Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesler Soylu Savaşçılarını Nasıl Gömdüler?
17 Mayıs 2020 Pazar Saat 00:27
Çerkesler arasında ünlü savaşçıların ve soylu temsilcilerinin gömülmesinin zorunlu bir kuralı yüksek bir höyük yapmaktı.
 
Anapa'dan Sunja'ya kadar Çerkes milletinin tüm eski yaşam alanı höyüklerle doludur. Çünkü bu insanlar çok sayıda şanlı, görkemli savaşçı ortaya çıkardı. Bu da ölümden sonra höyüklere dönüştü.
 
                                                                   Resim: Hamid Savkuev
 
Çerkes höyükleri isimsiz olabilir veya Zeyuko yakınlarındaki Moguçeko Bora höyüğü gibi kendi adını taşıyabilir. Genel olarak, geleneksel etnik algıda, höyük gömülme yeri anlamına gelir. ''Ölen kişi ne kadar önemli olursa, bu tepe o kadar yüksek ve daha fazla yığma olur...". Bu 15. ve 17. yüzyıl gözlemleri, 19. yüzyılda, Çerkeslerin hala "mümkün olduğunca yüksek bir mezar tepesi yapmak için büyük miktarda toprak getirdiğini" belirten bilim adamı K. Kohom tarafından da doğrulanmaktadır.
 
Mezarın görünür izlerinin yokluğu, ünlü Eşanoko kardeşlerin efsanesinde olduğu gibi olumsuz kahraman için bir tür ceza görevi gördü. Genç Ozermeg’i sebepsiz yere öldüren düşman Kuitsuk’u büyük kardeşi Ozermes "bir mağarada atı ile birlikte gömdü, mezarı yerle aynı hizaya tesfiye etti", böylece "k’aha kabilesinin şanlı kahramanının öldüğü yerde hiçbir iz kalmadı." Ancak daha sık olarak, ölü rakibe uygun saygı belirtileri verildi.
 
Efsanevi kahraman Andemirkan, ihanet sonucu eşit olmayan şartlarda öldürüldü. Geleneklere göre olması gerektiği gibi, Misostey (şimdi Urvan köyü) arazisinin yakınında bulunan höyükte atı ile birlikte gömüldü.
 
Aynı kahraman aynı şeyi diğer rakibi prens oğlu Janhot’a yapıyor ve onu bir atın üzerinde otururken gömüyor. Defin işaretlerini bildiren Andemirkan, "Çimlerin yetişmediği bir höyük göreceksiniz" diyor, çünkü halkın inançlarına göre olumsuz kahramanların gömüldüğü yerde, çimler büyümezdi."
 
                                                                        Kabardey'de bir höyük örneği.
 
Andemirkan'ın gömüldüğü yerde de kendi adına kayıtlı bir höyük inşa edilmiştir. Kayıtlı höyükler arasında Pyatigorsk bölgesinde başlayan ve Urvan köyü yakınlarında sona eren bir kayıtlı höyük zinciri bulunmaktadır.
 
Kabardey'deki ünlü savaşçıların ve liderlerin bireysel mezarlarının geleneklerine saygı göstermenin son referanslarından biri, Rus tarihi kroniklerinde bulunuyor.
 
1746'da, büyük Prens Keytıkhue (Kaytuko) Aslanbek, Kabardey'in Kuzey sınırındaki bir alanda, attan düşerek öldü. Şimdiki Mineralnıye Vodı bölgesinde öldüğü yerde gömüldü. Bu yerin üzerine büyük bir höyük yapıldı. Aslanbek’in askerleri, onu oraya gömdüler, eski Çerkes kurallarına sıkı sıkıya uydular: " Prensin düştüğü yer mezarıdır" ( Пщы щехуэх и мащэщ)
 
["BURIAL AND ITS PLACE IN THE ADYGS TRADITIONAL CULTURE", M.Gugova, E.Nalchikova, M.Tekueva]
 
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 17 Mayıs 2020

 


Bu haber toplam 3530 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net