Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ulusal Medyanın Önder Kişisi : Şak’o Museli
27 Aralık 2021 Pazartesi Saat 21:38
 
Sağolasın Museli!
 
“Çocuklukta taşa yazılan silinir, yaşlılıkta kuma yazılan kalır”, derlerdi eskiden. Ulusu ulus yapanlar nahıjlardır (büyükleridir), ulusu ileriye götürenler de genç kuşaklardır.
 
 
Adıgeler akıllı yaşlıları, kahramanları ve onurlu kişileri olmasaydı binlerce yıl süren savaş ve ateş cehenneminden sıyrılıp bugünlere erişemezlerdi.
 
Köylerde her dönem “Kılıç sallayacak, cesaret gösterecek yaşta biri ” (чэтэпэрычъэ ныбжьым ит) derlerdi. Bunu nahıjlar için söylerlerdi. Adıge ordusu cepheye gittiğinde, nahıjların en önde yer aldıkları ve kılıç salladıkları bilinir, bu nedenle böyle derlerdi. Kuşkusuz gençler daha güçlüdürler, ama nahıjlar bunu görmezden gelirlerdi. Nahıjlar geriden gelen gençleri düşman ateşinden korumak için kendilerini öne atar, feda eder, gençlere şans tanırlardı.
 
 
Bu şeyleri söyleme gereğini duyma nedenim, bugün sözünü edeceğim kişi   Şak’o Museli'dir (ЩакIо Мусэлы). Museli kasım ayında Karaçay-Çerkesya'nın Boteşey köyünde doğdu, köyün ve ulusun değerli bir nahıjıdır (yaşlısı). Aynı zamanda usta bir gazetecidir, sizleri bu  değerli kişiyle tanıştırmak istiyorum.
 
Museli için çok şey söylenebilir, fazlası yazılabilir. Museli çalışkan işçiliği dışında, televizyonun Adıge şubesi (1) müdürlüğünü de yapmış, akıllı, oturaklı ve donanımlı biridir.
 
Museli için daha fazla söz söylemeye gerek yok, ondaki insanca yan bir grup nahıj için yeter de artar.
 
Babamın çocukluk arkadaşıydı Museli, biraz büyüdüğümde onun ne denli iyi bir insan olduğunu anladım.
 
 
Üzücü de olsa, zaman kişiyi değiştirebiliyor ve tanınamayacak biri haline de getirebiliyor. Museli öyle biri değil. Her zaman ulusu için çalışan, ulusun geleceği için kaygı duyan, Adıge yüreği taşıyan biri, her işinde bu iyi özelliklerini titizlikle korudu, Adıgelerin geçmişini ve geleceğini düşünerek, çok şeyin bilincinde olarak yaşamını sürdürdü ve sürdürüyor.
 
Dığuj Kurmen, Nefış Muhamed, Pheş Mueyed, Bemirze Muhadin (2) gibi ulusal amaçlar doğrultusunda çalışan insanlık örneği birçok kişi arasında yer alıyordu, bugünkü kuşaklar o gibi değerleri dinler ve izlerlerse, onurlu kişiler olarak yaşamlarını sürdürürler. Bundan daha değerli bir şey olabilir mi?
 
Museli bir konuşmasında: “Gerilere, eski dönemlere bir baktığımda, ulusun özü, çekirdeği, mücevherleri  olarak nahıjlarımızı (gün görmüş, bilge yaşlılarımızı) görüyorum. Yaşam biçimleri, görüşleri ve akıllılıkları ile, onlar çok şeyi görmüş ve geçirmiş kişiler idiler. Bugün geriye dönüp bir bakıyorum, o eski günleri, o iyi yaşlıları  artık göremiyorum: Hey gidi hey, erişkin biri olup yaşlıların toplantılarına dinleyici olarak alınır olduğumda, nahıjların söylediklerini aklımda tutmadığım, yazmadığım için çok pişmanım. Nahıjların birçok sözü aklımda kaldı. Ancak kaçırdıklarım aklımda kalanların çok çok üzerinde. Bunu büyük bir kayıp olarak görüyorum”.
 
