Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesya ile Abhazya Arasındaki Sınır Neredeydi?
10 Haziran 2020 Çarşamba Saat 15:39
"Ruslar Çerkesya için Kuban ve Gagra arasında bulunan bir ülke diyorlar. Bu kaleden sonra Abhazya başlıyor. " ( M. Saint-Sauveur Abhaz sahili boyunca Rus korvette bir ay)
 
"Abhazların yaşlıları Bzıb Nehri'ni Abhazya'nın tarihi sınırı olarak kabul ettiler. Bzıb’ın ötesinde yaşayan Asaudzu kabileleri onlar tarafından Abhazlar olarak tanınmadılar." (L. I. Lavrov Kafkasya Etnoğrafisi, 1982,s.86)
 
 
"Pogrip'ten Pitsunda’ya kadar uzanan tüm bölgeye hala Çerkes arazisi (Çerkes toprağı) deniliyor. " (Jacob Reinegg Kafkasya'nın Genel Tarihsel ve Topografik "Abhazya,Karadeniz kıyısında, Gagra Nehrinden İngur Nehrine kadar uzanan, Kafkasya'nın bereketli ülkelerinden biridir. Sonsuz, solmayan yeşilliklerle kaplıdır." (Vasily Potto. Xl.III. Abhazya. "Kafkas Savaşı," Cilt 2)
 
"Abhazya, hükümdarının şahsında Rusya'ya itaat ediyor, deniz kıyısını İngur'dan Bzıb'e kadar işgal etti ve dört bölgeye ayrıldı: Samurzakan, Abjel, Sohum ve Bzıb " (F.F. Tornau Rus subayının Kafkas Anıları)
 
"Abhazlar arasında, Gagra duvarının ortasında bir demir kapı olduğu ile ilgili bir efsane vardır. "Obezler (Abazgi kabilesi) demir kapının arkasında" Gagra gerçekten, Kasog (Çerkes/Adıge) ülkesinden Abhazya ülkesine giden yolu açtığı için, Gagra demir kapısına tam olarak karşılık geliyor." (A.N. Dyaçkov-Tarasov,"Gagra ve çevresi",Tiflis 1903)
 
"Abhazya,Karadeniz kıyısında, Gagra Nehrinden İngur Nehrine kadar uzanan, Kafkasya'nın bereketli ülkelerinden biridir. Sonsuz, solmayan yeşilliklerle kaplıdır….
 
Rusya, Abhazya’yı Gürcistan’ın işgalinden altı ila yedi yıl sonra zorluk çekmeden zahmetsizce aldı. Abhazların kendileri Rusya'ya itaat etmeye hazır olduklarını belirttiler." (Vasily Potto. Xl.III. Abhazya. "Kafkas Savaşı, " Cilt 2)
 
"Abhazya, Absne yerlileri olarak adlandırılıyor. Güneyde Mingrelya'dan İngur Nehri ile ayrılmış, kuzeydoğuda çeşitli dağ halkları arasında Kafkas sırtı yükseliyor. Kuzey ve kuzeybatıda Gagripsh Nehri onu Sadz ve diğer Çerkes kabilelerinden ayırıyor." (Johann Blaramberg, "Kafkasya'nın Tarihsel, Topografik, İstatistiksel, Etnografik ve Askeri Tanımı.")
 
"Abhaz toprakları Juadzeh Nehrinden başlar, ancak Bzıb Nehri’nin sağ tarafında Abhaz köyleri yoktur, çünkü komşuları tarafından sürekli saldırılarından dolayı tehlikeye altındaydılar... Cigetler, Abhaz dilini yerli dilinden biraz farklı bir şekilde konuşurlar, ancak Abhazlar onları kökenlerinden biri olarak görmezler." (S. Zvanba Gagra ve Cigetler Hakkında)
 
"Deniz kıyısı boyunca, Mamaya'dan sadece Fagurka köyüne kadar uzanan, dağ silsilesi tepesinden daha yüksek olmayan ve başka bir yamaca inmeyen Vubıhleri takip ediyor. Ardından, Saşa kabilesi Zengi burnunda ve Kamuishela Nehri’ne kadar yaşıyor. Ardona, deniz kıyısı boyunca güneydoğudaki son Çerkes kabilesidir, Gagra, onu Abhazlardan ayıran sınırdır." (Frederik Dubois de Montpere, Kafkasya etrafında seyahat)
 
