamar oğlanı denir" dedi. (Tabii ki, teknik olarak doğru, ama bunu halka açık bir şekilde söylemek kötü bir şey.) Kampanyanın ikinci turunda, sokak posterleri ile artık Vaşadze'yi bir KGB ajanı ve Putin'in destekçisi olmakla suçluyor. Onun bir Rus vatandaşı ve bir Sovyet hükümeti geçmişi vardı (Bu Gürcistan'daki eski nesilden herhangi biri için oldukça standart bir şey).
 
Vaşadze için büyük oy, Gürcü Rüyası ve İvanişvili'nin güçlü bir reddi idi. Parti, 2012'den beri ilk defa aniden başı dertte ve muhalefet yeniden canlandı. Ivanishvili, 2012 yılında aldığı yüksek puanları kaybetti. Temel olarak siyasetten çıkmak için verdiği sözü geciktirdi. Öncelikle, resmi olarak emekli olmasına rağmen, sahne arkasından ipleri elinde tuttu ve bu sene de Gürcü Rüyası'nın parti lideri olarak geri döndü ve seçim kampanyası sırasında oldukça görünür hale geldi.
 
Bir Gürcü'nün dediği gibi, "Vaşadze'yi sevmiyorum. Ona oy verdim, ama sadece Ivanişvili'ye tek adam olmadığını söylemek için."
 
Son altı yıldır devam eden Ivanişvili ve Saakaşvili arasındaki kinli rekabet şimdi bir sonraki kampanya turunu renklendirecek. Ivanişvili, Saakaşvili yıllarının suistimallerine karşı kendi başarıları hakkında konuşmasından dolayı daha fazla rağbet görmeye devam ediyor.
 
Gürcü Rüyası politikacıları şimdi, eğer Vashadze başkan olsaydı diye, iç savaşın hayaletini yükseltiyorlar. Şimdi Hollanda'da sürgünde olan Saakaşvili ise, Facebook olarak tercih ettiği megafonla yeni rejime hâlâ öfkeli bir şekilde karşı çıkıyor.
 
Daha normal ve sıkıcı bir demokrasi için, Gürcistan, büyük politik titanlarına bağlı olmayan üçüncü bir güçten yararlanabilirdi. Bu seçimde üçüncü adayın (aynı zamanda eski bir dışişleri bakanı olan David Bakradze) yüzde 11'inin altında oy alması ise hayal kırıklığı yaratıyor.
 
Şimdilik, Gürcüler, çok öfkeli olsalar da, demokrasilerinin hala canlı ve iyi olduğu düşüncesiyle kendilerini ifade etmek zorunda kalacaklar.
 
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 17 Kasım 2018

Bu haber toplam 3669 defa okundu.


AHUTSA

Bu Abhaz düşmanı adam çerkesya netin kadrolu yazarı oldu.
Sayın politolog Thomas efendide Tiflis yardakçılığı dışında ne var merak ettim sayın site editörleri. Yorumumu görmezden gelmeden yayınlarsınız inşallah.?

21 Kasım 2018 Çarşamba Saat 00:17
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net