Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Ulusunun İlk Bilim İnsanı
05 Eylül 2021 Pazar Saat 13:35
 
İshak oğlu Kuace Malazin 1900 yılında doğdu. Derin bir bilimsel eğitim aldı. İkinci Dünya Savaşına katıldı, Moskova’yı savunan birliklerin birinde görev aldı. Değerli bir jeoloji ve mineraloji doktoru idi.
 
Kuace Malazin
 
Malazin Adıgey’in Şevgen rayonu Pşıjhable köyünde doğdu. Dedesi Kuace Eyüb sıradan bir emekçiydi, onu yakındaki Tenginskaya okuluna kaydettirdi. 1917’de İmparator III. Aleksandr'ın adını taşıyan mekanik-teknik okulunu bitirdi. Ardından Novoçerkassk’taki Donetsk politeknik enstitüsünü bitirdi.
 
1926’da Malazin Prof. N.K. Voskresenski’inin jeoloji takımına alındı. Profesör bu genci beğendi ve Moskova’ya gitmesini istedi. Moskova’ya gitti ve bilimsel kariyerini geliştirdi.
 
Malazin gündüz okula gidiyor, akşamları işte çalışıyordu. Moskova’daki “Krasnıy proletariy” ve “Krasnıy fakel” fabrikalarında çalıştı. Eğitimli, yetenekli ve çalışkan biri olduğu amirlerince anlaşıldı. Dağlardaki ve yeraltındaki mineralleri çıkaran bir mühendis olan Malazin Uygulamalı Mineraloji Enstitüsü’ne atandı.
 
Bir süre sonra enstitünün adı ВИМЕ olarak değiştirildi.
 
Kuace Malazin’in eğitimli biri olduğunu bilen yetkililer onu Kuzey Kafkasya’daki Sentinski, Kartjurski ve Cimarinski jeoloji bölümlerinin müdürlüğüne atadılar. O sıralar enstitü müdürü olan N.M. Fedorovski ondan yüksek lisans yapmasını istedi. Malazin tezini hazırladı ve sundu.
 
Gubkin’in adını taşıyan petrol ve doğal gaz arama enstitüsü baş uzmanı oldu. Verilen görevleri tamamlayarak Ural, Ukrayna, Kafkasya, Kırım, Asya ve Kola yarımadasındaki Khibini ve diğer yerlerden mineral örnekleri getirerek bir koleksiyon hazırladı.
 
Ancak, beklenmedik bir anda İkinci Dünya Savaşı patlak verdi. Değerli bir eleman sayılarak savaş dışı tutulmak istendi, ama o bunu  kendine yediremedi ve kabul etmedi, askere alınması için ricalarda bulundu. 6 Temmuzda Moskova’yı savunan birliklerin içinde yer aldı.
 
 
Malazin Ekim ayında ağır yaralandı, uzun süre değişik hastanelerde tedavi gördü. Sonunda Savaş Komisyonu terhisine karar verdi ve evine döndü. Malazin terhis edilince uzun yıllardan beri araştırmalar yaptığı evinin Alman uçakları tarafından yerle bir edildiğini gördü. Topladığı minerallerin ve diğer malzemelerin bir bölümü yok olmuştu.
 
Çok üzülmüştü, ama zorluklardan yılacak biri değildi o. Eksik materyalleri tamamladı. Sovyetler Birliği Bilimler Akademisine kaydoldu. Usanmadan minerallerin yararlı yönlerini, nerede ve nasıl kullanılmaları gerektiğini tek tek yazdı, yeni buluş ve düşünceleri bilim insanları tarafından çok değerli bulundu.
 
Malazin ömrünü adadığı mesleğinde sonunda zirveye ulaşıyor. Çalışmalarını Yüksek Değerlendirme Kuruluna sundu. Dört ciltlik  çalışmalarına eşsiz bir değer biçen  Sovyetler Birliği ve dış ülkeler akademisyenleri arasında G. İ. Teodoroviç, M. N. Altgavzen, S. G. Sarkisyan, N. V. Belov, A. V. Danova, A. A. Balandin, Y. İ. Gerasimov ve başkaları bulunuyordu.
 
Resimdekiler- Dr. Kuace Malazin; Maykop Okulu öğrencileri (1917, ayaktakilerden sağdan ikinci).
 
 
İshak oğlu Kuace Malazin 1969 yılında doktorasını verdi, Adıge ulusunun ilk bilim insanı  akademik unvanını aldı. Çalışma ürünlerini Adıgey’e gönderdi.
 
 
İvan Bormotov, Adıge mak, 23 Temmuz 2021
 
Kaynak: https://adygvoice.ru/2021/07/23/%d0%bb%d1%8a%d1%8d%d0%bf%d0%ba%d1%8a%d1%8b%d0%bc-%d0%b8%d0%b0%d0%bf%d1%8d%d1%80%d1%8d-%d1%88i%d1%8d%d0%bd%d1%8b%d0%b3%d1%8a%d1%8d%d0%bb%d1%8d%d0%b6%d1%8c/?fbclid=IwAR3i_LyulJF2wFKHefwrBVI2BisGKGLxjonrAwraYEJvRKlL6hRO_--aw24
 
Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız
 
Cherkessia.net, 5 Eylül 2021

Bu haber toplam 1808 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net