Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barışın Değerini İyi Bilen Bir Çerkes
16 Nisan 2020 Perşembe Saat 19:04
Osman oğlu Nepsev Muhdin 93 yıllık ömrünün bir günmüş gibi hızlı geçtiğini söylüyor. Küçük bir Şapsığ köyünde doğmuş bir bebeğin nükleer denizaltı yapımcısı olacağı kimsenin aklına gelemezdi.
 
Muhdin 30 yıllık bir emekli. Çocukluğunda yüklendiği sorumluluğu yine bir sorumluluk olarak görüyor. Yaşlanmaya yenilmemek, yaşama ayak uydurmak, hastalıklardan korunmak ve günlük yaşamında büyük sorunlar yaratmamak istiyor.
 
Nepsev Muhdin
 
Muhdin kitaplar okuyor, emekli örgütlerinde ve Şapsığ yöresi Adıge Khase örgütünde çalışıyor. Gazetelerde Şapsığların yaşamına, Karadeniz kıyı yörelerinde olup biten olaylara ilişkin yazılar yazıyor ve yayımlıyor.
 
Muhdin anılarını yazmaya karar verdiğinde 90 yaşını geride bırakmıştı. İki yıldan beri anılarını yazıyor, başından geçenleri toplumla paylaşıyor ve bundan ders alınmasını istiyor.
 
Çok şeyi anımsıyor. Ömrünü adadığı mesleğinden söz etmiyor, köylülerine olsun bir şey söylemiyor, sessiz kalmayı yeğliyordu. Devlet sırrı sayıldığı için açıklama yapamıyordu. Üstlerine yazılı taahhütte bulunmuştu. 
 
Sovyetler Birliği’nde konuşulmayan, gizli tutulan “Sevmaş” savaş gemisi inşa tesisinde çalışmıştı, tesisin baş uzmanlarından biriydi.
 
- Yaptığımız işi, Sovyetler döneminde sıkı bir gizlilik altında saklı tutuyorduk. Soçi’ye her gelişimde ne gibi bir işte çalıştığım soruluyordu. Mobilya üretimi yaptığımızı söylüyordum. Şakaya vurdurup bazen sosis üretiyoruz diyordum, inananlar çıkıyordu, - diye anlattı Muhdin.
 
Muhdin çocukluğundan beri çiftçilik, rençberlik işlerine yabancı biri değildi. Okula gidiyor, döndüğünde kolhozda çalışan ana babasına yardım ediyordu. İkinci Dünya Savaşı başladığında 15 yaşındaydı, 7 yıl okulda okumuştu. Babası Haç’mafe oğlu Osman, 1941 yılında cepheye gitmiş, dönüşü olmamıştı. Annesi Mıuminat yedi çocukla bir başına kaldı, çocukları doyurmak, okutmak ve büyütmek gerekiyordu.
 
Muhdin teknik bilimler alanında öğrenim görmek istiyordu. Leningrad’daki (şimdi St. Petersburg) yüksek okulu bitirdikten sonra, gemi inşa teknoloji merkezi araştırma enstitüsüne atandı.
 
- Leningrad’ı seviyor ve orada kalmak istiyordum, ama annemin ve kardeşlerimin bana muhtaç olduklarını hiç unutmadım, bana verilecek ücretten aileme gönderdiğim kısmı çıkardığımda bana pek bir şey kalmayacaktı. 
 
Bu nedenle kuzeyde Molotovsk kentindeki (Arhangelsk limanı yakınında) gemi inşa tersanesine atanmam için Moskova’ya dilekçe gönderdim. Çalışma hayatım böyle başlamış oldu.
 
1938 yılında kurulan kente 20 yıl sonra Severodvinsk adı verildi. Muhdin tersanede 33 yıl çalıştı. O dönemler gemileri inşa ettikleri tezgahlardan ve ne yaptıklarından söz etmeleri yasaktı. Çok hızlı bir tempoda gemi inşa etmeleri, herkesin işini düzgün yapması, tersanenin kesintisiz üretimde bulunması gerekiyordu.
 
