Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yükselen Karaçay Milliyetçiliği’ne, Abaza Etnik Grubu Tepki Gösteriyor
20 Ocak 2019 Pazar Saat 21:13

Eurasia Daily Monitor Volume: 10 Issue: 92

Valery Dzutsati, 15 Mayıs 2013

3 Mayısta, Karaçay ve Abaza gençlik grupları, Karaçay-Çerkes’te çatıştılar. Abaza örgütünün bir üyesi olan Janibek Kuzhev’e göre,çatışma, Karaçay-Çerkesya’nın Abazin kasabası olan Psyzh’de gerçekleşti.

 

Karaçay gençleri, gözdağı vermek istercesine kasaba boyunca 30 araçla geçmeyi denediler, fakat Abaza gençler onların yollarını keserek geçişlerine izin vermediler. Karaçay Halkı’nın Yeniden Doğuş Günü’nü kutlamakta olan Karaçaylar, bildirildiğine göre, gece yarısı kasabaya girmek istediler. Abaza aktivistler, geçen yıl Karaçay gençlerinin kasabaya geceyarısı girdiklerini ve provokatif milliyetçi sloganlar haykırdıklarını söylediler. Bu sene, her iki taraftanda genç insanlar karşılaşmak için hazırlık yaptılar, olay, polis tarafından durdurulan, tarafların yüz yüze gelmesi ve yumruklu kavgaya dönüştü (http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/223785/).

 

Karaçay-Çerkesya İçişleri Bakanı Boris Erkenov, polisin çatışma çıkmasını engellediğini ve “3 Mayısta özel bir şey olmadığını” söyleyerek, bölgede gerçekleşen çatışmayı, inkar etti. Karaçay-Çerkesya başı Raşid Temrezov, Karaçay gençlerinin Psyzh kasabasına yürüyüşlerini nihayetinde kınadı. Cumhuriyetin başı, resmi bir toplantıda, “Bütün bir cumhuriyet, Karaçay Halkı’nın Yeniden Doğuş Gününü kutluyordu, bu kutlama Cumhuriyetteki bütün halkları birleştirici bir doğaya sahipti. Ust-Jeguta bölgesinden olduğu değerlendirilen bir grup genç, Cumhuriyetin başkentindeki trafiği tamamen durdurdu ve sonra bazı sebeplerle Abaza Bölgesi’ndeki Psyzh Kasabası’na gitti.

 

Başkasının mülküne bu ciddi tecavüz, kamu düzenine karşı gelmek ve trafik mevzuatını ihlal etmektir” dedi (http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/223822/ ). Etnik Karaçaylar, Almanlarla yoğun işbirliği yaptıkları iddiasıyla, Jozef Stalin tarafından 1943 yılında Orta Asya’ya toplu bir şekilde sürülmüştü. Stalin sonrası Sovyetler Birliği’nin rehabilitasyonunun ardından ve Sovyet dönemi sonrasında Karaçaylar, vatanlarında dönüşlerini, Karaçay Halkı’nın Yeniden Doğuş Günü olarak Cumhuriyette kutlamaktadırlar.

Karaçay Halkı’nın Yeniden Doğuş Günü  (Kaynak: Vestnik Kavkaza)

Bir etnik grubun, diğer etnik grubun “meşru” bölgesi olarak gördüğü yerde periyodik olarak yürüyüş yapması olayları, Katolik ve Protestan toplulukların, benzer çeşit bir tartışmayı devamlı şekilde tekrar ettikleri Kuzey İrlanda’daki eğilimleri çok sıkı bir şekilde hatırlatmaktadır. Karaçay-Çerkes’ta, etnik gruplar arasındaki durum, son yirmi yıldır herhangi bir problem olmaksızın yaşanmadı, fakat cumhuriyetteki etnik çatışma raporları, birkaç yıl öncesine göre şu anda daha sık gerçekleşmektedir.

 

Bu cumhuriyet, Dağıstan’dan sonra Kuzey Kafkasya’da en fazla etnik çeşitliliğe sahip ikinci cumhuriyettir. Etnik Çerkeslerle ve Abhazlarla ilişkili olan etnik Abazalar, cumhuriyet nüfusunun yüzde sekizini teşkil etmektedirler.

