Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kitleler Farklı Bir Final İstediklerinde!
29 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 23:49
Abdulmunim Said, Şarku'l Avsat, 29 Mayıs 2019
 
Televizyon dizisi Game of Thrones yayınlanmaya başladığından bu yana daha önce hiçbir yapımın elde edemediği bir izleyici sayısına ulaştı.
Abdulmunim Said: Mısır Gazeteciler İdaresi Meclisi Başkanı ve Kahire Bölgesel Strateji Çalışma Merkezi Yönetim Müdürü.
 
Takipçilerinin sayısı dünya çapında 43 milyonu aştı. Dizi bununla da yetinmeyip bir ilki daha gerçekleştirdi. O da 1 milyon 400 binden fazla izleyicinin dizinin finalinin kendilerini tatmin ve memnun etmediğini ifade etmesiydi.
 
İzleyiciler ayrıca; televizyon dünyasında çekilmiş belki de en heyecan verici ve gerilimli, tansiyonları yükselten, çokça savaş, yüzleşme sahneleri ve kısık sesle yapılsa da sıcak diyalogları ile nefesleri kesen, acısı ve tatlısıyla, cesareti ve korkaklığıyla, vatanseverliği ve ihanetiyle, güzelliği ve çirkinliğiyle insanlık hallerinin genel resmini tamamlayan aradaki cinsel içerikli sahneleri ile 80 saatten fazla kesintisiz gösterimin ardından olayların sonladırılma şeklinden duydukları hayal kırıklığını da dile getirdiler.
 
İzleyicilerin hepsi; belki de dizinin unutulmasını istemedikleri için dizinin final bölümünün yeniden çekilmesini istiyorlar. Genellikle finalleri tatmin edici bir sona dayanan bu tür dizilerin bağımlıları, dizinin sona ermesinden duydukları üzüntüyü azaltıp ömür boyu anacakları güzel bir final istedikleri için düzeltilmesini talep ediyorlar.
 
Bir zamanlar analistler; roman ve öyküleri, bazen de heykel ya da tablolar olsun sanat yapıtlarını, tiyatro ve sinema filmlerini siyasi bir referans olarak kullanıyorlarsa, bugün Game of Thrones dizisi artık ilginç ve başta Emmy olmak üzere çok sayıda ödül almış bir yapımdan çıkarak bazen siyaset ve istihbarat çalışmaları bazen de savaş ve barış planları, savaşları, hançerden uçan ejderhalara çeşitli silahları, entrikaları ile bir laboratuvara dönüştü.
 
 
Politika uzmanları ve yazarları; herkesin bütün çağların amaçlarının ve gayelerinin gerçekleşmesi için eski çağların araçlarını kullanarak Demir Taht’a ulaşmaya çalıştığı ve Yedi Krallık olarak da bilinen Westeros’u büyük bir siyasi çalışmalar laboratuvarı haline getirdiler.
 
Normal seyircilerin hayalkırıklığına uğramalarının nedeni ise sadece finalde dizi boyunca gösterdiği cesarete ve yaptığı büyük fedakarlıklara ve zamanla tahtın varislerinden biri olduğunun ortaya çıkmasına rağmen dizinin kahramanı iyi kalpli ve cesur Jon Snow'un tahtı elde edememesidir.
 
Ayrıca başroldeki kadın ve erkeğin evlenmesiyle mutlu bir sonla biten bütün televizyon dizilerine uygun olarak dizinin cesur kadın kahramanı, kölelerin kurtarıcısı, demir leydi ve güzel Daenerys Targaryen’e cesur sevgilisi ile evlenme ve birlikte büyük tahtı elde etme fırsatı vermediği için de finalden memnun değiller.
 
Zira dizinin sonunda Snow, bağımsızlık liderinden insanları öldüren, şehirleri yakan, sevgili ya da düşman olsun kendisinden başka hiç kimsenin yönetimine ortak olmasını istemeyen faşist bir lidere dönüştüğü için Targaryen’i öldürüyor hatta kelimenin tam anlamıyla katlediyor. Kısacası sonunda iktidar aşkı yeniyor.
 
The New Yorker dergisinde 21 Mayıs’ta yayınlanan Amy Davidson Sorkin imzalı “Game of Thrones seçim siyaseti hakkında bizlere ne öğretiyor?” adlı yazıda oyundan çıkışın meclis aracılığıyla gerçekleştiği belirten yazar, meclisin kimin Demir Tahta geçeceğini seçmek için taht şehri Kings Land’te “Ejderha Uçurumu”nda toplandığında aslında “oylama” yapmalıydı diyor. Ama bu toplantının ardından meclis, 8 sezonluk dizinin ilk sezonun ilk bölümünde yüksek bir yerden itilip yere düştüğü için ayakları felçli kalan ve ancak taşınarak ya da tekerlekli sandalye ile hareket edebilen Bran Stark’ı seçti.
 
İzleyicilerin gözünde felçlilik sağlığın, hareketsizlik hareketin, zayıflık kuvvetin, acizlik mükemmelliğin yerini aldı. Ancak yazar bu seçimin ardında bir bilgeliğn daha saklı olduğunu düşünüyor. O da seçimlerin ilkel bir şekilde ifade bulmasıdır. Bu seçimlerde güç değil büyüklerin bilgeliği üstün gelmiştir. Çünkü herhalükarda Game of Thrones’un ilk kurbanı olan Bran, dizinin bölümleri boyunca bütün başına gelenlere rağmen sonunda tahta ulaşan kişi olmuştur.
 
