Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Mayıs Notları
29 Mayıs 2021 Cumartesi Saat 00:45
Naima Neflyaşeva,  Kavkaz Uzel, 23 Mayıs 2021
 
21 Mayıs, Kafkas Savaşı'nda şehit olan Çerkesleri Anma ve Yas Günü’dür. Çerkesler için demografik ve manevi bir felakete yol açan Çerkes sürgünü trajedisi, 1980'lerin sonlarından beri Adige, Kabardey-Balkarya ve Karaçay-Çerkesya'da resmi bir yas günü haline gelmiştir.
Naima Neflyaşeva: Kafkaz Uzel yazarı, araştırmacı.
 
COVID-19’a bağlı kısıtlamalardan dolayı, anma etkinlikleri Çerkes diasporasında gerçekleştirilemedi ancak ana vatanda, Krasnodar Kray’ının Karadeniz köylerinde, Adige’de, Kabardey-Balkarya’da ve Karaçay-Çerkesya’da pandemiye yönelik kısıtlamalar dikkate alınarak yas mitingleri, ölenlerin ruhuna dua okuma etkinlikleri ve yürüyüşler düzenlendi.
 
Çerkes bir ressam olan Anatoliy Jilov, Çerkeslerin sürgün edilmesi trajedisi hakkında şunları yazdı:
 
"Çerkesler, her şeyde o kadar yüksek bir çıtaya ulaşmışlardır ki hayatları bir efsaneye dönüşmektedir. Bu; asalet ve güzellik, cömertlik ve terbiye, ölçülülük ve çabukluk, aydınlık olan her şeye karşı açıklık ve neredeyse doğaüstü bir içtenliktir. Bazen benim de bu şanlı milletin bir üyesi oluşum bir rüya gibi geliyor. Belki de esas olan kaybolmuştur, sadece ismi kalmıştır ve artık gerçek Çerkesler tıpkı bir zamanlar yaşamış olan Atlantisliler gibi bir mittir.
 
Masallardaki insanlar elbette dünyamızda uzun süre yaşayamadılar çünkü çok geçmeden bir çatışma çıktı ve bu nedenle de çok erken ayrılmak zorunda kaldılar. Tıpkı hayatımıza uzaktan bakan ve ona uyum sağlayamayan diğer dünyalardan gelenler gibi. Tıpkı sağlıklı bir vücudun alışılmadık bir hastalığa karşı bağışıklık kazanamadan ölmesi gibi, Çerkesler de diğer insanların değerleriyle tanışmaktan kaynaklanan psikolojik çöküşle baş edemediler.
 
Uyum süreci bugüne kadar hala tamamlanmış sayılmaz. “Adige Habze” felsefesine bağlı yaşayanlar için bu dünyada kendini gerçekleştirmek zordur: asil olmak, itişmemek, herkesin ilerlemesine izin vermek, yalan söylememek, ikiyüzlü olmamak (...)
 
Çerkesler, el değmemiş toprakların saf rüzgarıdırlar. Bir oraya giderler, bir buraya gelirler, tıpkı yanımdan geçen bir kasırga gibi. Her zaman beklenmedik bir şekilde ve uyarmadan… Ben ise ellerimi onlara uzatarak tek başıma duruyorum ve bağırıyorum: "Ben de sizin gibiyim, beni de yanınıza alın..." Cevap yok. Sadece atların nefes alışını duyabiliyorum ve yüzümü hafif bir ürperti kaplıyor. Yanlarında kimseyi götürmüyorlar...".
 
Nalçik’te, Çerkessk'te, Krasnodar Krayı’nın Aguy-Şapsug Köyü’nde. Zamir Şukov ve Olga Efendiyeva-Begret'in Facebook hesaplarından fotoğraflar:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yazının orijinal başlığı: Çerkeslerin Anma ve Yas Günü
 
Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/blogs/1927/posts/49288?fbclid=IwAR3Lw7hfKYF6AA4wIRj9wiqvVGSfX05QUhog50YYYMWgSoj_6r1d0R3KZH0#.YKqFnGD7uN0.facebook
 
Çeviri: Ahsen Sıla Gökpınar
 
Cherkessia.net, 29 Mayıs 2021

Bu haber toplam 3165 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net