Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yetkililer, Kabardey-Balkar'daki Çerkes Aktivistleri Üzerindeki Baskıları Neden Arttırdılar?
15 Haziran 2019 Cumartesi Saat 12:17
Kavkaz, Reali, Valeri Dzutsev, 12 haziran 2019
 
Yetkililer, Çerkes aktivistlerine defalarca baskı uyguladı, ancak ceza davalarının başlamasından önce davaya genellikle ulaşılmadı. Sivil toplum kuruluşu "Xabze"nin başkanı Martin Kochesoko'nun tutuklanması davası olağan tepkilerin ötesine geçiyor. Yetkililerin tepkisi neden bu kadar sertti?
 
Bazı gözlemciler daha önce Mayıs ayında güvenlik görevlilerinin gözaltılarının ve Kabardey-Balkar'ın Kültür Bakanlığının denetlenmesinin cumhurbaşkanı vekili Kazbek Kokov tarafından başlatıldığını belirtti. Böylece, Kokov pozisyonunu güçlendiriyor ve Moskova'ya bölgeyi etkili bir şekilde yönetebileceğini gösteriyor.
 
Benzer şekilde Kokov, Çerkes aktivistlerine karşı daha sert bir politika izleyerek Kremlin'e olan bağlılığını göstermeye çalışabilir.
 
Martin Koçesoko: Çerkes aktivisti, insan hakları savunucusu. Xabze organizasyonu başkanı.
 
Aynı zamanda, Martin Koçesoko'nun kendisi bölgesel siyasi gündemin ötesine geçmeye başladı.
 
Özellikle, 24-25 Mayıs tarihlerinde Moskova'da, Rusya Halklarının Demokratik Kongresi girişimiyle Moskova'da düzenlenen federalizmin sorunları üzerine yapılan bir konferansa katıldı.
 
Bundan önce, Kabardey-Balkar'da Rusya'da federalizmin yıkılmasına dair bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılanlar, yetkililerin federalizmi ortadan kaldırdığını ve bu eylemlerin ülkede sistemik bir krize neden olduğunu söylediler.
 
Çerkes aktivistinin yerel Çerkes gündemin dışına çıkıp, federal konulara girmeside iktidarda olanların hoşuna gitmeyebilir.
 
Koçesoko, 8 Haziran'da Kabardey-Balkar'ın Lesken bölgesinde polis tarafından gözaltına alındı. Polisler, arabasında uyuşturucu bulduklarını iddia ediyorlar. Xabze ofisi arandı, ayrıca bilgisayarlara ve elektronik materyallere el konuldu. Sivil toplum aktivistleri, sosyal ve politik faaliyetleri nedeniyle aktivistin gözünü korkutmak için uyuşturucunun konulduğunda inanıyorlar.
 
Koçesko'nun destekçilerine göre, Mayıs ayının başlarında, aktivistin ailesini ziyaret eden yerel yönetimden birinin, sivil toplum "faaliyetini yavaşlatması" gerektiği konusunda uyarması gerçeği var.
 
Son zamanlarda böyle bir halk tepkisi, Krasnodar Kray'ında yaşayan Çerkes yaşlısı Ruslan Guaşev'in üzerinde baskı yarattı. Soçi'deki bir mahkeme Guaşev'in 21 Mayıs 2017’deki yas günü dua'sı için 10 bin ruble para cezasına çarptırılmasına karar verdi.
 
Dua, Rus-Kafkas savaşı sırasında ölen Çerkeslerin anısına yapılmıştı. Bundan sonra yaşlı Çerkes, çevrelerinde geniş bir karşılık bulan açlık grevini ilan etmişti.
 
Belki de, Martin Koçesoko'nun tutuklanmasında, bir toplum figürüne karşı Kazbek Kokov'un Moskova'daki yetkililerin dikkatini çekme arzusu ile harekete geçmesi durumu vardır. Federal düzeyde siyasi bir gündem ile konferanslara katılım normal olarak algılanıyorsada, yerel düzeyde yetkililer aynı olaylar için son derece fevri davranıyorlar.
 
Valeri Dzutsev: Kuzey Kafkasya uzmanı. Politolog 
 
Son olarak Medusa'da gazeteci olan İvan Golunov'un tutuklanmasının gösterdiği gibi, Rusya'nın başkenti düzeyinde bile, yetkililerin eylemleri eskisinden daha az öngörülebilir hale geliyor.
 
Maalesef Moskova'daki bu korkunç davalar, halkın büyük tepkisine neden oluyor ve yetkilileri bir şekilde etkileyebiliyorsa da, bölgesel düzeyde bu etkinin elde edilmesi çok daha zordur. Sadece 2 bin kişi bir günde Koçesokov'un serbest bırakılmasını talep eden bir dilekçe imzaladı.
 
 
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 15 Haziran 2019 

Bu haber toplam 3762 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net