Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Circassian" Markası Altında
21 Nisan 2021 Çarşamba Saat 01:30
Bir Naima Neflyasheva dahil 2 kişi görseli olabilir
Naima Neflyaşeva: Kavkaz Uzel yazarı, araştırmacı.
 
Kozmetiklerin tarihi ebedi bir temadır. Büyük medeniyetler çağından beri kozmetikler ve parfümler insana hayatı boyunca eşlik etti.
 
Nil’in kadim kıyılarından Mısırlı kadınların kalem çekilmiş gözleri, yanakları allıklı Romalı kadınlar. Pahalı bir kozmetik mağazasından bir kavanoz satın alırken, sadece belirli bir ürünü almıyoruz. İdeal yaşam hakkında bir fikir satın alıyoruz, kozmetik ve parfümeri zevklerine erişimi olan insanların dünyasına katılarak statümüzü teyit ediyoruz. Pahalı kozmetik ve parfüm satın alarak hayallerimizin bir kısmını da satın alıyoruz.
 
Naima Neflyasheva'nın fotoğraf arşivi / 1843 yılında Baltimore'da 1 dolara satılan "Çerkes saçboyası" reklamı
 
18. -19. Yüzyıllarda Avrupa ve Amerika pazarı, "Çerkes" adı kullanılarak, Çerkes Sabunu (Circassian Soap), Çerkes bukle (Circassian Curl), Çerkes Losyonu (Circassian Lotion), Çerkes Saç Boyası (Circassian Hair Dye), Çerkes Göz Damlası (Circassian Eye Water) kozmetik ürünler sunmaktadır.
 
"Çerkes" kelimesinin marka olarak yer alması, 18. - 19. yüzyıl kozmetik endüstrisinde bir eğilim haline geldi. Bir kalite sembolüydü. Bu isimdeki sabunlar, losyonlar, kremler, balsamlar, saç boyaları hem Avrupa'da hem de Amerika'da üretildi. "Çerkes temalı" böyle bir boyutta kozmetikler, Türkiye’den Avrupa'ya "Doğu'ya hayranlık" döneminde geldi: Osmanlı padişahlarının haremlerinin bakımlı sakinleri Çerkes kadınları güzellikleriyle ünlüydü. Üreticiler, ürünlerinin Çerkesler tarafından kullanılan kozmetik maddelere dayandığını iddia ettiler.
 
Yaklaşık 200 yıl sonra, bu ürünlerden geriye sadece büyülü isimler, donuk ince cam şişeler, krem için zarif beyaz kavanozlar, kataloglarda ve gazetelerdeki eski reklam posterleri ve ilanları kaldı.
 
Neden aşırı derecede katı İngiliz aristokratları bu kremleri ve losyonları kullanmaktan keyif aldılar? Demokratik Amerikan şehirlerinin güzelleri onlarda ne aradılar? Bunların her birinin anlatılacak küçük bir hikayesi vardır.
 
Çerkes kadınlarının dünyanın en güzel kadınları olarak tanınması, Batı moda ve güzellik endüstrisine mükemmel bir pazarlama fırsatı verdi. 18. - 19. yüzyıllarda kozmetik üretiminde "Çerkes" kelimesinin isimlerde yer alması bir eğilim ve kalite sembolü haline geldi.
 
"Çerkes güzelleri"
 
"Çerkes güzelleri " terimi yaklaşık 300 yıl önce İngiliz edebiyatında ortaya çıktı. 18.- 19. yüzyıllarının Avrupa kaynaklarında, olağanüstü güzel, zarif ve duygusal bir Çerkes kadınının idealize edilmiş imajı yaratıldı.
 
Bu tema, Çerkes kadınların çok güzel ve kibar kızlar olarak ün kazandığı Osmanlı Türkiye'sinden Avrupa'ya geldi. Daha sonra Batı kültüründe Doğu’nun temasını anlamada genel bir eğilim haline geldi. Avrupa ve Amerika'da, "Çerkes" kelimesi şiir, edebiyat ve sanatta kadın güzelliğinin idealini tanımladı.
 
Çağdaş tarihçi Samir Hatko, kitabındaki (Ada Medeniyeti Çerkesya) bölümlerden birini "Çerkesya - güzelliğin anavatanı" başlığıyla adlandırmış olması tesadüf değildir. Hatko, katılmamak imkansız olan, ünlü Alman filozof ve Antropolog Gerder'in (1744-1803) sözlerini akıl yürütmesinin başlangıç noktası olarak seçti: "Burası Çerkesya, güzelliğin anavatanı (...) Çerkes kadınları herkesin bildiği güzelliği için, siyah ipeksi ince kaşları için, ateşin yakıldığı siyah gözleri için, pürüzsüz bir alın, küçük bir ağız ve yüzün yuvarlaklığı için herkes tarafından övülürler.
 
