Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Tütününün Tarihi
02 Aralık 2019 Pazartesi Saat 18:58
Avrupalı gezginler 17'nci yüzyıldan bu yana Çerkes tütününün üretim, kullanım ve ticaretini detaylıca anlatmışlardır. 
 
Kabarda (Doğu Çerkesya) 1807 Anayasası dini nedenlerden dolayı tütünü yasaklamıştı. 1864'te Rus fethi Çerkes tütününün kültürel geleneklerini sona erdirdi. Yine de sürgün edilen Çerkeslerin yerlerini işgal eden yeni Rus yerleşimciler onların bazı tütün içme geleneklerini miras aldılar.
 
 
1700'den itibaren Rusya'nın Kafkasya ile ticaret yasağını kaldırmasıyla, ucuz Çerkes tütünü pahalı Virginia tütünüyle başarılı bir şekilde rekabet etti.
 
1723'te Rusya Ukrayna'da, Batı Sibirya'da Çin tütünüyle ve Alaska’da California tütünüyle rekabet edebilen, kendi yeni Çerkes tütününü (cherkassky tabak) üretmeye başladı.
 
Çerkes tütünü Sibirya’nın yerli halkı ve Amerikan yerlileri arasında para yerine geçen bir değiş tokuş birimi haline geldi. Bu tür Çerkes tütünü, içine koruyucu güherçile katıldığından sağlığa son derece zararlı olarak biliniyordu. ABD'de tütün üreticisi 
 
 
Pierre Lorillard gerçek Çerkes tütünü olduğunu iddia ettiği yeni bir Çerkes tütünü üretmiş ve Çerkes kadınlarının egzotik görüntülerini de sömürmüştür.
 
 
Kaynak: Sufian Zhemukhov, George Washington University, United States
 
Çeviri: Lıperıt Perenıko
 
Cherkessia.net, 2 Aralık 2019

Bu haber toplam 3868 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net