Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski Çerkes Bahçeleri
29 Eylül 2020 Salı Saat 22:41
 
Eski Çerkes Bahçeleri, Kuzey Kafkasya Tarihinin En Büyük Gizemlerinden Biridir.
 
Bir zamanlar Çerkeslerin yaşadığı topraklarda, ormanların içinde, kilometrelerce meyve bahçeleri vardı:  Elma, armut, ayva, kiraz eriği, fındık ... Önde gelen modern tarım uzmanların tahminlerine göre, şaşırtıcı bir şekilde, ustaca aşılanmışlar ve eski geçmiş dönemlerine rağmen hala muhteşem meyve veriyorlar.
 
Asıl önemli olan, yerel ormanlara bu muhteşem meyve bahçelerini kim, neden dikti?
 
Kafkasya'nın Rusya tarafından ilhak edilmesinden sonra, bu yerleri ziyaret eden pek çok gezgin, tamamen ıssız kalmış, harap olmuş ancak, genişlikleri, üretkenlikleri ve tarımsal kültür düzeyi ile  devam eden çok sayıda eski Çerkes bahçelerini hayretle ve şaşkınlıkla gözlemlediler.
 
Moskova Arkeoloji Cemiyeti başkanı Kontes Praskovya Uvarova, 1886'da Kafkasya gezisi sırasında bu üzücü gösterinin her yerde bulunduğunu acı bir şekilde kaydetti: "Pek çok yerde, bakımsız,harap olmuş, bir çok meyve ağacının bulunduğu Çerkes bahçelerini görüyoruz. Şimdi yabanileşmiş." Tek tek meyve ağacı dikimiyle ilgili bile  değil, bütün bir meyve imparatorluğundan söz ediyoruz ...
 
Bu toprakların eski sahiplerinin bahçeleri onlarca verst (rus uzunluk ölçü birimidir. 1.0668 kilometreye karşılık gelir.)  boyunca uzanıyordu, tüm ovaları tamamen kaplıyordu, dağ yamaçlarında bile, vahşi ormanlar arasında, görkemli bir yetiştirme  galaksisi oluşturuyordu. Kafkasya'nın kuzey yamaçlarını güzel kokulu bahar renklerinin kör edici parlaklığıyla aydınlatıyor ve sonbaharda bu toprakları sayısız yaş meyve yıldız yağmuruyla dolduruyordu.
 
Zaten, 20. yüzyılda, Akademisyen Michurin’in "Çerkes bahçeleri yetiştiricilerini bekliyor" başlıklı makalesi dışında kimse yazmadı.
 
Sözlerinde, "Eeski Çerkes bahçelerinin inanılmaz zenginliğini uzun zamandır tanıyorum" diye yazdı. Çerkeslerin  yabani meyve ve meyve bitkilerinin çalılıkları, Kafkasya'daki yetiştiriciler için en değerli kaynak materyaldir."
 
Ancak, burada önemli bir açıklama gerekiyor: bunlar sadece "yabani çalılıklar" değil, Kuzey Kafkasya'ya bol miktarda dağılmış eski Çerkes bahçelerinin sayısız kalıntılarıdır.
 
Sovyet bitki ıslahı biliminin bir başka öncüsü - Nikolay Vavilov'un öğretmeni olan akademisyen Jukovky, Çerkeslerin değerli bahçecilik mirasını incelemeye uzun yıllarını adadı ve tüm Avrasya'nın ana meyve mahsullerinin eski atalarının evinin burada olduğu sonucuna vardı.
 
Örneğin Jukovsky'in Avrupa'da ev üretimi bir armutun ortaya çıkışı hakkında yazdığı şey:
 
"Armutun kültürel formlarının kökeninde Orta Dünya'nın önceliğe sahip olması pek olası değildir; Tam tersine armut evriminin, tüm kanıtları hem yabani hem de kültürel olarak Kafkasya olduğuna dairdir…
 
Ne Grek halklarının eski dönemleri, ne doğal armut kaynakları,ne de nüfusun deneyimi Kafkasya'dakilerle uzaktan bile karşılaştırılamaz ... Orta Dünya'da Basklar, Helenler'den önce aşıları biliyorlardı ve onları İberlere öğrettiler. Ancak, Baskların kökleri muhtemelen  aşıların yapıldığı Kafkasya'da olabilir. Aşıların anavatanı Kafkasya'dır."
 
Akademisyen Jukovsky tarafından elma, ayva, kiraz eriği, fındık, erik, çakal eriği, kiraz, kızılcık, kestane … ile ilgili benzer sonuçlar çıkarıldı.  Avrasya'nın en yaygın yabani ve yerli meyve mahsullerinin doğuşu bir zamanlar Kafkasya'da gerçekleşti.
 
Kuzey Kafkasya yerlilerin ataları eski Helenlere bile bahçeciliği öğrettiyse, 19. yüzyıla kadar, bu yerlerin yerli nüfusunun gezegendeki meyve ve meyve bitkilerinin seçimi için neredeyse en ileri teknolojiye sahip olduğunu, verimli topraklarını düzenli bir şekilde ve  sürekli olarak güzel bir bahçeye dönüştürdüğü, tartışmasız bu gerçeğe şaşırmamak gerekir.
 
Kaynak: https://zen.yandex.ru/media/natpress/drevnie-cherkesskie-sady--odna-iz-velichaishih-zagadok-v-istorii-severnogo-kavkaza-5c1d614b71583600ae9ee563?fbclid=IwAR1mS1K_xbyP3VDtKw_4kxG5Pfw00Apshx_u8kC-4UqCfMbx768DpYE7IoQ
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 29 Eylül 2020
 
 
 
 
 
 
250-300 yaşında meyve veren kestane ağacı.
 
 
Tarihçi Samir Hotko'nun 444 sayfalık ''Eski Çerkes Bahçeleri'' isimli kitabının ön kapağı.

Bu haber toplam 3583 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net