"Çerkesler veya Adigeler Osetlilerin batısında yaşıyorlar. Bu millet Kafkasya'nın kuzey yamacının büyük bir bölümünü kaplıyor. Küçük Kabardey, Cherek ve Malka nehirleri arasındaki Kabardey düzlüğünün yarısından fazlasında, Teberda, Kuban, Laba, Belaya (Şhaguashe ) , Kuban'ın sol alt yakasında ve nihayet Karadeniz'in Doğu Kıyısı, Kuban’ın Karadeniz’deki birleşme noktasından Bzıb Nehrine kadar Çerkes halkı tarafından işgal ediliyor." (K.F. Stael Çerkes halkının etnoğrafik taslağı)
 
"Bununla birlikte, yukarıdaki sonuca varmak için tamamen yeterlidir: 17. yüzyılın ortalarında Ciget Sadsha ve şimdi Abhazca "Sadzwa" olarak da adlandırılan Vubıh dilini konuştular. Bu, Abhaz dilinin kuzey sınırına ilişkin haritaya bakıldığında doğal olarak ortaya çıkan varsayımın parlak bir teyidi olarak hizmet eder: Doğal koşulların keskin bir çizgi çizdiği, yani Gagra sırtında, Karadeniz'in Kafkas kıyılarını iki parçaya böldüğü yerde gerçekleşmesi gerekiyordu: Kuzey: Vubıh-Çerkes ve Güney: Abhaz-Megrelya. " (A. N. Genko SSCB Bilimler Akademisi Bildirileri", 1928. S. 227-242.)
 
"Çerkesler, Kerket,Tsertset adı altında Skilas, Strabo, Pliny, Pomponius Mel, Ptolemy, Ammianus Marcellinus ve Stefan Bizans tarafından biliniyordu. Tam olarak Karadeniz'in doğu kıyısında, Anapa'dan Gagra Kalesi'ne kadar olan yerlerde, şimdi bile Çerkeslerin bazı nesillerinin yaşadığı, Abezihler veya Abazehler, üç kabileye ayrılmıştır.
 
Bunlardan biri Yenamoko, diğeri Ançoko, üçüncüsü Adıga ve bu sonuncusu bir zamanlar Kabardey’de bir koloniyi bıraktı." (P. Butkov, Şüphecilerin iftirasından Rus Nesterova'nın yıllıklarının savunması. SPb.: V Tipi. İth. Ross Akad., 1840)
 
Zihya, Karadeniz boyunca Çerkes veya Sirkas ülkesidi…. Zihya, Ukruh'tan (Kuban) aynı adı taşıyan bir şehrin inşa edildiği Nikopsis'e 300 mil mesafededir.
 
Nikopsis, 14. yüzyılın İtalyan haritalarında Fiume de Nicofia veya Fiume Nicolo'dur.
 
Nicofia şehri, Karadeniz kıyısında Sevastopol (modern İskuriya ve antik Dioskurias) ile Pitsunda (Şimdi Biçvinta , önce Pitius) arasında Sohum Kale’nin Kuzeybatında yer almaktadır. Bu küçük Kuri Nehri üzerinde bulunan Gürcü haritalarının Anacopia'sıdır. Böylece, Zihya, Boğaz'dan Sohum kala'nın güneyindeki sahil boyunca uzanan ve bir zamanlar tamamen Çerkeslerin yaşadığı bir ülkeydi."
 
(Rapor 4 Kasım 1822'de Asya topluluğu toplantısında Julius Klaprot tarafından okundu, Fransızca olarak yayınlandı."Nouvelles annates des Voyages, de la geographie et de 18 histoire". Paris, 1822. T. XVI, p. 243—256.)
 
 
Çeviri. Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 10 Haziran 2020

Bu haber toplam 3750 defa okundu.


AKGÜN

Çok önemli bir konu ve çok önemli bir makale. Çok teşekkürler Yılmaz bey.

07 Temmuz 2020 Salı Saat 16:06
Yılmaz Beştepe

1830’a kadar Çerkes alt etnik boyların yerleşimi olan Çerkesya’nın Güney sınırı Bzıb Nehri ile sınırlıydı.

Abhazya'yı Çerkes saldırılarından korumak için Gagra'nın tahkimatını inşa etmeye başlayan General Hesse'nin emriyle Sohum-Kale'den bir garnizon gönderildi. Böylece, sınır Bzıb'den Gagra sırtlarına kadar kuzeye taşınmış oldu.

11 Haziran 2020 Perşembe Saat 10:04
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net