Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatırlayacağız, Merhametli ve Onurlu Olacağız
02 Haziran 2019 Pazar Saat 21:44
Yakov Gordin, St. Petersburg, 29 Mayıs 2019
 
21 Mayıs 1864 -( kabul edilmiş tarih). Çerkesya trajedisi çok daha erken başladı ve çok sonra sona erdi. 
 
Bitti mi? Bu büyüklükteki halk trajedilerinin psikolojik olarak tanımlanmış sınırları yoktur.
 
Yakov Gordin: Tarihçi
 
Prometheus'un Kafkas Dağları'na zincirlenen mitini araştıran ünlü bir bilim adamı olan Aleksey Nikolayeviç Veselovski "Kafkasya'nın inanılmaz bir özelliği" olarak adlandırdığı "insanların hafızasının ölümsüzlüğü" hakkında yazdı.
 
Kafkas savaşının trajedisi insanların hafızasından kaçamaz, insanlar yaşadığı sürece büyük trajediler onların hafızasında yaşar. Ve Çerkesya halkı hayatta ve canlı, geleceğe yöneldi...
 
Ve bu durumda, trajedinin hatırası verimli olabilir. İnsanların en şiddetli testlerden geçtikleri ve kendilerine sadık kaldıkları için gurur duyma hakları vardır.
 
Zor bir kaderin şairi olan Josef Brodski, bir trajedinin kendisini kırmasını engellemek için, yüzüne bakmadan bakma cesaretine sahip olması gerektiğini savundu.
 
Bir buçuk yüzyıl, Çerkesya halkı trajedinin yüzüne baktı, önce korkunç bir şekilde yaklaştı ve daha sonra çelik ağırlığı ile üzerine çöktü. İzledim ve uzağa bakmadım, özgürlüğüm ve insanlık onurum için mücadele ettim.
 
Böyle bir kavgada yenilgi utanç değildir. Kazanan hangi ahlaki kaybın içinde olacağını bilemez. Fetih ruhunu sertleştirir.
 
Kafkasya Savaşı dünyası çok çeşitliydi. Biz dağlıları sadece "vahşi" olarak kabul edenleri değil, öncelikle soyluluklarıyla övülen "Dağ Şövalyeleri" olarak nitelendirenleri ve ortak geleceğimize inananları hatırlayacağız.
 
Her şeyi hatırlayacağız, ama ortak geleceğimize inanıyoruz.
 
 
Yakov Gordin, Yayıncı, tarihçi, "Yıldız" dergisinin baş editörü. 
 
Çeviri: Gubj Özlem
 
Cherkessia. net, 2 Haziran 2019
 
***
 
Будем помнить, сострадать и гордиться
 
21 мая 1864 года - дата условная. Трагедия Черкесии началась намного раньше и закончилась намного позже.
Закончилась ли? Народные трагедии такого масштаба не имеют психологически оформленных границ.
 
Алексей Николаевич Веселовский, известный ученый, исследовавший миф о Прометее, прикованном к Кавказскому хребту,писал о "бессмертии народной памяти", которую называл " поразительной особенностью Кавказа".
 
Трагедия Кавказской войны не может уйти из народной памяти.Великие трагедии живут в народной памяти пока жив народ. А народы Черкесии живы и живут , устремленные в будущее..
 
И в этом случае память о трагедии может быть и плодотворной. Народ вправе гордиться тем, что претерпел жесточайшие испытания и остался верен себе.
 
Иосиф Бродский, поэт нелегкой судьбы, утверждал - чтобы не дать трагедии сломить себя ,нужно иметь мужество смотреть ей в лицо, не отводя взгляда.
Полтора века народ Черкесии смотрел в лицо трагедии, сначала грозно подступавшей, а потом обрушившейся на него своей стальной тяжестью.Смотрел и не отводил взгляда, сражаясь за свою свободу и человеческое достоинство.
 
Поражение в такой борьбе - не позор. Победитель не знает - какие моральные потери понесет он в конце концов.Побежденный закаляет свой дух.
 
Мир Кавказской войны был многообразен. Будем помнить не только тех, кто считал горцев "хищниками", а в первую очередь тех, кто отдавал должное их благородству , называл "горскими рыцарями" и верил в наше общее будущее.
 
Будем помнить все, но верить в наше общее будущее.
 
Публицист, историк, главный редактор журнала "Звезда" Яков Гордин, г. Санкт-Петербург

Bu haber toplam 3856 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net