Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2020 Nüfus Sayımında Neden ÇERKES Yazdırmalıyız?
11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 14:30
Keşej Aslanbi, 1 Temmuz 2019
 
 
 
1. Eski haritalarda ülkemiz Çerkesya olarak kaydedilmiştir.
 
 
2. Çerkes teriminin ortaya çıkışını tam olarak anlamak için ilgili birçok uluslararası ve Rus belgeleri vardır.
 
 
3. Dünyada şu şekilde biliniriz: Çerkesı,Circassians, Çerkessen, Şarkasi,Çerkesler vs.
 
 
4. Ulusal milli kıyafetimiz ''Faşe’' nin Rusça ismi Çerkeska’dır, yaklaşmakta olan nüfus sayımının resmi dili Rusça'dır.
 
 
5. Kabardey, Vubıhya, Şapsığya ,Abadzehiya ve diğerleri Çerkes eyaletlerinden başka bir şey değildir.
 
 
6. Pek çok ulus hem kendi dilindeki adına (bizimki Adıge) hem de uluslararası isimlere (bizimki Çerkes) sahiptir.
 
 
7. Çoğunlukla diğer dillerde kaydedilmiş olan tarihimiz ve kültürümüzün muazzam katmanları, “ÇERKES” ekzoetnonimi ile bağlantılıdır, bu yüzden birçok kişi bu kıskanılacak mirasa yönelmiştir. Bu nüfus sayımı, kendi mirasımızı daha fazla güvence altına almak için fırsat sağlayacaktır.
 
 
8. "ÇERKES" ekzoetnonimine ilişkin çok sayıda iddia, öncelikle Çerkesya ülkesinin bölgesel ve kültürel mirasına olan talepleri nedeniyle ortaya çıkar ve ADIGE adı için geçerli değildir.
 
 
9. Mevcut idari sınırlarda bir değişiklik olması durumunda, şu anda var olan bölgelerin adları değişebilir, bu da mevcut yapay alt etnik isimleri otomatik olarak değiştirir.
 
 
10. Rusya Bilimler Akademisi'nin "Çerkes" ve "Adıge" terimlerinin kimliği hakkında resmi bir sonucu vardır.
 
 
11. Yaşadığımız ülkelerdeki halkımızın çoğunluğu Çerkes olarak kaydedilmiştir ve bu durumda, maruz kaldığımız şiddetli ayrımcılık ne olursa olsun, bağlantımızı bir kez daha teyid ediyoruz.
 
 
12.1991’de Adıgey’de, “Biz Adıgeyiz, Biz Çerkesiz” konulu düzenlenen konferansta bilim forumunun tavsiyelerine dayanarak,Çerkeslerin tek bir millet olduğu,tek isim,tek tarih, tek kültür,tek bir tarihi vatanı olması ile birlikte, halkın daha fazla ayrışmasının üstesinden gelme amacıyla, ilk Adıge (Çerkes) kongresinde karar alındı. Daha sonra bu konu Temmuz 1996’da Cherkessk’te düzenlenen üçüncü DÇB kongresinde, Temmuz 1998’de Krasnodar’daki dördüncü DÇB kongresinde ve Nalçik’te Temmuz 2000 de yapılan beşinci DÇB kongresi gündeminde yer aldı.
 
 
13. Nüfus sayımı için milliyeti kayıtlarda belirtilmektedir: Kabardey, Adige, Shapsıg ve Çerkes... Nüfus sayımında ''ADIGE'' olarak kaydedilen kayıtlar otomatik olarak bu bölge terimlerinden birine atanacaktır.
 
 
14. Nüfus sayımı Çerkes dilinde yapılmamaktadır, bu yüzden ÇERKES yazıyoruz, ADIGE değil!
 
Fotoğraf açıklaması yok.
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 11 Temmuz 2019
 
***
 
2020 гъэм щыlэну переписым теухуауэ.
 
 
Почему всё же черкес?
 
 
1. На старых картах наша страна записана как Черкесия.
 
 
2. Есть масса международных и российских документов, где фигурирует именно термин черкес,
 
 
3. Миру мы известны как: черкесы, чиркассианс, черкессен, шаркаси, черкесслер и т.д.
 
 
4. Наша национальная одежда фащэ на русском языке - официальном языке грядущей переписи называется черкеска.
 
 
5. Кабарда, Убыхия, Шапсугия, Абадзехия и другие - это не более чем провинции черкесов.
 
 
6. Многие народы имеют как самоназвание (у нас адыги) и иноназвание (у нас черкесы)
 
 
7. К экзоэтнониму "ЧЕРКЕС" имеет привязку огромнейший пласт нашей истории и культуры, в основном записанный на других языках , на это завидное наследие сейчас зарятся очень многие .Данная 
 
перепись предоставляет возможность дополнительно закрепить за собой наше собственное наследие.
 
 
8. Многочисленные претензии на экзоэтноним "ЧЕРКЕС" имеют место в первую очередь из-за претензий территориальному и культурному наследию страны Черкесия и не распространяются на самоназвание "АДЫГЭ
 
 
9. В случае изменения существующих ныне административных границ могут измениться и существующие сейчас названия регионов, что повлечёт автоматическое изменение существующих сейчас искусственных субэтнических названий"
 
 
10. Есть официальное заключение РАН о тождественности терминов "черкес" и "адыг".
 
 
11. Большинство нашего народа в странах своего проживания записаны как черкесы и в данном случае мы ещё раз подтверждаем свою связь независимо от насильственного разделения, которому подверглись.
 
 
12. В 1991 году в Адыгее состоялась научно-практическая конференция "Мы - адыги - черкесы", на которой и были выработаны рекомендации, на которые опирались участники первого съезда МЧА. Позже к этому вопросу возвращались и на третьем конгрессе МЧА, который прошел в июле 1996 года в Черкесске, и на четвертом конгрессе МЧА в Краснодаре в июле 1998 года, и на пятом конгрессе МЧА в июле 2000 года в Нальчике.
 
 
13. В реестре национальностей для переписи указаны: кабардинец, адыгеец, шапсуг и черкес.. Записанный при переписи как АДЫГ автоматически будет отнесён к одному из этих территориальных терминов
 
 
14. Перепись проводится не на черкесском языке, поэтому пишем черкес, а не адыг!
 
Къэшэж Аслъэнби, 1 июль 2019 

Bu haber toplam 3883 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net