Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ceviz Ağacından Şeker Yapan Çerkesler
20 Mart 2021 Cumartesi Saat 12:11
Edmond Spencer: Çerkesya'ya Seyahat, mektup 22, 1836:
 
"... Kampa döndükten sonra, Türklerin Demirgoy ve Çerkeslerin kendi lehçeleriyle Kemurkey dedikleri küçük bir kabilenin prenslerinden Aytek-Çeriy adlı başka bir prensin evinde bir iki gün geçirdik.
 
 ... Burada inanılmaz mükemmellikte çiçek açan ceviz ağacından çıkardıkları şeker yapma yöntemleriyle tanıştım.
 
İlkbaharda bitkinin özü yükselirken aynı zamanda gövde delinir ve içi oyuk bir odun parçası (boru gibi) bir süre içinde bırakılır; sonra dışarı çekildiğinde, berrak tatlı içecek dışarı akar, kıvam alması için bırakılır; ve bazı durumlarda da onu arındırırlar.
 
Akciğer hastalıkları ve genel halsizlik için en etkili ilaç olarak kabul edilir. Tamamen beyaz olana kadar güneşte beyazlaşan rafine bal, onların başka bir şeker ikamesidir ... "
 
Kitabın orijinal adı: 1836'da Viyana'dan Konstantinopolis'e ve Karadeniz çevresinde Tuna Nehri'nde buharlı gemide seyahat de dahil olmak üzere Çerkesya, Kırım Tataria vb.

 
 
***
Изготовление черкесами сахара из дерева грецкого ореха
 
Эдмонд Спенсер: «Путешествие в Черкесию», письмо 22, 1836 год:
 
«... Возвратившись в лагерь, мы провели день или два в доме другого князя, Айтек-Черея, одного из князей небольшого племени, называемого турками «демиргой» и черкесами — на их диалекте — кемуркэй...
 
... Здесь меня познакомили с их способом производства сахара, который они извлекают из дерева грецкого ореха, который расцветает здесь в удивительном совершенстве. Весной, в то же время как сок растения поднимается, ствол протыкается и втулка оставляется в нем на некоторое время; когда ее выталкивают, прозрачный сладкий напиток вытекает, его оставляют створаживаться; и в некоторых случаях они очищают его. При заболеваниях легких и общей слабости считают его самым действенным медицинским средством. Очищенный мед, белеющий на солнце до тех пор, пока не станет совершенно белым, является другим заменителем сахара...»
 
Оригинальное название книги: «Travels in Circassia, Krim-Tartary, &c: including a Steam Voyage Down the Danube, from Vienna to Constantinople, and Round the Black Sea, in 1836/Путешествие в Черкесию, Крымскую Татарию и т.д., включающее прогулку под парами вниз по Дунаю, из Вены в Константинополь и вокруг Черного моря в 1836 г.»
 
 
Kaynak: Edmond Spencer: Çerkesya'ya Seyahat, mektup 22, 1836
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 20 Mart 2021

Bu haber toplam 3199 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net