Öyle görünüyor ki, insan fiziği terazisi okunun burada ortada durduğunu, terazinin bir tarafında Yunanistan, diğer tarafında Hindistan,Batı ve Doğu olduğunu gösteriyor".
 
Önyargılı bir okuyucu, Çerkes kadınları hakkında övgü dolu yorumların erkekler tarafından terk edildiğini, bu nedenle de apriori öznel olduğunu söyleyecektir. Ancak literatürde kadın konusuna ait birçok benzer tanıklıklar vardır. Örneğin, 1849'da Florence Nightingale, seyahat dergisinde Çerkes kadınlarının "şimdiye kadar gördüğüm en zarif ve en duygusal yaratıklar" olduğunu yazdı.
 
Çerkes kadınlarına duyulan hayranlık edebi betimlemeler ve bilim adamlarının vardığı sonuçlarla sınırlı değildi. Çerkes kadınlarının dünyanın en güzel kadınları olarak tanınması, Batı moda ve güzellik endüstrisine mükemmel bir pazarlama fırsatı verdi. Böylece, 1772'de Londra'da "Çerkesya Çiçeği" adı altında sıvı bir allık satıldı.
 
18. yüzyılda NARS allık, "Çerkesya Çiçeği"
 
1782'de New York Gazetesinde "Çerkesya çiçeği " allığını tanıtan bir reklam yayınlandı. Reklamda, o zamana kadar "Çerkes kadınları dünyanın en güzel kadınlarıdır" şeklinde güçlü bir fikir olduğunu, ancak cazibelerinin doğal bir hediye olmadığı belirtildi. Anavatanları Çerkesya'da yetiştirilen sebzelerden elde edilen bir özü kullandılar. Bu "çiçek likörünün" sırrının Kafkasya'yı dolaşan çok saygın bir beyefendi tarafından getirildiği iddia ediliyordu. Bu sıvı allık, yanaklara anında pembe bir renk katıyor, aynı zamanda uzun süre kalıcı allık canlı doğal bir güzellik sağlıyor.
 
"Çerkesya Çiçeği" 18. ve 19. yüzyılların en ünlü allık markası oldu. Bu allık için ilanlar Victoria dönemi gazetelerinde düzenli olarak yer aldı. Dahası, 18. - 19. yüzyıl kurgularında, kısa dergi hikayelerinde ve popüler çizgi roman şiirlerinde sık sık bahsedildi. İngiliz şair George Crabbe, 1785 tarihli şiirinde "Çerkesya çiçeği" den bahseder. Şair, gençliklerini uzatmak isteyen, solmuş güzellikler üzerine onlara allıkların eski çekiciliklerini geri getireceğine dair ironik bir şekilde güvence veriyor. 1798'de Eliza Day "Şarkı" şiirinde "Çerkesya Çiçeği" sayesinde mutlu bir kadının asla yaşlanmayacağını yazdı.
 
1884 tarihli "hayattan iki gün" adlı öyküde, Bayan Boyd'un karakteri ünlü allıkları uygulamak için kendi yöntemini anlatıyor: "… şöminenin üstündeki cama doğru yürüdü, cebinden küçük bir kutu alarak açtı ve içinde kuğu bir puf bulduktan sonra yanağına bir damla "Çerkesya çiçeği" ile dokundu ".
 
Kuzey Amerikalı girişimci kozmetik üreticileri de "Circassian" markasını kullanmanın etkisini değerlendirdi. 1802'de New York'ta tarifinin sultanın hareminde Çerkes kadınlarından alındığı iddia edilen bir merhem olan "Mekke Balsamı" adlı egzotik ürünü satın almak mümkündü. Ürünün reklamında, "bu hassas kompozisyon, büyük Sultan'ın haremindeki Çerkes ve Gürcü kadınlar tarafından kozmetiklerin en yüksek başarısı olarak kabul gördü" deniliyordu.
 
1806'da "Çerkes Losyonu" şişe başına 50 sente piyasada satıldı. Bir reklam afişi bunu, "parlak güneşten oluşan çillerden, kış soğuğunun yıkıcı etkilerinden, iskorbüt, akne,zona hastalığı, kalıcı cilt hastalıkları ve yaşlılık lekeleri için en iyi çare" olarak tanımladı.
 
Losyon, cildi temizlemek ve iyileştirmek için, cildi mükemmel bir şekilde koruyan, yumuşatan, temizleyen ve tonlayan bir araç olarak kullanılmıştır. 1840'larda "Çerkes göz ilacı", tüm göz hastalıkları için en iyi çare" olarak satıldı. "Çerkes Saç Boyası", saçlara koyu ve parlaklık etkisi veren popüler bir çözümdü.
 
John Norton markalı "Çerkes kremi"
 
Güney İngiltere'de Surrey kontluğu idari merkezine bağlı küçük bir kasaba olan Guildford, 19. yüzyıldan kalma yerel bir kuaför olan John Norton'un anısını saklıyor.
 
