Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes (Adıge) - Abzakhlar Hakkında
03 Nisan 2019 Çarşamba Saat 18:14
Giriş (Birinci Bölüm)
 
Çevirenin notu: Çerkes (Adıge) kabilesi Abzakhlar konusunda söylencelere dayanmayan, gerçek kaynaklara dayalı ciddi bir yazı gerekmektedir. Çerkes (Adıge) Abzakhlar, sosyal medyada gördüğümüz 19. yüzyıl haritalarındaki yayılma alanlarından çok daha geniş bir alanda yaşıyor ve bir çok alt grubları bulunuyordu. Bu konudaki bir çok sağlam kaynaktan, şimdilik aşağıdaki 4 kaynakla, başlangıç olarak konuya giriş yapalım, Abzakhları biz ve söylenceler değil, kaynaklar anlatsın.
 
"R. H. Aguajba ve T. A Açujba tarafından 'Kavkaz' gazetesindeki 'Kuban'ın ötesinde yaşayan dağ kabileleri' makalesine atıfta bulunulan 'Rus dergilerinde Abhazya ve Abhazlar' koleksiyonundan bir metin: 'Üstlerinde, güçlü Abazeh (Not: Kaynakta Abazeh/абазех diye geçiyor) soyadlarından biri olan Daur ile ilişkili olan birincil uzdenler olan Lyakh ve Ançok'un gücünü tanıyan Braqıyler, Abazeh'in korumasından hoşlanıyorlar."
 
"Aile adı Kanşavko olan Sibok, Rus modern kaynaklarında Jajen, Jan veya Ojan denen Batı Adıge kabilesi Jane prensi olarak geçer. Aile adı Khanuko olan Maşuk, Abeslin, yani Besleney prensi olarak geçer. Daha sonra prens ailelerine tekabül eden Ançok ve Kanuko'lar Janeler ve Besleneyler arasında prens aileleri olarak tanındı." [205 sayfa. E. Kusheva. Kuzey Kafkasya halkları ve onların XVI. yüzyılın ikinci yarısından XVII. yüzyıllın 30'lara kadar Rusya ile olan bağları. 1963]
 
"XVI. yüzyılın 50-60'larında Janelerin prensi Sibok ve Besleneylerin prensi Maşuk idi. Bir olayda Rus kroniklerinde, birinci Kanşavko ve ikincisi Kanuko olarak adlandırılan soyadlarına karşılık gelen prens soylarına karşılık, daha sonra Jane - Ançok ve Besleney - Kanuko olarak bilindiler." [aynı eser, 150. sayfa] 
 
"Besleney prensleri Kanukolar ve Şevlukholara bağlı olanlar, Kuzey Kafkasyalı Abazinlerden Başılbeğler ve Braqıylerdi. Buna ek olarak Başılbeğler, Abhaz prensleri Marşanların gücünü de tanıdı ve Braqıylerin birincil yöneticileri en etkili Abzakh soylarından biri olan Daurlarla ilişkilendirilen Şapsığ Lyakh ve Ançoklardı." [N. G. Volkova. "XVIII. yüzyıldan XX. yüzyılların başlarına kadar Kuzey Kafkasya nüfusunun etnik bileşimi"]
 
Yasal Uyarı: Tercümeler, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre korunmaktadır. Bu tercüme, cherkessia.net’in ya da çevirenin yazılı izni olmaksızın, tamamen ya da kısmen kullanılamaz.
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 3 Nisan 2019
 
***
 
"А вот в сборнике "Абхазия и абхазы в российской периодике" составленном Р. Х. Агуажба и Т. А. Ачужба со ссылкой на статью "Горские племена, живущие за Кубанью" из газеты "Кавказ" (№94, 1850 год) дается такой текст: " Признавая над собою власть первостепенных узденей Лях и Анчок, вступивших в родство с Даурами, одной из сильных абазехских фамилий, баракаевцы пользуются покровительством абазех."
 
"Сибок, по отчеству Кансауков, назван в русских современных источниках жаженьским, жжанским или оджанским князем, т.е. князем западноадыгского племени Жане, а Машук, по отчеству Кануков, - абеслинским, т.е. бесленеевским князем, что вполне соответствует известным и позднее у жанеевцев и бесленеевцев княжеским фамилиям Анчоковых и Кануковых." [стр. 205.Е. Кушева. Народы Северного Кавказа и их связи с Россией, вторая половина XVI - 30-е годы XVII века. 1963 г.] (*)
 
"В 50-60-е годы XVI в. князем у жанеевцев был Сибок, а у бесленеевцев - Машук. Русская летопись в одном случае назвала первого Кансауковым, а второго - Кануковым, что соответствует известным позднее княжеским фамилиям: у жанеевцев - Анчоковых, а у бесленеевцев - Кануковых". стр. 150 (**)
 
"В зависимости от бесланеевских князей Кануковых и Шолоховых были северокавказские абазины башильбаевцы и баракиевцы. Кроме того, башильбаевцы признавали также власть абхазских князей Маршаниа, а баракаевцы -первостепенных шапсугских узденей Лах и Анчок, вступивших в родство с Даурами одной из влиятельных абадзехских фамилий".
 
[Н. Г. Волкова. "Этнический состав населения Северного Кавказа в XVIII - начале XX века.]

Bu haber toplam 4446 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net