 

Etnik Karaçaylar, cumhuriyet nüfusunun % 41’ini teşkil etmekte olup, cumhuriyette çoğunluğa sahiptirler. Karaçayları, politik bakımdan gücü olmayan, fakat cumhuriyet nüfusunun % 32’sini teşkil eden Ruslar takip etmektedirler. Çerkesler, cumhuriyetin geri kalan nüfusu olan % 12 oranını oluşturmaktadırlar. Etnik Nogaylar cumhuriyetteki diğer yerli etnik grup olup, Karaçay-Çerkesya’nın toplam nüfusunun % 3’ünden biraz fazlasını teşkil etmektedirler.         

 

Ağustos 2012’de, Karaçay-Çerkesya’daki, etnik Karaçay polis görevlileri, cumhuriyetin başkenti olan Çerkesk’te yürüyüş yapan bir grup Çerkes genci ile çatışmışlardı. Bildirildiğine göre, polis yetkilileri, silahlarını havaya ateşlemişler ve cüretkar Çerkesler onların karşısına çıkmıştı. O vakit, Çerkes organizasyonları, Karaçay seçkinlerinin etnik Çerkeslere dönük; Çerkesleri ayrımcı politikalara maruz bırakmalarının, cumhuriyette ve onun ötesinde istikrarsızlığa yol açacağı uyarısında bulunmuşlardı (http://natpress.net/index.php?newsid=9374 ).

 

Etnik çatışmalar ve genel istikrarsızlık, Karaçay-Çerkes cumhuriyeti mukimlerinin yabancı oldukları bir durum değildir. 1999 yılındaki, yerel başkanlık seçimleri süresince, cumhuriyetteki Karaçay ve Çerkes toplulukları, cumhuriyet başkanlığı pozisyonu için neredeyse birbirleri ile savaşacaklardı. 2004 yılında, protestocular, Çerkesk’teki kamu binalarına zorla girmeye çalışmış, birkaç gün boyunca Mustafa Batdiyevin istifasını istemişlerdi.

 

Batdiyev’in bir grup yerel işadamının öldürülmesine karışan evlatlığı olan oğlunun soruşturulması konusunda Karaçay-Çerkes hükümeti hiçbir şey yapmamıştı, ta ki sivil kargaşa patlayana kadar (http://www.ng.ru/regions/2004-11-11/1_batdyev.html).

 

Karaçay-Çerkes’teki uluslar politikasının gelişimi, Dağıstan ile kıyaslandığında oldukça farklı bir durumda yer almaktadır. Dağıstan’da etnik gruplar bölgelerde ve kasabalarda karışık bir şekilde yaşamaktadırlar, özellikle de cumhuriyetin çoğunluğunu oluşturanların mukim oldukları düzlük alanda bulunan yerleşim yerlerinde.Etnik azınlıklar kendilerine, Dağıstan içerisinde bir çeşit idari özerkliğe izin verilmesini talep etmektedirler. Karaçay-Çerkesya’da ise yönetim, etnik azınlıkların, kendi etnik bölgeleri üzerindeki iddialarını desteklemektedir. 

 

2006 yılında, Abaza bölgesi resmi olarak, başkent Çerkesk’in yakınlarında kurulmuştur. Bölge sadece beş kasaba içermesine rağmen, nüfusu 17.000 olup, bütün bir cumhuriyetteki Abaza nüfusunun yarısından az bir sayıyı oluşturmaktadır. 2007 yılında, Nogay bölgesi, cumhuriyetin kuzey bölgesinde kurulmuş olup, etnik Nogayların ana nufusuna sahiptir. Nogay bölgesi aynı zamanda küçüktür, 16.000 kişiden ve beş kırsal yerleşim yerinden oluşmaktadır. Azınlıklar için bölgelerin yaratılması, görünüşe göre onları bir ölçüde yatıştırmaktadır fakat uzun vadede, cumhuriyetin etnik durumuna nasıl tesir edeceği bilinmemektedir.

