Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zikhia Piskoposluğunun Merkezi Olan Novi Afon
05 Temmuz 2019 Cuma Saat 13:51
 
IX. VE X. Yüzyılda Zikhia (Çerkesya) Pipkoposluğu'nun Merkezi Olan Yeni Afon (Новый Афон)
 
"Nikopsia'nın (Anakopiya) Yeni Afon bölgesinde olduğunu doğrulayan bir durum daha var. Havari Simon Kananit ölümünden sonra, Sebastopolis'e (Sohum), sonra Nikopsi'ye (Anakopii) gömüldü.
 
Daha sonra, şimdi Yeni Afon Katedrali'nin yanında bulunan Simono-Kananitsky Manastırı kuruldu. Yeni Afon, günümüzdeki Sohum'a çok yakındır. Voronov'un yazdıklarını takip edersek, Simon Kananit'in cesedinin, tamamen saçma olarak Tuapse yakınlarındaki Novomikhaylovsk bölgesine götürülmesi gerekliydi.
Prof.Dr. Almir Abreg, Tarihçi.
 
Ek olarak, Gürcü kronikleri, Anakopiya'nın Zikhia ve Abhazya sınırında olduğunu, yani günümüz Yeni Afon'un Nikopsi (Anakopiya) olduğu ve eski Çerkesya (Zikhia) arasındaki sınırda bulunduğunu söyler. Buna ek olarak, Abhazca'da Yeni Afon, halk arasında Psırdzkha (Псырдзха) olarakta adlandırılır. Bu adın ilk kısmı hâlâ Çerkesce "su", ikincisi olan adzkha (aдзха) ise Abhazca'da "bahar", "kaynak", "anahtar" anlamına gelir.
 
Negepsuho nehrinin adının, basit ünsüzlerden oluşan Nikopsia adıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Bu nehrin adından gelen, Nikopsi veya Nikopsis diye bir şehir adı yoktu.
 
Şimdi, Negepsuho Nehri üzerindeki Novo-Mikhaylovskaya bölgesine Nikopsia'yı yerleştirme fikrinin kimden çıktığını söylemek zor. Asıl mesele, Abhaz araştırmalarında Abhazya'nın kuzey sınırlarını haklı çıkarmanın temel argümanı haline gelmesidir.
 
Z. Ançabadze, G. Dzidzaria ve daha sonra, Ş. İnal-ipa, Kruşkova, Yu.Voronov ve daha sonraki yazarlar, Konstantin Bagryanogodny'ye atıfta bulunarak, Nikopsia ve Negepsukho arasındaki bağlantıya dikkat çekti. Daha sonra, Kruşkova ile tartışan Yu.Voronov ve Bgazhba, Zvandripş Hristiyan kilisesinin bulunduğu güneydeki uzak bir yere, Zvandripş köyüne Nikopsi'nin yerini taşıdı.
 
Onların aklına Negepsuho'nun bir yerleşme yeri olarak kabul edilme ihtimalinin olmadığı geldi. Ancak Nikopsia'yı Yeni Afon'la ilişkilendirmekte istemediler, çünkü o zaman Abhazya'nın sınırları çok daha güneye düşecekti. Ancak bu konu Abhazlarca asla tanınmaz, üstelik Yeni Afon'daki eski manastırın duvarında, Zikhia piskoposluğunun merkezinin burada (Yeni Afon'da) bulunduğunu gösteren bir yazıt olmasına rağmen.
 
Burada söz verdiğim bir bağlantı: "Orta Çağ'ın ilginç bir mimari ve dini yapısı, Novi Afon şelalesinin yanında bulunan Simon Kananit tapınağıdır. Uzmanlara göre, Simon Kananit tapınağı IX.- X. yüzyılda inşa edilmiştir. 19. yüzyılda restore edilmiş ve kısmen değiştirilmiş. Antik efsanelere ve Abhazlar'ın geleneklerine göre havari Simon Kananit'in kalıntıları tapınağın içine gömülmüş, Simon Kananit tapınağında iki erken dönemden yazıtlar kalmıştır.
 