Burada büyük bir özlü düşünce, bir bilinç yatıyor, bu sözleri günümüzün bir nahıjı (saygıdeğer kişisi) söylüyor. Kişisel çıkarları aşıp toplumun en önünde gidenlere saygı göstermek her şeyin üzerinde bir değer sayılır.
 
 
Tanrı Museli'ye uzun bir yaşam bağışlamış, sağlığı ve gücü  yerinde, ulusu için yaşıyor. Geleneğe uygun, özü ve sözü aynı bir yaşam sürdürüyor. Ulusun bu gibi iyi insanları olmazsa, “nahıj” (gün görmüş, bilge kişi) deyimi anlamını yitirir.
 
Az da olsa, ulusumuzun böyle kişileri var, paha biçilmez bir değerdir bu varlık. Nahıjlık aynasında yaşamın, onurun, geleneğin ve eşitliğin (xabze’nin) timsali olarak onları görüyoruz.
 
Museli, Tanrı sana uzun bir ömür bağışlasın! Sağlıklı, mutluluk ve insanca bir yaşam sürdürmeni dileriz!
 
Bemırze Zurab.
 
Gerçek dost…
 
Değerli nahıj! Tanrı sana aydınlık, sevgi ve saygı dolu, örnek, sağlıklı ve esenlik içinde bir yaşam bağışlasın.
 
İkimiz aynı okuldan mezunuz. Çerkessk’teki yatılı okulda birlikte okuduk. Mezuniyetten on yıl sonra, Kazakistan’dan döndün ve ülkemizde bir araya geldik, dostluğumuzu daha da pekiştirdik.
 
Sizler ve sizin gibiler Adıgeliğin rehberidir. Tanrı sana ve ailene sağlık bağışlasın, tüm arzuların gerçekleşsin.
 
40 yıldan beri Adıgeler için çalışıyorsun, gazete, radyo ve televizyon için yazıyor ve yayın yapıyorsun, emeğin büyük. Adıge ulusu adına ana beklentimiz: Adıgeceyi yeniden öğrenmek isteyenlerin buna erişmeleri olanağını yaratmak, kadim geleneklerimizi yitirmemek, önderlerimizin, ülkemizin bağımsızlığı için savaşanların, canlarını verenlerin amaçlarını, bugünkü Adıgelere nakletmek, taşımalarını sağlamak, ülkemiz yurttaşlarının (xekurısxer) sayısını çoğaltmaktır. Tanrı bunu görmeyi  hepimize nasip etsin.
 
Televizyon için hazırladığın programları yeniden izliyorum. Bugünkü sosyal ağlar çalışmalarınızı yeniden görmemize olanak sağlıyor. Bütün bunlar senin öncü çalışma biçiminin, Adıge televizyonunda çalışan arkadaşlarının gayreti ve senin yeteneğinin ortak bir ürünüdür. Tanrı sana sonsuz güç ve başarılar sağlasın.
 
Ademeko Albert, Sosyal bilimci, Adıge mak, 25 Kasım 2021
 
 
(1) - Söz konu su televizyon Çerkessk Televizyonu, 5 dilde - Rusça, Karaçayca, Kabartayca (Adıgece), Abazince (Abazaca) ve Nogayca yayın yapar. - hcy
 
(2) - Sözü edilen kişiler Karaçay-Çerkesya'daki tanınmış Adıge aydın ve yazarlarıdır. - hcy
 
 
Kaynak: https://adygvoice.ru/2021/11/25/%d0%bb%d1%8a%d1%8d%d0%bf%d0%ba%d1%8a-%d0%b6%d1%83%d1%80%d0%bd%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8%d0%ba%d1%8d%d0%bc-%d0%b8%d1%88%d1%8b%d1%83%d0%bf%d0%b0%d1%89/?fbclid=IwAR1kyoJgLJppqB4RdXDQKg7L0j56HBiv4kpe9XnvMm4e-k6VoL6P-y2Whjs
 
Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız    
 
Cherkessia.net, 27 Aralık 2021

Bu haber toplam 3330 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net