Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkeskanın (Tsey) Yırtık Olmasının Nedeni
28 Ocak 2019 Pazartesi Saat 16:03
Grigori Grigoriyeviç Gagarin, sanat eserinde Çerkes(Adıge)-Nathuac savaşçı çerkeskasının (Tsey) eteklerini yırtık parçalanmış şekilde resmetti.Bu resme bakan bir çok kişide, savaşçının çerkeskasının hareket halinde doğa şartlarından dolayı yırtılmış, parçalanmış, eskimiş ve yıpranmış olduğu algısı oluşuyor, fakat nedeni bunlar değildir.
Çerkes (Nathuac) Savaşçı- Grigori Grigoriyeviç Gagarin.
 
Tolstoy Lev 1852’de yazdığı “Kafkasya hikayesi” kitabında şu şekilde yazıyor: Mükemmel savaşçı çerkeskasını her zaman rahat bir şekilde bedenini sıkmadan, etekleri yırtık parçalanmış olarak giyiyor.
 
Kazak tarihçiler şu şekilde yazıyorlar: “Çerkes (Adıge) savaşçının çerkeskası her zaman kısa ve etekleri yırtıktır. Onun nedeni savaşçının silahını temiz tutması içindir. Bulunduğu yerde başka bir şey bulamaz ise, çerkeskanın eteğinden yırtarak temizlemesindendir.
 
Bu düşünceler kısmen doğru olmakla birlikte,asıl çerkeskanın eteğinin yırtık olmasının sebebi, savaş sonrası muharebe alanında toplanan ve yaralanmalardan çıkartılan kurşundan yapılmış tüfek mermilerinin tekrar kullanıma hazırlanıyor olmasıdır.
 
Kurşunun nemli ortamda uzun süre beklemesi oksitlenmesine, dolayısıyla ölçü değişikliğine neden olur. Buda tekrar kullanılmasını zorlaştırır.
 
Çerkes (Adıge) savaşçıları bunu bildiğinden, topladıkları kurşunları oksitlenmeden korumak için çerkeskadan kopardıkları parçalara sararlardı. Bu resimde, Nathuaç savaşçı çerkeskasının yırtık parçalanmış olmasının nedeni budur.
 
Savaş dışında zaman bulduklarında kurşunları tekrar kullanıma hazırlarlardı.Çerkeskanın her iki göğsünde yer alan fişekliklere (hazır) konurdu.
 
Dünyada Çerkeska (Tsey) olarak bilinen bu kıyafet, Çerkes (Adıge) lerin ulusal kıyafetidir. Aslen savaş kıyafeti olan bu elbise Çerkesler dışında diğer halklar tarafından da benimsenerek değişik formlarda tarih boyunca giyilmeye devam etmektedir.
 
 
Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 28 Ocak 2019

Bu haber toplam 3572 defa okundu.


Josie Labuschagne

Very interesting information.

31 Ocak 2019 Perşembe Saat 22:25
XAРУН-DÜZCE

Yılmaz bey ilk defa duydum. Adığe harp kurallarını, sosyal yaşayışını bilenler için akla yakın yazdıklarınız.

29 Ocak 2019 Salı Saat 23:23
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net