Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pyatigorsk Çerkes Kabardeyleri
20 Nisan 2020 Pazartesi Saat 09:12
Son zamanlarda, tarih bilimiyle uzaktan ilgili olan bazı sahte bilim adamları, bu bölgeyi farklı zamanlarda ziyaret eden hemen hemen tüm yazarların yazdıklarının aksine, Pyatigorsk Çerkeslerinin kabardeyler olmadığını iddia ediyorlar.
 
Bakalım, bu konuda bilgi sahibi insanlar neler yazdı...
 
 
Eski zamanlardan beri, Pyatigorsk'in nüfusu çok ulusluydu. 15-18. yüzyıllarda üç millet burada temasa geçti, Çerkesler, Abazinler (Tapanta ) ve Nogayler. Bununla birlikte, 19. yüzyılın başına kadar Pyatigorsk'in genel nüfusu oluşturan Kabardeylerdi. Bölge toprakları, üst Kuban bölgesinin bir kısmı ile birlikte, Büyük Kabardey’in batı kısmıydı. 18. ve 19. yüzyıllarda, Kabardey'ın batı bölgeleri yerel nüfus tarafından Хьэтlохъущокъуэ (Hatokşokua) prenslerin mülkiyeti olması nedeniyle, Hatokşokuey (Atajukey) olarak algılanıyordu.
 
Kabardey prensleri, mülklerinin Kuzey sınırı olarak Tomuzlovka nehrini, batı sınırını ise büyük Laba vadisi olarak kabul ediyorlardı.
 
Kabardey efsanelerinde ve halk hikayelerinde, Pyatigorsk'in en yüksek zirvesi Бештау (Beshtau) dağı (Kabardey dilinde lуащхьитху (Oşhithu) veya daha sonra Бещто ( Beshto) Çerkes Nart destanının ana dağlarından biri olarak görünüyor. Nart Sosruko ve Prens Lavristan'ın ölüm efsanesi onunla ilişkilidir.
 
Pyatigorsk bölgesindeki Kabardey kültürü anıtları, üst Kuma ve Podkumka vadisinde çok sayıda höyük grubu ile temsil edilmektedir. Kabardey’ın kuzey sınırlarında (şimdiki Mineralnıye Vodı bölgesinde) dolambaçlı bir yol esnasında at sırtından düşerek ölen ve aynı yerde gömülen ünlü Kabardey prensi Keytıkhue (Kaytuko) Aslanbek ‘in höyüğünü hatırlayalım.
 
Yazılı kaynaklara, topografik haritalara, sözlü geleneklere, toponimlere ve arkeolojik verilere bakıldığında, Piyatigorsk 'de 19. yüzyılın ortalarına kadar önemli sayıda Çerkes ve Abazin nüfusu korunmuştur. Çerkes ve Abazin köyleri: Abukov, Adzhiev, Ali Konov, Atazhukin, Babukov, Bekmurzin, Dzhantemirov, Dzhemursky, Karmov, Karras, Koshev, Kumsko-Loovsky, Makhukov, Roslambek, Tramov ve diğerleri Podkumka ve Kuma vadilerinde bulunmaktadır. Bölgenin kuzey kesiminde Nogay köyleri vardı: Ilmurzino, Kalmykaev, Kangly, Naimanov, Nauruzov, Sultanovsky.
 
1804-1807 yılları arasında Piyatigorsk’in Çerkes,Abazin ve Nogay nüfusu veba salgını, diğer hastalıklar ve askeri operasyonlardan önemli ölçüde etkilenmiştir. Bu arada, bu bölgede bugüne kadar çok sayıda Çerkesler ile ilgili arkeolojik alanlar bulunmuştur.
 
1881 ve 1882 yıllarında, Pyatigorsk bölgesindeki höyüklerin çok verimli saha çalışmaları arkeolog D. Samokvasov tarafından yapılmıştır.
 
En çok temsiliyeti olan, Nikolaev kolonisinin yakınındaki iki mezarlık alanıydı.
 
Samokvasov, Nikolaev göletinin yakınında 105 tane kurgan tipi mezar ortaya çıkardı. Onların, eski Kabardey döneminin tipik mezar anıtları oldukları ortaya çıktı.
 
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 20 Nisan 2020

Bu haber toplam 3502 defa okundu.


Ümit Duman

Piyatigorsk Uzak olmayan tarihlerde KABARDEYİN başkenti idi. (Tarihleri bulunur) adı da “Псыхуэбэ « olarak halen kullanılır. ŞETKALE «шэткьалэ» ise daha önceleri Kabardey’in başkenti idi. (Şimdiki Stavropol)

22 Nisan 2020 Çarşamba Saat 19:46
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net