Biri IX. - X. yüzyıllara dayanan antik Yunanca yazıt, manastırın alt duvarının pencerelerinin üstünde bir daire ve içinde bir haç imgesiyle birliktedir. Bu yazıt sadece kısmen ve sonra farklı şekillerde deşifre edilmiştir (I.Pulilovsky, V.Latyshev, T.Khukchishvili ); işte okuma yollarından biri: Tanrı'nın annesi, Tanrı! En Saf Zikhia Metropolitan'ı George'u Kurtarın."
 
 
[Kauchchishvili T.G. Gürcistan'daki Yunanca yazıtlar, s.20. Kitaptan: G.A. Amichba. Yeni Afos ve çevresi, Sukhumi, 188, s.47.)" - Almir Abreg
 
***
 
"Есть еще одно обстоятельство, которое подтверждает, что Никопсия (Анакопия) находилась в районе Нового Афона. После кончины апостола Симона Кананита, который находился в Себастополисе (Сухуме), его похоронили в Никопсии (Анакопии). Там позднее был основан Симоно-Кананитский монастырь, который и сейчас находится рядом с Новоафонским собором.
 
Новый Афон находится совсем близко от современного Сухума. Если же следовать тому, что писал Воронов, то тело Симона Кананита должны были бы отвезти в район Новомихайловска близ Туапсе, что является полным абсурдом. Кроме того в грузинских летописях рассказывается, что Анакопия находилась на границе Зихии и Абхазии, то есть современный Новый Афон расположен в том месте, где была Никопсия (Анакопия) и являлся границей между древней Черкессией (Зихией). Кроме того, Новый Афон по-абхазски называется Псырдзха, где первая часть этого названия по-адыгски все-таки означает "вода", а вторая - адзха на абхазском - "родник", "источник", "ключ".
 
Название реки Негепсухъо не имеет никакого отношения к названию Никопсия, простое созвучие. На этой реке не было никакого города с названием Никопсия или Никопсис.
 
Сейчас трудно сказать, кому в голову пришла мысль локализовать Никопсию в районе Ново-Михайловской на реке Негепсыхъо. Главное, что она стала основным аргументом обоснования северных пределов Абхазии в этом районе в абхазоведении. В работах З.Анчабадзе, Г.Дзидзария, Ш.Д.Инал-ипа, Хрушковой, Ю.Воронова и более поздних авторов со ссылкой на Константина Багрянородного постоянно указывалась связь Никопсии с Негепсухо. Позднее, Ю.Воронов и Бгажба, дискутируя с Хрушковой, "передвинули" место расположение Никопсии значительно южнее в с.Звандрипш, где находился Звандрипшский христианский храм.
 
До них дошло, что Негепсухо не имеет перспектив считаться местом локализации. Но они не захотели связать Никопсию с Новым Афоном, тогда границы Абхазы опустились бы еще южнее. Но этого в Абхазии никогда не признают, хотя на стене древнего монастыря в Новом Афоне есть надпись, свидетельствующая о том, что здесь находился центр Зихской епархии.
 
вот ссылка, которую я обещал: "Интересным архитектурным и культовым сооружением раннего средневековья является храм Симона Кананита, расположенный у Новоафонского водопада. Он представляет собой монастырь средних размеров, выстроенный из тесанного белого камня. По мнению специалистов, храм Симона Кананита был сооружен в IX-X вв.; он реставрирован и частично видоизменен в Х1Х в. Согласно древним легендам, а также преданиям абхазов, внутри храма были захоронены мощи апостола Симона Кананита. Храм Симона Кананита сохранил две раннесредневековые греческие надписи.
 
Одна из ни датируемая IX-X вв. имеется над окнами нижней стены монастыря вместе с изображением круга и креста внутри него. Эту надпись расшифровывают только частично и то по-разному (И.Помиловский, В.Латышев, Т.Каухчишвили); вот один из вариантов ее прочтения: Матерь, божия! Спаси Георгия пречистого митрополита Зихского". 
 
Каухчишвили Т.Г. Греческие надписи в Грузии, с.20. Из книги: Г.А.Амичба. Новый Афон и его окрестности, Сухуми, 188, с.47." Альмир Абрегов 
 
 
Çeviri: Gubj Özlem
 
Cherkessia.net, 5 Temmuz 2019

Bu haber toplam 4242 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net