 
1959’da “Sevmaş” Sovyetler Birliği’nde ilk inşa edile nükleer denizaltı olan “Leninski Komsomol”u donanmaya kazandırdı. Başarılı çalışmaları nedeniyle Nepsev Muhdin’e “Onur Rozeti” (Знак Почета) verildi. Gemi inşa tesislerinde 60 yıl içinde 22 büyük gemi, 135’i nükleer olmak üzere 170 denizaltı üretildi.
 
Daha sonra Muhdin “Zvezdoçki” tesisleri teknik kontrol bölüm müdürü oldu, bölüm deniz filosu için gemi üretiyordu. 1970 yılında “Lenin” adlı nükleer buzkıran denize indirildiğinde, tesise Lenin nişanı verildi. Tesis halen faal, nükleer denizaltılar üretiyor.
 
Mudin Severodinsk’de evlendi. Eşi Nell ile iki çocuğunu orada büyüttü ve okuttu. Kızları Elena Batutina (Nepsev) Maykop’ta yaşıyor, Acil Durumlar Bakanlığında albay. Oğlu İbrahim girişimci ve babası ile birlikte yaşıyor. 
 
Muhdin’in ikinci kızı Svetlana Reznikova (Nepsev) Psışuape’de (Lazarevsk) yaşıyor. Üç torunu ve onlardan iki torun çocuğu daha var.
 
Nepsev kendi ailesinin geçmişini araştırmaya başladığında Soçi’ye uzak bir yerde yaşıyordu. Kenarından ucundan başlayarak, soyunun geçmişini yavaş yavaş yazmaya başladı.
 
- Severodvinsk’ten (Arhangelsk ilinde bir kent) akrabalarıma yazıyor, çıkaramadığım akraba ve çocukların adlarını bildirmelerini rica ediyordum.
 
İlkin anne tarafımın soyunun (лIакъо) tarihini hazırladım. Annemin akrabalarını tanıyordum. Bir kış mevsimi içinde hepsini derlemiştim. Babam tarafını belirleme işine daha fazla zaman ayırdım.
 
Ardından Nepsev soyunun erkek ve kadınlarının şeceresini ayrı ayrı yazdım. Büyük babamın oğul ve kızlarından türeyenlerin hepsini kayda aldım. Ardından bu derlediklerim içine kendi ailem bireylerinin resimlerini de yerleştirdim. Soyumuzun geçmişini derleyip bir araya getirmek gerçekten ilginç ve önemli bir şey.
 
 
Geçmiş dönemler yavaş yavaş unutulup gidiyor. Bizler, nahıjları (büyükleri), anımsadıklarımızı kayıt altına alırsak, gelecek nesillerimiz bundan yararlanırlar. – diyor Muhdin.
 
Anılar birbirini izliyor. 93 yaşındaki Muhdin bazı şeyleri anımsayamıyor olabilir. Anımsadıkları, daha çok, kendi özeline ilişkin şeyler değil, karşılaştığı ilginç kişilere, çalışma arkadaşlarına, hoşlandıklarına ya da sevmediği kişilere ait anılar.
 
Muhdin’in ziyaretine bilim insanları, tarihçiler, gençler ve gazeteciler geliyorlar. Aile albümündeki resimleri konuklarına gösteriyor. Sevdiği, ilgi duyduğu eşyaları evinde bulunduruyor. Hepsinden çok 90 yaşına ayak bastığında kendisine hediye olarak getirilen bir kamayı konuklarına göstermeyi seviyor. Dağlı erkeklerden silah sevmeyeni olur mu hiç? Kama eskiden Kafkasya’da erkeğin yiğitliğinin, doğruluğunun, iyi niyetinin ve dürüst biri olduğunun simgesiydi.
 
Barışın değeri nükleer denizaltı yapımcısı Nepsev Muhdin tarafından iyi biliniyor. Denizaltılar günümüzde de çok uluslu ülkemiz denizlerini, karasularını korumaya devam ediyorlar.
 
 
Nıbe Anzor, Adıge mak, 30 Mart 2020
 
 
 
 
Çeviren: Hapi Cevdet Yıldız
 
Cherkessia.net, 16 nisan 2020

Bu haber toplam 2548 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net