Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski Çerkesler Konutları İçin Özel Yerler Seçtiler
17 Mayıs 2020 Pazar Saat 00:20
 
Geçmişte Çerkesler, refahlarının büyük ölçüde konut yapacakları zeminin iyi seçilmiş bir yere bağlı olduğuna inanıyorlardı.
 
Bir ev inşa edecekleri yerde, öncelikle bir çukur kazdılar, toprağı tekrar aynı çukura doldurdular. Eğer kazılmış toprak geri doldurulduğunda çukura sığmaz ise, bu evdeki ailenin gelecekte bolluk ve refah içinde yaşayacağı öngörüsü vardı.
 
 
 
Ayrıca şöyle bir gelenek vardı: Konut yapımı için seçilen yere, akşamdan bir bardak süt koydular ve gece boyunca beklettiler. Sabah eeğer süt azalmamışsa, konut inşaatı için iyi bir yer olduğu kabul edildi.
 
İnşaat için seçilen yere, mutluluk getirdiğine inandıkları için eski demir nesneler gömüldü. Evlerin altında bazen paralar gömüldü ve dilekler dile getirildi. Çerkeslerin dualarla ve daha sonra muska (дыуэ) ile gelecekte mülkü korumaya çalıştıkları durumlar da sık sık yaşandı.
 
Çerkeslerin ev ile ilgili olarak bir çok kabul görmüş inançları vardı.
 
Bunlardan bazıları;
 
Halk geleneklerine göre, eşiğe sol ayak ile girilmez.
 
Çocukluktan itibaren çocuklara evin içinde koşmamaları ve atlayıp zıplamamaları öğretildi. Bunun talihsizlik getirdiğine inanılıyordu.
 
Yaygın halk geleneklerine göre, bir eşik veya pencereden selamlama yapılmaz.
 
Evi terk eden kişinin çağrılmasına izin verilmiyor, çünkü başı dertte olabilir.
 
Bir yabancının ya da misafirin süpürgeye dokunması imkansızdı. Süpürge her zaman kapıdan çok uzak olmayan bir köşede durmak zorunda kaldı. Eğer, misafir odaya girmeden önce süpürge düşerse, kötü bir alamet olarak kabul edilirdi.
 
 
Çerkeslerin özel bir saygı duyduğu, ailenin türbesi olarak kabul edilen bir ocak ve ocak zinciri kullanıldı.
 
Ocağın yakınında verilen söz kutsal kabul edildi ve mutlaka yerine getirildi. Eski Çerkes inançlarına göre, ocak zinciri büyülü güce sahipti ve klanı koruyabilirdi.
 
Bir salgın tehdidi altında, bir ocak zincirinin köyün etrafı boyunca sürüklenerek dolaştırılması, bir gelenek olarak vardı. Zincir çöpe atılamaz veya satılamazdı.
 
Ocağın yakınında, kötü söz söylemek imkansızdı, ateşe kirli su dökülemezdi. Ocakta ateş yakmak görevi evin hanımının olmalıydı.Her akşam ocağa yiyecek koydular, evin kötü ruhlardan korunması için.
 
 
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 17 Mayıs 2020

 


Bu haber toplam 3310 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net