Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Т Sembolü (Тхьэпщ/Тапш) Çerkes Monoteizm (Tektanrıcılık) Sembolüdür
11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 14:34
 
Тхьэлъэlу (Tha’ye saygı duymak,ona yapılan istek ritüeli) mekanına kurulur. T sembolünün kendisi ibadet konusu değildir.
T sembolünün anlamı: Üst yatay çizgi, her yerde ve her şeyin üstünde olan ve üzerinde hiçbir şey olmayan en yüksek ilahi seviyeyi sembolize ediyor..
 
Tek dikey çizgi, Tek olan Dünya'yı sembolize ediyor. (Псори Зыщ)
 
 
T-sembolü hakkında kaynaklar:
 
Çerkesya topraklarında T sembolleriyle tanışan Avrupalı araştırmacılar, onlara “haçlar” adını vermiş, ancak tamamen alışılmadık bir şekle sahip Çerkes haçların T harfi biçiminde olduğunu belirtmişler.
 
Çerkesya'da T sembolü Hristiyanlığın bir mirası değildir. 
 
T sembolü Hristiyanlıktan çok daha eskidir. Çerkesya'da Hristiyanlık döneminde, eski T sembolünden önemli ölçüde farklı olan Hristiyan haçlar da kuruldu. Bir haç görmüş olan hiç kimse, onu T sembolü olarak göstermez.
 
Jean-Baptiste Tavernier , XVII. Yüzyılda Çerkesya'nın dini ayinleri tanımlamasında. T sembolünü çekiç şeklindeki haç olarak nitelendirdi: "Yılda bir kez her evde çekiç şeklindeki bir haç yapılır." (J.B. Tavernier. Kırk yıl boyunca Türkiye, İran ve Hindistan'a altı seyahat. ABKIEA. S. 78.)
 
Longworth, 19. yüzyılın ortalarında bir ritüel koruda bir T sembolü tanımladı. (Longworth J.A. Çerkesler Arasında Bir Yıl., El-Fa, 2002. S. 426).
 
XIX yüzyılın 40'lı yıllarda Leonty Lyule. : İbadet ettikleri nesnenin tek sembolü, zaman zaman çürümekte olan diğer benzer haçların olduğu bir ağaca yaslanmış, T harfi biçimindeki özel bir formdaki tahta haç şeklidir. (Lyulie L. Ya. Çerkeslerin,İnançları, ayinleri ve önyargıları. ... s. 122).
 
 
18. yüzyılda İtalyan Katolik keşiş Minai Medici şunları kaydetti:
 
“... Ağaçların yakınındaki farklı yerlerde tahta direkler saplanmış, Thapş (Тхьэпщ) denilen pastoral çubuk gibi bir şey…
 
İhtiyaç duydukları her ne olursa olsun, at sırtından inmeden ve hayran olmadan, bu Thapş’i (Тхьэпщ) geçerek devam etmeleri imkansızdır, bunun yanında dua gibi bir şey söylerler.
 
Anlaşılan, her zaman işlerinde başarı istiyorlar ve manevi işler yapmadan önce çok saygı duyuyorlar ... Her durumda bu şekilde dua ediyorlar: "Bize mutluluğumuzu vermezseniz, hiçbir insan bize mutluluğumuzu veremez." (Melikset-Bekov. Pontica Transcaucasica Ethnica, SE, № 2, 1950, sayfa 163-175).
 
1836'da Edmond Spencer şöyle yazdı: “ Adler vadisindeki kutsal bahçelerinden geçerken sembolü gözlemledim, bir haçtan daha çok T'ye benziyordu; son derece eski olduğu söylendi ”. (Spencer E. Çerkesya seyehatim, 1839. S. 109).
 
Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 11 Temmuz 2019

Bu haber toplam 4810 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net