 

Son olayların gösterdiği üzere, etnik yerleşim bölgeleri, azınlıklar tarafından kendilerine mahsus olarak algılanmaktadır ve bu etnik kalelerin dışında bulunanlar ile diğer etnik bölgeler, Balkanlarda gözlemlenen çeşitli etnik cepleri anımsatmaktadır. Balkanlarda olduğu gibi, bu yerel mukimler, çok güçlü bir şekilde, muhakkak taarruza maruz kalacağını düşündükleri, kendi kapalı etnik bölgelerini savunmak arzusuna sahiptirler.

 

Rusya’da milliyetçiliğin yükselmesi, Kuzey Kafkasya’daki etnik gruplar arasında geri tepmelere artan bir şekilde neden olmaktadır, aynen Karaçay gruplar yükselen milliyetçilik duygularını deneyimlerken, Abazaların bu akımı kendilerine bir tehdit görmeleri gibi.    

 

Kaynak: https://jamestown.org/program/ethnic-abaza-react-to-rising-karachai-nationalism-2/

 

Çeviren: Dr. Karden Murat

Cherkessia.net, 20 Ocak 2019 

***

Ethnic Abaza React to Rising Karachai Nationalism

Publication: Eurasia Daily Monitor Volume: 10 Issue: 92

By: May 15, 2013

On May 3, groups of Karachay and Abaza youth clashed in Karachaevo-Cherkessia. According to a member of the Abaza organization, Janibek Kuzhev, the fight took place in the village of Psyzh in Abazin district of Karachaevo-Cherkessia. As Karachay youth tried to intimidatingly drive through the village in 30 cars, the Abaza youth blocked their way, not allowing them to pass. The Karachays, celebrating the Day of Karachay People’s Revival, had reportedly attempted to enter the village at midnight. The Abaza activists said that last year the Karachay youth entered their village late at night and chanted provocative nationalist slogans. This year, as young people on both sides prepared for the encounter, the incident led to a confrontation and reverted to a fistfight that was stopped by the police (http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/223785/).

Deputy Interior Minister of Karachaevo-Cherkessia Boris Erkenov denied the clash took place in the district, saying that the police prevented this from happening and that “nothing special happened on May 3.” Yet, the head of Karachaevo-Cherkessia, Rashid Temrezov, condemned the attempt of the Karachay youth to march on Psyzh village. “When all the republic was celebrating the Day of Karachay People’s Revival, it has a unifying nature for all peoples of the republic. A group of young people, presumably from Ust-Jeguta district, totally blocked traffic in the republic’s capital and then for some reason went to the village of Psyzh of Abaza district. Serious trespasses against public order and traffic regulations occurred,” said the head of the republic at a governmental meeting (http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/223822/). Ethnic Karachays were sent en masse into exile to Central Asia by Joseph Stalin in 1943 for alleged mass collaboration with the Germans. After their rehabilitation in the post-Stalin Soviet Union and later in the post-Soviet era, the Karachays have marked the return to their homeland by celebrating the Day of Karachay People’s Revival in the republic.

Periodic incidents of marches of one ethnic group through the perceived “canonical” territory of another ethnic group strikingly resemble similar trends in Northern Ireland where Catholics and Protestant communities have repeated disputes of the same kind. The inter-ethnic situation in Karachaevo-Cherkessia has never been without some problems in the past two decades, but reports of ethnic clashes in the republic occur more often now, than several years ago. This republic is the second most ethnically diverse in the North Caucasus after Dagestan. Ethnic Abaza, who are related both to the Circassians and to the Abkhaz, comprise about 8 percent of the population of the republic. Ethnic Karachays comprise the plurality in the republic with 41 percent of the republican population. Karachays are followed by a large, but politically powerless, Russian population of 32 percent. The Circassians (Cherkess) make up the remaining 12 percent of the republican population. Ethnic Nogais are another indigenous ethnic group in the republic and comprises a little over 3 percent of the total population of Karachaevo-Cherkessia.

