Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Çerkes (Adıge) Kaydı (Bölüm I)
02 Aralık 2019 Pazartesi Saat 18:12
Çerkesler, (Adıgeler) Kafkasya'nın yerli halkı ve dünyanın en eski halklarından biridir. Kendi ana dillerinde kendilerine Adıge diyorlar ve tüm dünyada yüzyıllar boyunca Çerkes adı altında tanınıyorlar. Bu makale Çerkes kayıtlarına adanmıştır.
                                                Fotoğraf: Yandex, resimler
 
1. M.Ö. VI yüzyılda  Çerkes halkının ataları, şimdiki Rusya topraklarında en eski Sindika devletini kurdular. Taman Yarımadası'nda, Karadeniz kıyılarının bitişik bölgelerinde ve Kuban'ın alt kısımlarında yer alıyordu. Burada kendi altın ve gümüş paraları basıldı. Devletin başkenti Sindika şehri veya Sindika Limanı (şimdiki Anapa şehri) idi.
   Sindika altın boynuz(içki kabı) yedi kardeş Kurgan No. 4. V. G. Tiesenhausen kazısı,
                        1875-1876. Ermitaj/ Fotoğraf: Yandex, resimler
 
2. Çerkeslerin  ulusal kıyafetleri olan güzelliği ve rahatlığıyla ünlü Çerkeska, komşu bir çok halk ve Kazaklar tarafında ödünç alındı. Çerkeska, Rus imparatorları, Polonya kralları ve diğer hükümdarlar tarafından resmi tören kıyafetleri olarak giyildi.
                                                      Fotoğraf: Yandex, resimler
 
3. Çerkesler, Rusya Federasyonu'ndaki en bölünmüş halktır. Tarihsel Çerkesya'nın bir parçası olan toprakları bugün Rusya Federasyonu'nun çeşitli kurucu bölgelere bölünmüştür: Krasnodar Bölgesi, Adigey Cumhuriyeti, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti, Stavropol Bölgesi. 2010'dan bu yana insanlar iki federal bölgeye ayrıldı: Güney ve Kuzey Kafkasya. Sovyet döneminde Çerkesler, ülke yönetiminin irade ve kararıyla farklı isimlerle gösterilmeye başlandı. Kabardeyler, Çerkesler, Adıgeler, Shapsığlar. Ancak bu kadar yapay bir bölünmeye rağmen, onlar tek bir Çerkes halkı ve aynı dili Çerkesçe (Adıgebze)  konuşuyorlar.
 
 
                                                       Fotoğraf: Yandex, resimler
 
 
4. Adigey Cumhuriyetinde özel korunan doğal bölgeler, Rusya Federasyonunun koruma altındaki alanlarının ilk sıralarında yer alıyorlar. Cumhuriyet topraklarının üçte birinden fazlasını işgal ediyorlar.
                                  Tabiat parkı “Büyük Thach” Fotoğraf: Yandex, resimler
 
5. Avrupa, Rusya ve Kafkaslardaki en yüksek tepe olan Elbruz'a (Oşhamahue) ilk tırmanış, 22 Temmuz 1829'da Çerkes- Kabardey Haşır Kılar tarafından gerçekleştirildi.
              Elbruz'un ilk fatihine adanmış I. Nikolay dönemi anıtı. https://ru.wikipedia.org/
 
6. Mısır'daki Çerkesler 135 yıl boyunca sürekli olarak orta Çağ'ın en güçlü devletini yönetti. Memluk sultanı, Mısır’ın kendisi dahil, Suriye, Filistin, Kıbrıs, Lübnan, Yemen, Libya, Sudan, Kilikya Ermenistan, bugünkü Ürdün, Suudi Arabistan, kutsal İslam kentleri olan Mekke ve Medine ile birlikte Hicaz, Türkiye, vb.
 
Mısırlı Çerkes sultanları Moğolları yenilgiye uğrattı, Timurlenk kuvvetlerinin ilerlemelerini durdurdu. Şam'a geçerek ve sonunda Haçlıları Orta Doğu'dan kovdu.
  Mısır’da Çerkes Sultanı Berkuk Cami ve Medresesi, Kahire/Mısır. Fotoğraf: Yandex, resimler
 
7. Atazhukinsky (Hatokşokue) Bahçesi, Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik şehrinin kültür ve dinlenme parkıdır. Kuzey Kafkasya bölgesinde 2. Sırada yer alıyor. 2002 yılında Rusya'daki en iyi park olarak kabul edildi.
                                                Fotoğraf: Yandex, resimler
 
8. Osmanlı Sultanı II. Selim ((1566-1574) döneminde Volga-Don Kanalı'nın yapımı için ilk defa bir proje Kefe Sancakbeyi Çerkes Kasım Bey  tarafında önerilmiş ve koordinasyonuyla görevlendirilmiştir.
                                              Fotoğraf: Yandex, resimler
 
9. Çerkesler, сэшхуэ -seşhue  dedikleri, Kazaklar ve diğer komşu Kafkasya halkları tarafından ödünç alınan benzersiz bir tür ateşsiz savaş silahı (kılıç) icat ettiler. Çerkes kılıcı, Rus İmparatorluğu ordusu ve daha sonra Sovyet Birliği Kızıl ordusu tarafından kullanıldı.
                                           Fotoğraf: Yandex, resimler
 
10. Rusya'nın ilk generalissimus (Başkomutan) Kabardey Prensi Mihail Alegukovich Cherkasy idi. 14 Aralık 1695'te büyük Peter tarafından toplanan meclis oturumunda seçildi.
 
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 2 Aralık 2019

Bu haber toplam 3700 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net