Aynı şekilde; gerçekleri yukarıdan izleyip kötü ile iyiyi, gerçek ile hayali birbirinden ayırmasını sağlayan kuzgun gözlerine sahip olan Bran, kendisine geleceği görme yetisi kazandıran metafizik bir güç de elde etmiştir.
 
 
Bu seçilmek için yeterli bir erdem midir yoksa değil midir?
 
Bu ayrı bir meseledir. Dizide daha önce sosyalizmin başına geldiği gibi halihazırda liberalizm ve demokrasinin de mi sonuna ulaştığı ile ilgili uluslararası tartışmalara bir gönderme yapıldığını söylemek mümkün değildir. Ama dizide var olan kurgusal tarihten birtakım göndermelere ulaşılabilir.
 
Bu göndermeler, modern dünyamızda hala halkları ve seçkinlerin zihnini meşgul eden iktidarın temeli ve meşruiyetin kaynağı gibi zor sorularla ilgilidir.
 
Platon bizlere medeniyet ile barbarlık arasındaki farkı temsil ettiği için “yasanın” iktidar ve meşruiyetin kaynağı olduğunu söyler.
 
Westeros ise görünüşe bakılırsa ikisinin arasında orta bir yerde durmaktadır. Yine rakiplerden birini seçecek bir meclisin varlığı da ikinci durumdan birincisine geçişi temsil etmektedir.
 
Yazar Sorkin’e göre; Bran Stark en başından beri “anlatıcı” rolünü üstlenmiş olsaydı meclisin seçiminin anlaşılır hale gelecek ve bunun belki de hayal kırıklığına uğrayan izleyiciler için daha heyecan verici olacaktı.
 
Bu, dizi boyunca her birinin kendi özel ve genel hikayeleri olan bütün taraflara karşı Bran’a daha fazla güvenirlik kazandırabilirdi.
 
Özellikle dizinin katliamları ve düğünleri haklı göstermek için hikaye anlatımına ya da tanıtım veya propagandanın rolüne büyük önem verdiği göz önüne alınırsa.
 
Dizinin bütün sezonları boyunca gayrımeşru çocuklar hakkında melodramatik süprizlere, karmaşık bir zamanda ortaya çıkan gerçek anne ya da babalara, insanlar arasındaki rekabet ve nefrete yer verilse de büyük sorunlar her zaman gündemde kalmayı sürdürüyor.
 
 
Dizi baştan sona; belirli bir coğrafyada bir kral ve halkın yaşadığı ve kişilerin birbirleriyle rakabet ettikleri bir siyasi birim içerisinde, Demir Taht'a ulaşmak için Yedi Krallık arasında, bütün bunlar ve doğa güçleri (gelecek olan ve günümüzdeki küresel ısınmaya benzeyen kış), tarihi güçler ya da savaşmak ve öldürmek için yeniden dirilen ölüler arasında olmak üzere 3 düzeyde ilerlemektedir.
 
Dizideki uyanan ölüler; sinema ya da televizyon yapımlarında zombileri çokça kullanan mevcut sanatsal dalganın bir devamı veya geçmişte tarihte yaşananlar ile gelecekte yaşanacaklarla ilgisi olan çok daha büyük sorunların bir parçası olabilirler.
 
Elbette teknoloji de bu çok boyutlu etkileşimlerde önemli bir rol oynuyor. Yine ateş püsküren ve uçan ejderhalara verilen rol de yazar Sorkin’in çok ilgisini çekmiş.
 
Dizide; bir keresinde Daenerys Targaryen’in kurtarıcısı rolünü oynayan bir keresinde de güç dengesini oluşturmakta kendisine önemli bir rol yüklenen ejderha, sonuç olarak dizinin geçtiği dönemde kendisinden beklenen savaşı sona erdirme görevini yerine getiremiyor.
 
Aynı günümüzde “nokta atışları” yapan hava güçlerinin ya da düşmanı tamamen ortadan kaldıran kitle imha silahları gibi.
 
Westeros savaşı Arya Stark’ın Gece Kralı’nı tarihin belki de ilk öldürücü silahı olan hançerle öldürmesi ile sona erdi. Ama Game of Thrones izlenmeyi hak eden bir dizi olmasının yanı sıra, içerisinde bilgeliği ve çok daha fazlasını barındıran bir dizidir.
 
 
Cherkessia.net, 29 Mayıs 2019

Bu haber toplam 3656 defa okundu.


Khanbolet

''En iyi repliklerden biri, eski köle ve şimdiki kraliyet mahkemesi istihbarat şefi Varys’ten geliyor. İlk sezonda şüpheli Ned Stark tarafından aslında kime hizmet ettiği sorulur. “Ülkeye, lordum,” diye cevaplar Varys; “Biri ona hizmet etmeli.”

Son bölümleri izlerken Varys’in sözlerini aklımızda tutmalıyız. Dünyaya hizmet etmek için -herhangi bir ülkeye hizmet etmek için- her şeyden önce sıradan insanlara hizmet etmeli. Gelecek tahtlara değil bize ait.''

Uzununu okumak isteyenler bu linkten okusun.

http://www.cevirigazetesi.org/taht-oyunlarinin-gercek-kahramanlari-koylulerdir/

Game Of Thrones izlemek için geceler boyu uykusuz, şimdide yazıları okumak için uykusuz kalıyorum.
:(

01 Haziran 2019 Cumartesi Saat 17:26
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net