In August 2012, police officials of Karachay ethnicity in Karachaevo-Cherkessia clashed with a group of Circassian youth that marched through republican capital city, Cherkessk. The police officers reportedly fired their guns in the air and were confronted by defiant Circassians. At the time, Circassian organizations warned that the continuation of what they regarded as discriminatory policies of the Karachay elites toward ethnic Circassians may lead to a destabilization of the situation in the republic and beyond (http://natpress.net/index.php?newsid=9374).

Ethnic clashes and general instability are not something unfamiliar to the residents of Karachaevo-Cherkessia. During the 1999 local presidential elections, the Karachay and Circassian communities of the republic nearly went to war with each other over the position of the republican president. In 2004, protesters stormed government building in Cherkessk and occupied the office of the then-president of the republic, Mustafa Batdyev, for several days, demanding his resignation. Batdyev’s son-in-law was implicated in a killing of a group of local businessmen that the Karachaevo-Cherkessian government failed to investigate until the civil unrest exploded (http://www.ng.ru/regions/2004-11-11/1_batdyev.html).

The development of the nationalities policy in Karachaevo-Cherkessia took a markedly different turn in comparison to Dagestan. In Dagestan, ethnic groups live in ethnically mixed districts and towns, especially in the lowlands where the majority of the republican population resides. Ethnic minorities’ demands to allow them have some form of administrative autonomy within Dagestan do not find support in the government. Whereas, in Karachaevo-Cherkessia, the government chose to support its ethnic minorities’ claims for their own ethnic territories.

In 2006, the Abaza district was officially established near the capital city of Cherkessk. While the district contains only five villages, it has a population of 17,000 people, which comprises less than half of the total Abaza population residing in the entire republic. In 2007, the Nogai district was established in the northern part of the republic that has a substantial population of ethnic Nogais. The Nogai district is also small, made up of about 16,000 people and five rural settlements. The creation of the districts for minorities apparently appeased them to some extent, but it is not known yet how this will affect the republic’s ethnic situation in the long run.

As the latest incidents show, the ethnic enclaves of minorities are perceived by the minorities themselves and outsiders as ethnic fortresses and enclaves similar to the various ethnic pockets found in the Balkans. As in the Balkans, these local residents often feel a strong desire to defend their enclaves should they be attacked, depending on the ethnic group. Increasingly, rising nationalism in Russia is creating a blowback effect among ethnic groups in the North Caucasus, as groups like the Karachai experience rising nationalist sentiment while smaller groups like the Abaza feel threatened by this surge.


Bu haber toplam 3899 defa okundu.


Karça Yiğitoğlu

AAAA,Demek Karaçaylar bir köye izin almadan giriyorlar, sokaklarda kendilerinden geçip milliyetçi sloganlar atıyorlar, üstelik geceyarısı. Ve üstelik bir sonraki yıl da bunu tekrar etmeye kalkıyorlar. Ve üstelik bunu Karaçay Halkının Yeniden Doğuş gününde kutluyorlar. Peki bu gün nedir ? Karaçayların sürgünden dönmelerine izin verilen gün. Peki Karaçayları kim sürgüne göndemişti ? Ruslar. Peki Karaçaylar, külüstür ladalarına atlayıp Rus köylerine gidip geceyarısı millyetçi sloganlar atsalar ya. Abaza halkının onların sürgününde ne tür bir kabahati ya da ilintisi var ? Yok tabiki. Cihat Tuğan takma adıyla yazan Kafkas Vakfının Rusya pasaportlu provokatörleri nasıl seslenmişlerdi ? Şöyle:" Atını OMONun üzerine sürsene Abrek".Şimdi biz de kendilerine seleniyoruz: "Yeniden Doğuş Gününde bunu size yaşatan Rusların köy ve kasabalarına Ladalarınızı sürsenize yiğit Karçalar". Gücünüz, nüfusu çok az bir halka mı yetiyor yoksa ? Yoksa,yoksa,yoksa Ruslardan korkuyor musunuz ?

21 Ocak 2019 Pazartesi Saat 22:12
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net