Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihimiz Yeraltında Yatıyor
16 Şubat 2019 Cumartesi Saat 15:32
Yer altında bulunan eserleri araştırmayı ilginç kılan şey ne olabilir? Ünlü arkeologlar Levpaçe Nurbıy, Tev Aslan ve daha başkalarının yanıtları bir noktada toplanıyor. Buldukları arkeolojik bulgular daha şimdiden birçok sorunu aydınlatıyor.
 
Bakan Avĺe Yure ile arkeolog Levpaçe Nurbıy’ın görüşmesi.
 
- Arkeologlar Günü’nü 50 yıldır Rusya düzeyinde kutluyoruz, - dedi Adıge Cumhuriyeti Ulusal Müzesi baş bilim çalışanı, Adıgey onursal emekçisi Tev Aslan. – İlk uygulaması Rusya’da ortaya konan bugün şimdi tüm dünyada kutlanıyor.
 
Adıgey’in arkeolog sayısı çok değil: Levpaçe Nurbıy, Elena Çernıh, Cıgune Fatim, Andrey Nedomolkin ve Tev Aslan. Bu kişiler arkeoloji bilimimizi temsil ediyorlar. Ulusların eski dönemlerde yazılmış tarihleri bulunuyor. Binlerce yıl önce yaşamış insanların kullandıkları malzeme ve eşyalar toprak altından çıkarılıyor. Bunlar sayesinde o insanların yaşamına ve çalışma biçimlerine ilişkin bilgiler elde ediliyor. Şimdi aramızdan ayrılmış olan Avĺe Pşımafe ve Ҭeşu Medine’nin çalışmalarına büyük bir değer veriyoruz.
 
Bizler, biz Adıgeler, çok miktarda arkeolojik esere sahibiz. Bilim insanları bu eserlere büyük bir değer biçiyorlar. Tarihi kökenimizi doğru biçimde belirlemek için çalışmalar yapıyorlar.
 
- Yöremizde Adıgelerden başka çok sayıda ulus yaşadı, - Tev Aslan bize açılıyor. – Binlerce yıl süresince Adıgelerin toprağından çok sayıda ulus gelip geçti. İçlerinde bizimle savaşanlar da çıktı. Konuk olarak, gezgin olarak gelen, bir süre dinlendikten sonra ülkesine yeniden dönenler de az değildiler. Değişik dönemlerde Adıgeler başka uluslarla ticaret yapıyorlardı. Bu gibi ilişkiler sonucu Ruslar, Ermeniler ve daha başkaları aramızda yaşamaya başladılar.
 
Tüccarlar yeniden göç etmezler
 
Meotlar (МыутIэхэр) ve Grekler (Yunanlılar), 2500 yıl önce alışveriş yapmaya başladılar. Greklerin gemileri vardı, kaliteli ticari mallar getiriyorlardı.
 
İki kesim arasındaki ticari ilişkileri kolaylaştırmak için eski topraklarımızda yerleşim yerleri kurmaya başladılar. Daha sonra bu yerler Karadeniz kıyısı kaleleri oldular.
 
Greklerin biz Adıgelerle savaşmış olduklarına ilişkin tarihi bir belge yok. Barış içinde bir arada yaşamak amacıyla biçiminde toprağımıza göç ettiler. Mutlu bir yaşam kurma arayışları içindeydiler.
 
Arkeolog Tev Aslan Moskova ve St.Petersburglu öğrencilerle.
 
Bununla birlikte, tarihi anlamda, sonradan, daha sonra yazılan yazılarda yalan bilgiler de bulunuyor. Arkeolog Tev Aslan’ın görüşüne göre, dünya tarihini derinlemesine incelemek gerekiyor. Kafkasya’nın batı kesiminde Adıgeler hep vardılar. Bilim insanları bu gerçeği aydınlatmış bulunuyorlar.
 
- Peki arkeologların buldukları bulguları ulusumuzun esreleri olarak görmekten kaçınmaları durumu, bunları başka uluslara aitmiş gibi görmeleri nedendir?
 
Tarihimizi doğru bir biçimde aydınlatmak için ulusumuz mensubu arkeologlar, Adıge Cumhuriyeti sevgisi olan güvenilir bilim insanları yetiştirmek gerekir, dediler Levpaçe Nurbıy ile Tev Aslan.
 
- Ulusun tarihini aydınlatma bağlamında önümüzde duran ana sorun nedir?
 
- Kazı yapma olanağımız kısıtlı (-bütçe yetersiz-), - diyor Tev Aslan. – Adıge Ulusal Müzesi’nde bir araya getirdiğimiz eserleri inceliyor, sergi ve tanıtımlar düzenliyoruz. 
 
Moskova, Leningrad oblastı…
 
Moskova, Leningrad ve daha başka yörelerden gelen ekonomi öğrencileri bu yakınlarda Ulusal müzemizi ziyaret ettiler.
 
Andrey Korotayev üniversiteli öğrencilerin başında. Maykop’ta görmüş olduğu şeyler ona çok ilginç geldi. Adıge giysisinin çekiciliği, ulusal gelenek ve görenekler, altın ve gümüşten yapılmış eşyalar, eski demircilerin atölyelerde nasıl çalıştıkları ve benzerleri tarihin tanıtıcı öğelerinden. Bunlar tarihi anlatırlar, diyor.
 
Arkeologların bulduğu bulgulardan bazıları.
 
Leonid İsayev ikinci kez Adıge Cumhuriyeti’ne gelmiş. Arkeolojik yapıtlara uzun uzun bakıyor. Moskova’daki müzelerle Adıgey’de gördüklerini karşılaştırıyor, ne diyeceğini bilemeden bir iç çekiyor.
 
- Yine Adıgey’e geleceğim, tarihi eserleri daha yakından görmek istiyorum, diyor Leonid İsayev.
 
Alisa Şişkina, Evgeni İvanov, Evgeni Zelenev, Marıya Soloşeva, vb Adıgelerin tarihini daha yakından tanımak için isp evlerini (dolmenleri), güğümleri, vb soruyorlar.
 
Sofya Ahmanayev Sibiryalı, müzedeki eserlerin resimlerini çekiyor. Öğrencilerle birlikte Maykop’a geldiğini Sibiryalı hemşehrilerine anlatacağını söylüyor.
 
Öğrenciler Ulusal müzemizde topaç çevirdiler. Kızlar ve gençler hünerlerini sergilediler, Adıgey tarihinin çok zengin olduğunu öğrenerek müzemizden ayrıldılar.
 
Adıge Cumhuriyeti Kültür Bakanı Avĺe Yure, arkeolog ve sanat tarihi uzmanı Levpaçe Nurbıy’ın görüşmesinden çıkan olumlu sonuç, Adıge Cumhuriyeti’nin eşsiz bir tarihe sahip olduğu gerçeğidir. Arkeologların çabaları sonucu Maykop kültürü, Vılape höyükleri ve başkaları dünyaca bilinir oldu.
 
Adıge Mak, Sahideko Nurbıy, 15 Ağustos 2018
 
 
Çeviri:Hapi Cevdet Yıldız
 
Cherkessia.net, 16 Şubat 2019

Bu haber toplam 3399 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net