Yerel tarih meraklıları, bir zamanlar bu beyefendinin düzenli müşterileri olan leydi ve beyefendiler, sadece saç kesimi ve tıraşla kendilerini sınırlamadıklarını, onu terk etmediklerini söylüyorlar. Norton ayrıca kendi kitaplarını, taş baskılarını (litografi),resim çerçevelerini ve "Çerkes kremi" sattı.
 
Bugün, Guildford Müzesi Norton'un "Çerkes kremi" kapağını saklıyor.
 
Naima Neflyasheva'nın fotoğraf arşivi
 
Tarihçi John Janeway, Viktorya döneminde popüler bir saç pomadı olan Norton markalı"Çerkes kreminin" kapak fotoğrafına dikkat çekti.
 
Tarihçi, bugün eski kozmetik kavanoz ve şişelerin gerçek uzmanları tarafından göz ardı edilemeyecek olan bu zarif kapakla ilgili küçük bir çalışma yaptı. Araştırma John Janaway’i kendi sözleriyle muhteşem köşe bucaklara götürdü.
 
Eczacı ve parfümcünün biyografisinin yanı sıra onun oğlu az tanınan bir sanatçı Benjamin Cam Norton hakkında birçok ilginç şeyler ortaya çıkardı.
 
Geleceğin kuaförü ve parfümeri olan John Norton, 1796 civarında Sheffield'da doğdu ve muhtemelen 1820'lerin sonlarında eşi Catherine ile tanıştığı Londra'ya taşındı.
 
Onları Guildford'a neyin getirdiğini bilmek imkânsız, ama 1839'da John kendi kuaför dükkanını kurdu. Kısa bir süre sonra, parfüm üretimi ve kitap satışı da dahil olmak üzere işini büyüttü.
 
1841 ile 1863 yılları arasında, John Norton mağazasıyla ilgili düzenli olarak yerel kataloglarda reklam yayınladı. Russell'ın 1841 yılı almanağı’nda , büyük bir üne sahip olan markalı "Çerkes kremi" de dahil olmak üzere çok çeşitli ürün ve hizmetler tanıtılmıştır.
 
Kuaför ve parfümeri, çerçeve ustası J. Norton ve tuhafiyeci Bayan Norton ile ilgili almanakta son kayıtlar 1863 yılında kaydedilmiştir.
 
19. yüzyılın ortalarında. saç kozmetik ürünleri "Çerkes saç yağı" ve "Çerkes saç onarıcı" ABD'de birkaç üretici tarafından üretildi. ABD’de Çerkes saç yağından ilk defa bahsedilmesi 1837 tarihlidir.
 
Daha sonra, kurucusu Amon Scoville'in 1849'da eczacı olarak faaliyete başladığı Amerikan şirketi Amon L. Scoville tarafından üretildi. 1853'te Cincinnati'de kendi şirketini kurdu. Cincinnati'de 1865’e kadar tek olan A.L.Scoville & Co. başka bir işadamı Abel Breed oldu.
 
1875 yılında Scoville'in ''Çerkes Saç Yağı'' ve ''Çerkes Saç Onarıcı'' (Circassian Hair Oil and Circassian Hair Restorative) gibi ürünleri için reklamlar yayınlandı.
 
Bu müstahzarların tarifinin A.L. Scoville tarafından 1850'lerde Philadelphia'daki diğer eczacılardan John Hacker ve erkek kardeşinden satın alındığına dair bilgiler vardır.
 
Reklam afişlerinde, ilanlarda, müşteri geri bildirimlerinde ve makalelerde saçlara lüks bir görünüm, hızlı büyüme ve doğal parlaklık kazandıran bu ürünleri dünyanın en iyileri arasında sıraladılar.
 
Naima Neflyasheva'nın fotoğraf arşivi
 
Bu kozmetiklerin kokularını bir kez daha solumamız pek olası değildir, onları bir kez daha üretmemiz de pek mümkün değildir. Ancak krem kavanozu gibi bir nesne, bir arşiv belgesine göre daha az anlamlı değildir.
 
200 yıl önce sofistike İngiliz dilberi, kabarık eteğini hışırdatarak gizemli adı "Çerkes" olan bir kavanozu hafif bir hareketle açarken, elinde zarif bir kozmetik ürününden daha fazlasını tuttuğunu biliyor muydu?
 
Yazan: Naima Neflyaşeva
 
Kaynak: https://sovetskaya-adygeya.ru/index.php/kolonka-naima-neflyasheva/16930-pod-brendom-circassian
 
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 21 Nisan 2021

Bu haber toplam 3489 defa okundu.


Cm Yucelen

Bunların orijinalleri Fransa'da olabilir.

23 Nisan 2021 Cuma Saat 00:00
erkılıç

Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Harikasınız.

22 Nisan 2021 Perşembe Saat 09:18
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net