Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Çerkes (Adıge) Kaydı (Bölüm II)
11 Aralık 2019 Çarşamba Saat 19:41
Çerkes kayıtları ile ilgili makalenin devamı.
 
11. Çerkesler ve görgü kuralları hakkında, Puşkin, Lermontov, Byron ve dünya edebiyatının diğer birçok klasikleri tarafından söz edildi.  M.Y.Lermontov’un “Çerkesler” adlı ilk şiiri bu insanlara ithaf edilmiştir. 
 

                           M.Y.Lermontov’un   1828 “Çerkesler”  şiirinin sayfa başlığı
 
12. Çerkesler 101 yıl boyunca, Rus-Kafkas Savaşı'nda güçlü Rus imparatorluğun toprak büyüklüğü, insan kaynakları, ekonomi ve askeri teknolojideki mutlak üstünlüğüne rağmen, sömürgecilik politikalarına karşı çıktılar.
 
             Çerkesya’nın Karadeniz kıyısına Rusların inişi. Fotoğraf:Yandex,resimler
 
13. Çerkesler, 1796'da İngiliz doktor Edward  Jener tarafından keşfedilmeden çok önce çiçek hastalığına karşı aşı icat ettiler. James Cook,La Mottre, Gerber,Voltaire ve diğerleri bunu yazdılar. 1711'de Aubrey de la Mottre, yaşlı Çerkes kadın tarafından küçük bir kıza yapılan  çiçek aşısını gözlemledi.
 
Fransız filozof Claude-Adrian Helvetius şunları yazdı: “Güzelliğini veya kızlarının güzelliğini korumak isteyen Çerkes kadına ne kadar borçluyuz, dünyada çiçek hastalığı aşısını bulan ilk kişi oldu! Kaç çocuk, aşılanarak ölümün pençesinden kurtuldu! Dünyaya bu kadar büyük bir fayda kazandıracak ve böylece minnettarlığı hak edecek tek bir manastır düzeninin kurucusu yoktur.”
 
         Kadir Demirhan tarafından Çerkes Elegance Fotoğraf: https://www.flickr.com/
 
14. Rusya'nın en zengin adamı  Kabardey prenslerin soyundan gelen, Rus imparatorluğu’nun  şanşölyesi Aleksey Mihailovich Cherkassky idi. (1680 – 1742) Tek kızı olan Varvara Alekseevna Cherkasskaya, (1711-1767) 1743’te Peter Borisovich Sheremetev ile evlendi. Rusya'nın en zengin gelini olarak kabul edildi. Sheremetev'i Rusya'daki en zengin toprak sahibi yaptı. 
 
V.A. Cherkasskaya’nın çeyizine dahil edilen, Ostankino Malikhanesi’nin Moskova Troitsy Tapınağı.
                                            Fotoğraf: https://photocentra.ru/
 
15. Nalçık şehri, “Rusya'nın en konforlu şehri”unvanı için tüm Rusya’yı kapsayan yarışmanın galibi ve birden fazla ödül sıralamasına girdi. 
 
                                              Fotoğraf: Yandex,resimler
 
16.  Rus-Kafkas Savaşının bir  sonucu olarak oluşan Çerkes diasporası, tüm kıtalarda, dünyanın 50 ülkesinde yaşıyorlar. Bu, Rus diasporasından sonra Rusya Federasyonu halklarının en büyük diasporasıdır.
 
Amman'daki (Ürdün) Prens Hamza bin Hüseyin okulunun öğrencileri, Çerkes bayrağının arka
                                     plan görüntüsünün karşında  futbol oynuyorlar.
 
17. Adigey Cumhuriyeti'nde dünyanın en kuzeyindeki çay yetiştiriliyor. Adıge çayı, diğer çeşitlerden daha soğuk iklimlerde yetiştirilebiliyor. Aynı zamanda,% 16'ya kadar tanen içerdiği için eşsizdir, bu da çaya hoş bir tart “çay” tadı verirken, diğer çeşitler sadece% 9 içeriyor.
 
                          Çerkes(Adıge) çayı.Fotoğraf: https://www.tea-terra.ru/
 
18. Ürdün Kraliyet Muhafızların tamamı Çerkeslerden oluşuyor.
 
        Ürdün Kralı II. Abdullah İbn El Hüseyin , ABD Başkanı Barack Obama ile birlikte.
                        Fotoğraf: https: //www.natpress.netoto: https://narod.hr/
 
19. Çerkesler,  aşırı dayanıklılığa sahip olan ve dövme gerektirmeyecek derecede süper güçlü toynaklara sahip olan  ünlü Kabardey at ırkı olan Şağdiy’i  yetiştirdiler.
 
                                                         Fotoğraf: Yandex,resimler 
 
20. Kabardey, Balkar ve Karaçay sınırında bulunan Elbruz Dağı, Avrupa, Rusya ve Kafkasya'daki en yüksek zirvedir. Yüksekliği 5642 metredir. Elbruz Dağı'nın Çerkesçe ismi, mutluluk Dağı anlamına gelen Oşhamahue'dır.( Iуащхьэмахуэ) 
 
                                           Fotoğraf:  https://artfile.me/
 
 
https://zen.yandex.ru/media/iskander/20-cherkesskih-rekordov-chast-2-5ddd7f981c45154a475fc35d
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 11 Aralık 2019

Bu haber toplam 3994 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net