Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Şapsığ Bölgesinde Büyüleyici Abın Ormanları
12 Aralık 2018 Çarşamba Saat 11:58
 
Tarihi Çerkesya (Xeku)'nun Şapsığ Bölgesinin Tarihi Abın yöresinde yeralan Shapsugskaya adındaki Cossak stanitsası çevresindeki muhteşem doğal güzellikleri ve dolmenleri anlatan bir gezi yazısı. Shapsugskaya stanitsasının olduğu yerler, 1864 öncesinde Şapsığların yedi büyük klanından (ЛъфэкъулӀ) biri olan Şhapte (Шъхьаптэ) klanına bağlı sülalelerin (лIакъохэр) yoğun olarak yaşadığı bir yerdi.
 
Şambala, stanitsa Şapsugskaya'da, Krasnodar Kray'ının muhteşem yerleri:
 
АиФ-Юг, Abın (Abınski) Bölgesi'nin ormanlarının dünyanın farklı ülkelerinden bilim adamlarını ve ufologları nasıl çekeceğini öğrendi.
 
Abinsky Bölgesi'ndeki Shapsugskaya köyünün mahalleleri, ufologlara göre, eşsiz bir güç yeridir. Yerel pozitif enerji, en karmaşık işkolunu besleyip ayağa kaldırabiliyormuş gibi. Bunu yargılamıyoruz. Ama kesinlikle emin olun: Tozlu ve kirli sokaklardan sonra en saf orman havası herhangi bir şehrin sakinleri için eşsiz bir zevk olacaktır.
 
Paranormal olaylarla ilgilenen yerel ve ziyaretçi uzmanlar, Abın ormanlarının hemen her çekiciliğine bir ad verdiler: Burada Şambala, ya da dolmenlerin atölyesi, hayat ve ölüm suyu olan bir dere vardır. Pagan kültlerinin günümüz mensupları, buralarda düzenli olarak bir araya gelirler ve onlar, eski zamanlarda cadıların buralarda toplantı düzenlediklerini söylerler. Son zamanlarda, muhteşem ormanlarda turlar da düzenleniyor.
 
Dolmenler Mısır piramitleri ile aynı yaşta:
 
Tüm turistik tesisler, ormanın derinliklerinde yer almaktadır ve bir arabanın buraya ulaşılamayacağı açıktır ve tüm gün devam eden yağmurlu günlerde, araçta mahsur kalabilirsiniz. Bazı kişiler yürüyerek gidebilir, ancak bu şekilde bir günde tüm ilginç yerleri göremezseniz. Bu nedenle, turistlerin zevkine, onları aynı araçta ve rahatlık içinde, aynı anda kısa zamanda taşıyabilirsiniz. "Bilim adamları, ilk kameraların yeni ortaya çıktığı günlerde ünlü Shapsugskaya dolmeninin fotoğrafını çekti. Ne kadar büyük olduklarını biliyorsun. Ama jeep oraya jeep ile gidilmedi. Bu ağır ekipmanlarla bir orman yoluyla dolmene ulaşmanın ne kadar zor olduğunu düşünün" diyor bu yerlerin korucusu ve yarı zamanlı bir rehber olan Natalia Musienko.
 
 
Şimdi, çitle çevrili ve korunan aynı dolmende ilk molayı yapıyoruz. Simgesel ve gerçek, nadir, çünkü, bilim adamlarına göre, dolmenler Mısır piramitleri ile aynı yaşta. Bazılarına örnek olarak, İngilizlerin Stonehenge'i, sadece Kafkas dolmenlerindeki taş levhalarla uyumludur ve keskin bir bıçağı taşların aralarına koymak imkansızdır.
 
Mısır piramitleri hakkında, bulunan tek papirüs sayesinde en azından bir şey biliyoruz, fakat dolmenler hakkında hiçbir bilgi yok. Bu binalar ne içindi? Onları kim yarattı?
 
Çerkeslerin dolmenler hakkında bir efsanesi var, Natalya Musienko devam ediyor. "Eski zamanlarda "Yisp" denen cüceler Kafkasya'da yaşıyordu. Havadan korunmak için kendi güvenilir taş evlerini inşa etmeye karar verdiler. Fakat kendileri bu çalışma ile baş edemediler. Sonra da komşularını büyüttüler, "Yinij" denen devasa devleri. Onlar dolmenleri taş kayalardan kesmeye başladılar. Sonra cüceler, yeryüzündeki en güçlü yaratıkları hayal ettiler. Ama tanrılar öfkeliydiler ve gökten kabarık beyaz bir pamuklu bir yün parçası yolladılar ve ateşlediler. Yeryüzünde yaşayan tüm yaratıklar öldü ve sadece taş dolmenler ayakta kaldı ... "
 
 
Turistler Shapsugskaya dolmen'inin yanında fotoğraflarını çekmeye, dalga geçmeye, ona dokunmaya bayılıyor ama rehber uyarıyor: "Bu yere saygılı olunmalı. Mezarlık olabilir mi? Çünkü eski zamanlarda, dolmenlerin yakınında kurbanların kesildiğine dair kanıt var."
 
Ormandaki açık bir alandan aşağıya doğru yürüyüş:
 
Bir sonraki durak daha pozitif. Shapsugskaya'nın papatyalı küçük tümseklerle dolu "enerji" alanına kolay bir şekilde ulaşıyoruz. Bu yer, baharın ortasında, papatyalar çiçek açtıklarında, özellikle de yaklaşık 30 hektarlık bir alanda oldukça ilgi çekicidir. Görünümün yeşil çim ile birlikte, nefes kesici olduğunu söylediler.
 
 
Natalya Musienko, papatya alanının sadece 15 yıl önce ortaya çıktığını açıklıyor. Bir yıl içinde oldu ve çiçek açtı. Ancak, paranormaller sevgili papatyalar için buraya gelmiyor, kendilerini yeniden enerji depolamak için geliyorlar.
 
Bu arada bilim adamları, bu yerdeki bir başka eşsizlik olan jeolojik yapının bir açıklamasına sahipler. Yaklaşık 30 milyon yıl önce, Kafkas dağlarında aktif tektonik süreçler yaşandığı zaman, devasa bir rezervuar, tersine döndü, bu nedenle kayranın bulunduğu üst tabaka, alt tabakalardan çok daha eskidir.
 
Her ağız tadına uygun su:
 
Bahar yaklaştığında "yaşam ve ölüm suyu" akmaya başlar. Bunu ufologlar öyle söylüyorlar ve yerliler ise ona gümüş diyorlar, çünkü gümüş iyonları gerçekten sıvı içinde bulunurlar. Ve bundan sonra, ilkbaharda toplanan su, yıllar boyunca şişe içinde duruyor.
 
 
İlkbaharın özgünlüğü, aslında kayadan tek bir yerden akan iki farklı akarsudur. Turistlerin suyu denemesi ve karşılaştırmaları istenir.
 
Birisi suyun tam olarak aynı olduğunu, birisi farklılıklar bulduğunu, birisi akışkan birisi soğuk olduğunu, diğerinin sıcak olduğunu söylüyor Natalya Musienko gülümseyerek ve soruma cevap olarak "Herkesin yaşam suyunun nerede olduğunu ve ölüm suyunun hangisi olduğunu kendisinin belirlemesi gerektiğine inanıyorum." diyor.
 
 
Beyaz kayalar lazerle mi kesildi?
 
Shapsugskaya ormanlarının en büyük cazibesi Şambhala ya da dolmens atölyesi denen yer. Aslında bu yer, nefes kesici devasa kesilmiş taşların inanılmaz şekilde, düzensiz olarak çok fazla olması dolayısıyla bu ismi aldı. Belki de Çerkes (Adıge) efsanesinden gelen devlerin taş evler için bloklar aldığı yer burasıydı?
 
 
Ancak, bilim adamlarının hâlâ araştırdığı bir yer ve belli bir gizem var. Blokların üzerinde, pürüzsüz kenarlarla mükemmel bir şekilde yuvarlak delikler var, tıpkı bir lazerle düzgün bir şekilde kesilmiş gibi. Bir zamanlar ünlü bir kadın, bir deneme pilotu ve sıradışı yorulmak bilmeyen bir araştırmacı olan Marina Popovich bile burayı ziyaret etti. Ancak sorunun cevabı hâlâ yok.
 
Görkemli manzara'nın en önemli özelliği, kayaların üzerinde yer alan devasa köklere sahip ağaçlardır. Havada büyüyen bu ağaçların, nasıl beslendiği bilinmemektedir.
 
Birbirine sarılan ağaçlar:
 
Shapsugskaya gezi turunu başka bir harika ağaçla (aşk ağacı) sonuçlandırıyoruz. Bu isim bir mecaz olarak doğdu: Güçlü bir meşe ağacına, ince bir gürgen yaklaşıyor ve sonunda komşusu meşeyi birkaç defa sarıyor.
 
 
"Kimler çok sarılabilir? Tabii ki, sevgililer!" diyor Natalia Musienko gülümseyerek.
 
Yani inancın doğuşu, sıra dışı bir ağacın kişisel yaşamda ve çocukların doğuşunda iyi şanslar verdiği anlamına gelir. Ve bugün, çocuksuz çiftler ona geliyor, bekarlar ikinci yarıları ile buluşmakla ilgili burada tahminde bulunuyorlar.
 
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 12 Aralık 2018 

Bu haber toplam 4165 defa okundu.


Mustafa ATİLA

Size Şapsığ Bölgesinden Abhazca bir bölge adı daha, Abın-Abna Abhaz dilinde Orman demektir.Yazı başlığında gereksiz ikileme yaptınız. Hint-Avrupa Grupları ile akraba çıkmaya uğraşacağınıza kendi öz kardeşlerinize yüzünüzü dönün.

26 Aralık 2018 Çarşamba Saat 15:57
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net